Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Zeman záměrně provokoval. Případ dětí v Norsku přirovnal k německému Lebensbornu

Blízký východ

  13:33
PRAHA - Prezident Miloš Zeman v živém vysílání přirovnal norskou sociální službu, která odebrala dva syny české matce, k nacistickému výchovnému programu Lebensborn. Podle něj mají být děti u norských pěstounů odnárodňovány.

Prezident Miloš Zeman vystoupil 4. ledna v prvním Prezidentském Pressklubu, který byl vysílán živě ze zámku v Lánech rozhlasovou stanicí Frekvence 1. foto: ČTK

Prezident v živém vysílání přes internet jasně odsoudil jednání norské sociální služby, která odebrala syny české matce. „Děti Evy Michalákové drží v Norsku ve výchovném táboře, který je podobný nacistickým převýchovným táborům,“ uvedl jako důvod, proč s nelibostí přijímal norskou velvyslankyni. Vzápětí dodal, že tato slova jsou z jeho strany záměrně provokativní.

„Dovolte mi, abych vyslovil podezření. Víte, co byl Lebensborn? To bylo nacistické zařízení, kde byly vychovávány árijské děti,“ řekl v pořadu Zeman. Děti Evy Michalákové jsou podle něj v zařízení, které se podobá Lebensbornu tím, že jejich matka se s nimi může setkávat jen dvakrát ročně patnáct minut, nesmí s nimi mluvit česky. „Ty děti jsou odnárodňovány,“ uvedl. 

Kauza českých dětí v Norsku

  • Norská sociální služba v květnu 2011 odebrala dva syny Češce Evě Michalákové. Bratři žijí odděleně u pěstounů, matka chce ale syny vídat a dostat je do péče. Pokud by se to nepovedlo, žádá o děti její sestra.
  • O kauze už jednal i český parlament a premiér Bohuslav Sobotka poslal norské premiérce dopis.
  • Ministerstvo zahraničí předalo norské velvyslankyni už dvě verbální nóty, což je silný diplomatický nástroj.
  • V první nótě nabídla Česká republika dohled nad rodinou i kontakt na český úřad. Norská strana odpověděla také nótou a projevila o kontakt zájem.
  • Ve druhé nótě Česko žádá o konkrétní spolupráci. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka totiž neexistuje právní rámec, který by instituce z obou zemí spolupracovat přiměl, proto by měli pomoci politici.
  • Norská velvyslankyně v České republice uvedla, že norská vláda podnikne kroky pro usnadnění kontaktu úřadů.
  • Kvůli případu jednal s norskou velvyslankyní i prezident Miloš Zeman

Vyznamenání pro jordánského krále

Dalším tématem internetového vysílání na Blesk.cz, který poprvé vysílal pořad navazující na tradiční Hovory z Lán, byla zahraniční politika a boj proti  Islámskému státu (IS), který se stal před nedávnem jádrem sporu mezi ním a ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem. V padesátiminutovém vysílání Zeman prozradil, že jordánskému králi Abdalláhovi II. udělí nejvyšší české vyznamenání. Monarcha se tak stane vůbec první hlavou muslimské země, která Řád Bílého lva z rukou české hlavy státu dostane. 

„Jordánsko je jeden ze stabilních států na Blízkém východě, takže budu pokládat za svoji povinnost vyjádřit Jordánsku podporu v tomto boji, a dokonce to vyjádřím i symbolicky tím, že jordánskému králi udělím nejvyšší český řád, Řád Bílého lva,“ uvedl na úvod nového pořadu.

Slabá slova jako nebezpečí

„Budu pouze polemizovat s názorem, který vyslovil ministr zahraničí Zaorálek, že by si arabské země s tímto nebezpečím měly poradit samy a vyzvu k široké mezinárodní podpoře arabských zemí,“ doplnil Zeman. Svými výroky o ozbrojeném boji proti IS podle něj nijak neohrožuje bezpečnost České republiky. Jsou to naopak „slabá slova a pasivita“, která mohou zesílit nebezpečí a rizika spojená s terorismem, uvedla hlava státu. Rozkol mezi ním a Zaorálkem nevidí tak dramaticky. Ministr zahraničí podle něj je „naivně doufá, že se arabské země s terorismem vypořádají samy“.

Prezident v pondělí odpoledne odlétá na několikadenní návštěvu na Blízký východ. První zastávkou na jeho cestě bude právě Jordánsko, jež je jedním z klíčových spojenců Západu v boji proti terorismu. Zeman se na tamní půdě setká s jordánským králem Abdalláhem II., jordánským premiérem a s předsedy obou komor parlamentu.

Tématem se stala také otázka „genetické závislosti“, o které Zeman už hovořil v minulosti. „Každý má žít ve své původní zemi. Něco jiného je cestovat a poznávat jiné kultury a něco jiného ve své původní vlasti pro její prospěch pracovat,“ pronesl před nedávnem Zeman v reakci na útok v pařížské redakci satirického magazínu Charlie Hebdo. Právě s tímto výrokem jej konfrontoval moderátor pořadu David Vaníček. Zeman hovořil nejprve o vietnamské komunitě, kterou vyzdvihl jako jakýsi vzor asimilace, zatímco muslimská ghetta v Německu a Francii označil za příklady, které nefungují.

Nejsem propagandista Kremlu, ohradil se

ČTĚTE TAKÉ:

V pořadu Zeman také jasně odmítl kritiku bývalého ministra zahraničí Miroslava Kalouska, který jej označil za „propagandistu Kremlu“. Zeman v reakci na to vyjmenoval jména politiků, kteří stejně jako on odmítají sankce proti Rusku s tím, že podle jeho slov nemají žádný význam. „Jsem v dobré společnosti, narozdíl od tebe Mirku,“ zakončil svůj výrok vzkazem pro exministra. 

Debata mezi Zeman a moderátorem, politiky či názorovými odpůrci ze spolku Podhradí se nesla v uvolněnější atmosféře na rozdíl od předchozího vysílání ve veřejnoprávním Českém rozhlase. Prezident si na živý vstup z Masarykovy pracovny oblékl košili bez kravaty (čtěte více).

Autor:

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...