Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Íránská opozice pokračuje v protestech, svolala již pátý

Svět

  11:02
TEHERÁN - Íránská opozice chce pokračovat v protestech proti výsledkům prezidentských voleb a svolala na dnešek od voleb už páté shromáždění. Stoupenci jejího kandidáta Míra Hosejna Músávího se mají sejít 15:30 SELČ na teheránském náměstí Hafte Tír.

Stoupenci Músávího v centru Teheránu drží jeho podobizny na zeleném papíře. Uprostřed transparent: "Kde je můj hlas?". foto: AFP

Informaci o čase a místu tohoto setkání si ústně předali na úterní
manifestaci, která se konala navzdory Músávího výzvě, aby od ní lidé upustili a zabránili tak krveprolití. Při pondělním protestu zahynulo sedm lidí.

Baradej nepochybuje o tom, že Írán usiluje o atomovou bombu

Írán se snaží vyrobit atomovou bombu, aby získal postavení velmoci na Blízkém východě. V rozhovoru pro britskou stanici BBC to řekl šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej.



Právě k uctění jejich památky dnes Músáví vyzval své stoupence, aby ve čtvrtek upořádali klidné demonstrace nebo se sešli v mešitách. "Někteří z našich spoluobčanů v důsledku nelegálních a násilných střetů z minulých dní zahynuli nebo byli zraněni. Žádám vás, abyste svou solidaritu s jejich rodinami vyjádřili společně v mešitách nebo na pokojných demonstracích," řekl Músáví. Chce se tohoto uctění sám zúčastnit, ale neřekl kde a kdy.
Protesty v Íránu
Podle stanice BBC v noci na dnešek provedly oddíly islámských dobrovolníků razii na studentských kolejích v několika íránských

Obama: Mezi Ahmadínežádem a Músávím nevidím velký rozdíl

"Rozdíl mezi Ahmadínežádem a Músávím z hlediska jejich nynější politiky není možná tak velký, jak se říká. V každém případě budeme mít co do činění s režimem vůči USA historicky nepřátelským," řekl prezident USA Barack Obama v rozhovoru pro televizní stanici CNBC.

Obama i další američtí činitelé už předtím vyslovili znepokojení nad
postupem íránské vlády vůči protestujícím. Agentura AFP však napsala, že prezident v úterním rozhovoru pečlivě vážil slova, aby nedal íránským ultrakonzervativcům záminku k tvrzení, že Spojené státy se vměšují do íránských vnitřních věcí. "To, co jsem řekl, je toto: Rozhodnutí je na Íráncích. My se do toho nebudeme míchat. Můj postoj je Počkejme a uvidíme," řekl Obama.

Americký prezident potvrdil zájem o navázání přímého dialogu s Teheránem. Trvá ale na uspokojivém řešení sporných bodů, mezi něž patří íránský
jaderný program. USA se obávají, že jeho cílem je získat jadernou zbraň. To Írán popírá.

"USA musejí Íránu zabránit, aby se vybavil jadernou bombou, a musejí ho přimět, aby přestal podporovat radikální (muslimské) organizace, a to ať bude vítězem těchto voleb kdokoli", řekl Obama.

městech.  Univerzity patří k nejvytrvalejším odpůrcům režimu a na té v Teheránu se konají protesty už několik dní, protože při nedělní noční razii na teheránských kolejích prý přišli o život tři muži a jedna žena, což ale úřady popírají.
Přes 100 přednášejících údajně rezignovalo.

Ministerstvo vnitra dnes
nařídilo úřadu teheránského guvernéra útok na studenty prošetřit.

Agentura Reuters získala informaci, že dnes ráno byli zatčeni další lidé. Jedním z nich je šéfredaktor ekonomického deníku Sarmájí Saíd Lajláz, který patří ke kritikům prezidentovy hospodářské politiky a jehož často citují zahraniční sdělovací prostředky. Před volbami řekl, že má Músáví podporu víc než poloviny voličů. Druhým zadrženým je aktivista Mohamadrezá
Džalajípúr, jehož zatkla policie na teheránském mezinárodním letišti.

V předchozích dnech se ve vazbě ocitlo přes 100 lidí, mezi nimiž jsou také íránští novináři, studenti i spolupracovníci bývalého reformátorského
prezidenta Mohamada Chátamího.

Opozice nechce přepočítání, ale anulaci voleb
Opozice žádá anulování pátečních voleb, protože podle ní je výsledek dílem masivního podvodu. Rada dohlížitelů, tedy nejvyšší ústavní orgán státu, v úterý souhlasila jenom s přepočítáním výsledků ve sporných okrscích, ale volby zrušit nehodlá.
Protesty v Íránu
Finský velvyslanec v Teheránu Heikki Puurunen řekl, že kleriky rozsah protestů zaskočil. "Bude to určitě pokračovat, protože se otevřely kohoutky nespokojenosti. Podle mne se nebude konat žádná revoluce, ale dospějí k nějakému kompromisu," řekl.

Íránský obchodník, který nechtěl být jmenován a který byl v Teheránu za islámské evoluce, jež v roce 1979 svrhla šáha, řekl agentuře Reuters, že demonstrace podle něho naopak nepřinesou nic hmatatelného a že po nich bude pokračovat vláda dosavadního režimu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!