Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Kaddáfí poslal letadla na ropný přístav. NATO se zasáhnout nechystá

Svět

  7:10aktualizováno  15:56
TRIPOLIS - Další nálety uskutečnily jednotky věrné libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu na pozice povstalců v ropném přístavu Rás Lanúf. Snaží se tak zabránit opozičním bojovníkům v postupu na Kaddáfího baštu, jíž zůstává hlavní město Tripolis.

Rebelové v Rás Lanúf foto: Reuters

Lékařské zdroje uvedly, že při víkendových bojích ve městě Misuráta zemřelo nejméně 21 lidí. Nové boje se vedou také o město Zavíja západně od Tripolisu.

Zdá se, že Libye klouže k občanské válce, jak se vzbouřenci snaží sesadit Kaddáfího, který zemi vládne 41 let, napsala agentura AP. To, že se režim uchyluje k náletům, je známkou jeho strachu, aby opoziční bojovníci nepostoupili ke Kaddáfího rodnému městu Syrtě, která je stále na Kaddáfího straně. Pokud by se opozičníkům podařilo Syrtu obsadit, byla by to jednak značná morální výhoda, jednak odstranění hlavní překážky při pochodu k branám Tripolisu.

Dnešní nálety na Rás Lanúf si podle dostupných informací nevyžádaly žádné oběti. Agentura AFP s odvoláním na lékařské zdroje zveřejnila bilanci nedělních střetů a bombardování města Misuráta, které leží asi 150 kilometrů východně od Tripolisu a je v rukou povstalců. Podle jejích zdrojů tu bylo zabito nejméně 21 lidí včetně jednoho dítěte a desítky dalších obyvatel utrpěly zranění.

"Máme tu 21 mučedníků. Bilance se může ještě zhoršit, je tu také 91 zraněných, z nichž devět je ve vážném stavu," citovala AFP lékaře z Misuráty, který si nepřál být jmenován. Misuráta je třetí největší město v Libyi.

Čtěte také:

Z Rás Lanúfu ráno podle dostupných zpráv ve strachu z útoků Kaddáfího loajalistů utekly desítky obyvatel. Zpravodaj AFP za méně než čtvrt hodiny na kraji města napočítal desítky aut ujíždějících směrem k ropnému terminálu Marsá al-Briga. Jediný hotel ve městě, ve kterém bydleli hlavně novináři, byl evakuován.

Podle svědků k Rás Lanúfu v neděli zamířily vozy prorežimních sil i bojový letoun. Povstalci prý mezitím z Rás Lanúfu přesunuli zbraně do pouště. Podle jiného opozičního bojovníka se povstalci chtějí připravit na další pokus dobýt zpět město Bin Džavád, které podle dnešních zpráv agentur v neděli ztratili. Obě města jsou od sebe vzdálena asi 60 kilometrů. AP povstalci řekli, že po nedělních bojích přeskupují své síly a chtějí v bojích použít těžké zbraně.

Síly loajální Kaddáfímu dnes údajně zahájily nový útok na město Zavíja, které ovládají povstalci a které leží asi 50 kilometrů od Tripolisu. Informovala o tom exilová libyjská skupina, ale její zprávu není možné ověřit, protože obyvatelé města, kteří byli ochotni mluvit po telefonu s novináři, už nejsou dostupní, napsala agentura Reuters.

Povstání proti Kaddáfímu, které začalo 15. února, už je nyní delší a krvavější než relativně rychlé revolty, které svrhly dlouholeté autoritářské režimy v sousedním Egyptě a Tunisku. Od počátku nepokojů v Libyi zemřely údajně stovky, pokud ne tisíce lidí; přísná kontrola uvalená libyjským režimem na sdělovací prostředky znemožňuje získat přesnější údaje. Více než 200.000 lidí, většinou zahraničních dělníků, uprchlo ze země. Jejich exodus zakládá na humanitární krizi na hranici s Tuniskem.

Celosvětově citelný dopad mají nepokoje v Libyi na stoupající cenu ropy; libyjskou ropnou produkci střety v zemi do značné míry narušily.

Kaddáfí v rozhovoru odvysílaném v neděli večer televizní stanicí France 24 řekl, že Africká unie do země vyšle vyšetřovací komisi. Výbor podle něj prozkoumá fakta a ujistí svět, že zahraniční zprávy o problémech v Libyi jsou "stoprocentní lež". "Všechno je normální," pravil Kaddáfí, který je prý s africkými státy v kontaktu. Upozornil přitom, že Libye je významný partner Západu, pokud jde o zadržování teroristické sítě Al-Káida a nelegálních běženců z Afriky na cestě k evropským břehům.

NATO neplánuje vojenskou intervenci do Libye

Severoatlantická aliance (NATO) neplánuje vojenskou intervenci do Libye. Prohlásil to její generální tajemník Anders Fogh Rasmussen. Zdůraznil, že jakoukoli vojenskou operaci, včetně prosazení bezletové zóny nad Libyí, by aliance zajišťovala pouze s mandátem od Rady bezpečnosti OSN. Současný mandát podle Rasmussena neumožňuje použití vojenské síly.

NATO se podle Rasmussena nechystá ani k námořní blokádě Libye kvůli uplatnění současné rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která uvalila na Tripolis zbraňové embargo. Rasmussen uvedl, že alianci nikdo o takový krok nepožádal.

Generální tajemník aliance zdůraznil, že arabské země jsou kvůli válce v Iráku zvýšenou měrou citlivé na vojenské zásahy západních zemí. Proto je podle něj nutné udržovat kontakt s regionálními organizacemi, především s Ligou arabských států a s Africkou unií, a s jakýmkoli rozhodnutím počkat na Radu bezpečnosti.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...