Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

KLESLA: Vědecká krádež a zbytečná smrt programátora v době Obamově

Názory

  16:07
Zázračné dítě, geniální programátor, bojovník za svobodu internetu a jeden z nejnadanějších lidí celé generace. Aaron Swartz se už ve čtrnácti letech podílel na vývoji technologie, díky které stamiliony lidí sledují články na oblíbených webech, později založil populární server a měl se stát dalším Stevem Jobsem.

Svůj mladý život ukončil oběšením internetový aktivista a zázračné dítě kybernetického věku Aaron Swartz. foto: Wikimedia Commons

Před čtyřmi lety – 11. ledna 2013 – se v zoufalství oběsil ve svém newyorském bytě. V pouhých šestadvaceti letech ho k tomu dohnala šikana policie, vyšetřovatelů a prokurátorů hrozících mu 35 lety vězení a milionovými pokutami. Za to, že světu zpřístupnil vědecké články, jejichž autoři za ně ani nechtěli zaplatit. V polovině funkčního období prezidenta, který přinesl Americe heslo Naděje, liberálního bojovníka za lidská práva ověnčeného Nobelovou cenou míru.

Zločin, pro který Obamou jmenovaná prokurátorka dohnala Swartze do dluhů a za hranu zoufalství, bylo stažení pěti milionů vědeckých článků z placené služby JSTOR a jejich zveřejnění na internetu. Už dříve takto dal lidem digitalizované soudní spisy, za které chtěla vláda platit. Tentokrát ale narazil na slavnou univerzitu MIT a hlavně massachusettskou prokurátorku Carmen Ortizovou. První žena a Hispánka v této funkci a manželka manažera IBM se rozhodla udělat exemplární případ pro svou kariéru.

Aaronova zbytečná smrt vyvolala vlnu zděšení a kritiky. Harvardský profesor Lawrence Lessig napsal esej s výmluvným názvem Šikanující prokurátor. Samotná vysoká škola následně uznala svou chybu a především řada vědců dala na znamení solidarity své články zdarma na internet. Posmrtně dostal Aaron cenu knihovníků za podporu svobodných informací. Mnozí se ptali, jestli je lidský život odpovídající cena za ochranu autorských práv v digitálním světě. Úřady v čele s prokurátorkou Ortizovou ale chybu nikdy neuznaly, Bílý dům ji i po masové petici odmítl odvolat. Odchod oznámila po sérii dalších skandálů až počátkem roku kvůli změně administrativy.

Případ Aarona Swartze překryly aféry Edwarda Snowdena, Juliana Assange, či Chelsea Maningové. Přitom i v Česku hrozí léta vězení za sdílení autorských děl, protipirátské organizace vyhrožují podnikatelům a chlubí se případy souzených školáků. Snad nebudeme čekat na českého Aarona Swartze.

Autor:

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...