Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Volební odhady: Sarkozy končí, Francii povede Hollande

Svět

  17:57aktualizováno  19:12
PAŘÍŽ - Socialista François Hollande vyhrál francouzské prezidentské volby s 52,6 procenta hlasů. Informovala o tom belgická média s odvoláním na první oficiální odhady, které se dostaly do volebních štábů obou prezidentských kandidátů. O vítězství socialisty informuje i francouzská agentura AFP.

François Hollande odjíždí od volební místnosti. foto: Reuters

Dosavadní prezident Nicolas Sarkozy podle průzkumů u voličů před hlasovacími místnostmi obdržel v rozhodujícím druhém kole voleb 47,4 procenta odevzdaných lístků, napsal na svém serveru deník La Libre Belgique.

Odhady vyzradila belgická média ještě před uzavřením volebních místností na francouzském venkově. Podle agentury AFP získal Hollande 52 až 53,3 procent hlasů.

Ve velkých městech se hlasuje až do 20:00. Ve Francii se smí odhady sice zveřejňovat až po tomto termínu, ale mnozí místní obyvatelé mají díky belgickým serverům jasno už nyní.

V menších městech se v 18:00 uzavřely volební místnosti.

Mladé fanynky socialisty Francoise Hollanda.

Podle belgického rozhlasu Twizz Radio Sarkozyho volební štáb právě zrušil plánované oslavy na náměstí Svornosti v centru Paříže.

Naopak v ulici Solferino, kde je sídlo Socalistické strany, se vytvořila zácpa tvořená nadšenými Hollandovými sympatizanty. Stovky lidí skandovaly: "Vyhráli jsme!"

"Je to velmi velké štěstí, které končí 17 let vlády pravice v (prezidentském) Elysejském paláci," řekl mluvčí socialistů Hamon. Ještě před oznámením výsledků se Hollandovi stoupenci shromažďují na pařížském náměstí Bastilly k improvizované oslavě.

Odhady ukazují na účast 80 až 82 procent, tedy o něco víc než při prvním kole před dvěma týdny, ale o trochu méně, než při druhém kole v roce 2007.

Ve srovnání s volbami v roce 2007, kdy dosavadní prezident Nicolas Sarkozy vyhrál nad socialistickou kandidátkou Ségolene Royalovou, ale k volebním urnám šlo více lidí. Účast ke stejné hodině tehdy dosahovala více než 75 procent.

Podle odhadu agentury provádějící průzkumy veřejného mínění Ifop by celková účast měla dosáhnout 81,5 procenta. V prvním kole 22. dubna hlasovalo celkem 79,5 procenta francouzských voličů.

"Bude to dlouhý den"

Dramatický souboj v ve volbách hlavy státu svádí dosavadní prezident Nicolas Sarkozy a jeho mírně favorizovaný socialistický protikandidát François Hollande.

Volební místnosti se po celé zemi otevřely v 8:00 a svůj hlas v nich může odevzdat přes 43 milionů Francouzů. Hlasování skončí v šest hodin hodin večer, ve velkých městech bude trvat ještě o dvě hodiny déle.

Hollande volil ve svém domovském městě Tulle
Sarkozy se k volební urně dostavil v poledne v pařížském 16. obvodě.

Oba kandidáti už ve svých okrscích odvolili.

Hollande volil ve svém domovském městě Tulle, kde v letech 2001 až 2008 působil jako starosta a kde také strávil závěr kampaně.

"Bude to velice dlouhý den," řekl v dobré náladě reportérům. "Je ale na Francouzích, aby rozhodli, jestli to bude taky dobrý den," dodal.

Sarkozy se k volební urně dostavil v poledne v pařížském 16. obvodě, a to v doprovodu manželky Carly Bruniové-Sarkozyové. S médii ale nemluvil.

Hlasy Le Penové mohou rozhodnout

Oba rivalové bojovali o voliče do poslední chvíle. Zejména Sarkozy se protiimigrační rétorikou snažil oslovit lidi, kteří v prvním kole hlasovali pro pravicovou nacionalistku Marine Le Penovou, která skončila třetí s překvapivě vysokou podporou 18 procent hlasů.

Zvláštní zpravodaj LN ve Francii

Právě hlasy lidí, kteří v prvním kole hodili hlas Le Penové a dalšímu z neúspěšných kandidátů centristovi Françoisi Bayrouovi, přitom mohou nyní sehrát úlohu jazýčku na vahách.

V zahraničí vítězí Hollande

O tom, kdo bude příštích pět let vládnout Francii, rozhodovali první voliči už v sobotu, kdy se s předstihem hlasovalo v zámořských teritoriích.

Výsledky sčítání hlasů ze zámoří se ve Francii zveřejňovat nesmějí, s prvními čísly však přišla belgická média.

Podle informací stanice RTBF a deníku Le Soir ve většině departemantů zvítězil Hollande - například na ostrově Guadeloupe pro něj hlasovalo 71,9 procent voličů, na Martiniku 68 procent a na ostrovech Saint-Pierre a Miquelon 65 procent.

Autoři: ,