Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svěrákův Po strništi bos? Kam zmizela euforie? Český film pouze šlape vodu

Kultura

  7:00
Nevzrušivost snímku Po strništi bos ilustruje stav domácí kinematografie. Před šestadvaceti lety byla premiéra filmu Obecná škola Jana a Zdeňka Svěrákových jednou z filmových událostí roku a příslibem zářné budoucnosti české kinematografie. A jak jsme na tom teď?

Snímek Po strništi bos (2017). Režie Jan Svěrák. foto: Bioscop

Nominace na Oscara pro Obecnou školu se brala skoro jako samozřejmost a široce přijatelný snímek s nepopiratelnou uměleckou kvalitou tehdy budil zdání, že toto je teprve začátek toho, co čeští filmaři ve svobodných podmínkách dokážou.

Po více než čtvrtstoletí je premiéra filmu Po strništi bos Jana a Zdeňka Svěrákových opět jednou z nejsledovanějších událostí roku, nic zářného ovšem nezvěstuje – spíš symbolizuje stagnaci, do níž se česká kinematografie propadla.

KABÁT: Zabiják & bodyguard. Kde se stala chyba? Přece v té zas..né Praze

Tvůrci tohoto dvojnásob nostalgického snímku nabízejí jen učesaný návrat za oblíbenou rodinkou, o pár let před události zachycené v Obecné škole. Malý Eda na venkově zažívá střípky příběhů, které se pro diváka spojí v jakous takous výpověď o tom, že lidé nejsou vždy takoví, jací se zdáli být, což jsme ovšem věděli už z Obecné školy. A že Češi jsou vesměs spíše malí než velcí hrdinové, což jsme věděli také. Dokladem toho je vlastně sám Svěrákův snímek: větší výzvou by totiž bylo natočit pokračování Obecné školy, sledovat, kam se postavy v následující složité době posunuly, riskovat, že třeba i dospívající chlapeček ztratí svou neodolatelnost. Točit k filmu s malým dětským hrdinou „prequel“ je únik od skutečného tématu, hra na jistotu.

Snímek Po strništi bos (2017). Režie Jan Svěrák.
Snímek Po strništi bos (2017). Režie Jan Svěrák.

Hrdinové Obecné školy nemají v minulosti čím překvapit a ani vypjaté historické okolnosti na tom nic nemění. Dramata spojená s německou okupací a následným osvobozováním působí jako univerzální prefabrikát. Totéž platí i pro partu roztomilých klučinů, kterou tentokrát filmaři stvořili – žádná třída sígrů, kteří v Obecné škole zničili svou učitelku.

Kde je konkurence?

Jan Svěrák v roce 2017 nabízí pouze o něco slabší odvar toho, co natočil v roce 1991. Není to nijak skvělá zpráva, ale každý tvůrce má svaté právo kráčet svou cestou. Horší je, a za to už Jan Svěrák nemůže, že česká kinematografie rozhodně nevytváří mnoho snímků, které by film Po strništi bos zřetelně zastiňovaly. V roce 1991 konkurovaly Obecné škole Tankový prapor Víta Olmera, Žebrácká opera Jiřího Menzela, Requiem pro panenku Filipa Renče, Labyrint Jaromila Jireše, Kouř Tomáše Vorla, Mí Pražané mi rozumějí Věry Chytilové – projekty přinejmenším ambiciózní, když už ne všechny úplně povedené.

Česká kinematografie tehdy stála na hraně velkého organizačního zlomu, jehož důsledkem (ale není to jediný důvod!) je, že dnes to s konkurencí v hrané tvorbě vypadá skromněji než na počátku 90. let. Za osm měsíců letošního roku na sebe upozornil Ševčíkův Masaryk, význačnou událostí bylo vítězství Kadrnkova Křižáčka na festivalu v Karlových Varech. Návštěvnost tohoto snímku se nicméně počítá v jednotkách tisíc, a představu o divácky přitažlivém a zároveň kvalitním filmu tedy také nenaplňuje. Velkou neznámou je zatím Milada Davida Mrnky, která bude mít premiéru v listopadu.

Čtvrtstoletí po euforii z Obecné školy má český film velmi málo osobností, u nichž by se dalo hovořit o soustavné tvorbě, a jejichž umělecká dráha by navíc měla vzestupnou tendenci. Do jisté míry to lze přičíst dlouholetému podfinancování české kinematografie, to však už snad bylo napraveno a výmluvy na ně nebudou brzy možné. Že českým filmům pro širší publikum v drtivé většině chybí skutečná umělecká ambice, že jejich tvůrci obvykle jen „šlapou vodu“ a snaží se udržet na hladině, ale nikam zřetelně nesměřují, to nejspíš není jen otázka peněz.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...