Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Jan Kubiš: ,Klidný a spolehlivý’ rotmistr, který zabil Heydricha

Kalendář hrdinů

  0:01
PRAHA - Jako největší čin evropského domácího odboje za druhé světové války je hodnocen atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v Protektorátu Čechy a Morava 27. května 1942 v Praze. "Kata českého národa" zabil třicetiletý slovenský rotmistr Jozef Gabčík s o rok mladším českým rotmistrem Janem Kubišem.

Jan Kubiš. foto: Wikipedia

Jan Kubiš se narodil 24. června 1913 v Dolních Vilémovicích jihovýchodně od Třebíče v rodině obuvníka. Pracoval jako čeledín, přivydělával si jako topič a působil v tělovýchovné jednotě Orel. V říjnu 1935 byl odveden k pěšímu pluku do Jihlavy. Zařazen byl do poddůstojnické školy a v armádě zůstal i po ukončení vojenské služby. Sloužil v Opavě, kde byl hodnocen jako „kamarádský, klidný, mírné povahy, vytrvalý“.

V době zářijové mobilizace v roce 1938 byl zástupcem velitele čety u strážního praporu pěšího pluku, kterému byl přidělen úsek opevnění na Opavsku. Po Mnichovu byl demobilizován, vrátil se do rodné vesnice a pracoval v cihelně. Po nacistické okupaci v březnu 1939 odešel ilegálně do Polska, kde se přihlásil do československé vojenské jednotky. Zde se poprvé setkal s Gabčíkem.

Parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík
Jan Kubiš, jeden ze strůjců atentátu na Heydricha

Po přesunu do Francie oba sloužili v Cizinecké legii v Alžírsku, již od září 1939 se ale stali příslušníky čs. armády ve Francii. Účastnili se bojů ve Francii a po pádu Francie odpluli na lodi Rod El Farag do Anglie. Na britském území se Kubiš stal velitelem čety a v březnu 1941 byl povýšen na rotmistra pěchoty.

Klidný a veselý voják

Nakonec se s Gabčíkem stali členy speciálního výcviku, určeného pro nasazení v nepřátelském týlu. Trénink začal v létě 1941 a Kubiš byl hodnocen jako „dobrý, spolehlivý voják, klidný a veselý“.

Od listopadu 1941 čekali na nasazení do akce. Té se dočkali v noci z 28. na 29. prosince 1941, kdy byli vysazeni na území Protektorátu v rámci výsadku Anthropoid. Místo u Ejpovic u Plzně ale přistáli poblíž Nehvizd u Čelákovic. Gabčíkovi s Kubišem se posléze podařilo nalézt úkryty v Praze a začali plánovat atentát na Heydricha. Ten nakonec uskutečnili 27. května 1942 a následně se ukryli v pravoslavném kostele sv. Cyrila a Metoděje.

Po zradě výsadkáře Karla Čurdy přepadlo kostel 18. června gestapo; Gabčík spáchal v bezvýchodné situaci sebevraždu, Kubiš vykrvácel po zranění v lazaretu SS v Podolí. Z jeho široké rodiny bylo postupně zatčeno 250 lidí, nejbližší rodina byla odeslána do koncentračního tábora Mauthausen, kde byla 24. října 1942 popravena společně se spolupracovníky parašutistů a rodinou parašutisty Valčíka. Je po něm pojmenována ulice v Praze 8 či ulice v Třebíči a Pardubicích.

Autoři: ,