Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Konec víz pro Ukrajince? V Rize jedná summit Východního partnerství

Evropa

  11:19
RIGA - V lotyšské metropoli v pátek dopoledne začalo hlavní jednání summitu Východního partnerství, tedy společného projektu zemí EU a šesti postsovětských republik z východu kontinentu. Podle lotyšské premiérky Laimdoty Straujumaové mají Ukrajina a Gruzie naději na bezvízový styk s členskými státy, a to už už v příštím roce.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker (druhý zleva) se objímá s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Vedle předseda Evropské rady Donald Tusk a lotyšská premiérka Laimdota Straujuma. foto: Reuters

Český prezident Miloš Zeman před schůzkou poznamenal, že kromě politických deklarací by partnerství mělo všem šesti účastnickým zemím, ať už mají s EU uzavřené asociační dohody či nikoliv, umět nabídnout „konkrétní mechanismy spolupráce“.

Zeman se večer sešel s Junckerem, mluvili i o kvótách pro imigranty

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová při příchodu zdůraznila, že dnešní summit se v Rize koná v nové éře vzájemných vztahů, kdy se třemi zeměmi, tedy s Ukrajinou, Gruzií a Moldavskem, již EU má uzavřené asociační dohody a dohody o volném obchodu. „Ale také s ostatními zeměmi jsme v mnoha oblastech prohloubili spolupráci,“ dodala. Partnerství s každou se šesti zemí jsou podle ní významná i přes různou míru hloubky spolupráce.

Nejsme proti Rusku

ZEMAN VYZÝVÁ MOSKVU

  • Rusko by mělo uvažovat o tom, že se stane součástí Východního partnerství, sdělil novinářům v Rize Miloš Zeman. Připomněl také, že Rusku bylo členství nabízeno. "Rusko to tehdy odmítlo. Možná, že teď toho trochu lituje," podotkl český prezident.
  • Rusko se nyní k Východnímu partnerství staví velmi kriticky. Kritická slova zaznívala z Moskvy už v roce 2009, kdy bylo partnerství spuštěno v Praze jako společná iniciativa EU, jejích členských zemí a šesti států na východě kontinentu: Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Gruzie, Moldavska a Ukrajiny
  • Na summitu EU-Rusko v Chabarovsku v květnu 2009 tehdejší ruský prezident Dmitrij Medveděv vyjádřil pochyby, aby projekt nebyl zaměřen proti Rusku a neupevňoval spolupráci "protirusky" naladěných zemí s EU. Měl přitom zjevně na mysli především Gruzii a Ukrajinu.

Summit se ovšem koná za velmi napjatých vztahů mezi EU a Ruskem, především kvůli ukrajinské krizi. Moskva projekt stále silněji vnímá jako zasahování do své sféry vlivu. Evropští politici proto opakovaně zdůrazňují, že Východní partnerství tímto směrem vůbec nemíří. „Není to proti někomu či něčemu,“ podotkla v pátek například premiérka Lotyšska Laimdota Straujumaová. Lotyšsko je předsednickou zemí EU a hostitelského státu summitu.

Přesto páteční schůzka nesplní očekávání proevropsky laděných států z východu světadílu a závěry nejspíš přímo nezmíní možnost budoucího vstupu do EU například pro Ukrajinu či Gruzii. Představitelé osmadvacítky byli v tomto směru jednoznační už před slavnostní večeři ve čtvrtek večer.

Jistou útěchou má být chystané oznámení, že pokud tyto dvě země splní potřebné podmínky, mohli by jejich občané už příští rok do unie cestovat bez víz. Podle Straujumaové platí, že pokud obě země letos splní všechna potřebná kritéria, připraví Evropská komise na konci roku ve věci novou zprávu. Na jejím základě by pak mohlo být možné vízovou povinnost zrušit. Podle německé kancléřky Angely Merkelové by obě země během pátku měly v této otázce získat „jasnou perspektivu“.

Například finský prezident Alexander Stubb si myslí, že podobný krok je v zájmu všech Evropanů. Dalším významným tématem páteční schůzky podle něj bude konkrétní ekonomická spolupráce.

O ní se ráno v rozhovoru s českými novináři zmínil také prezident Zeman. Připomněl například úvahy o „nové hedvábné stezce“, tedy pozemního propojení Evropy a Číny a zmínil, že o podobných věcech „nadevropského“ charakteru je možné diskutovat například s Ázerbájdžánem.

Evropští státníci a představitelé EU pózují na skupinovém snímku v Rize.

Autoři: ,