Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Kovanda nabídl úhradu částky za sledování lidí z Úřadu vlády

Česko

  9:25
PRAHA - Bývalý šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda nabídl úhradu částky, kterou Vojenské zpravodajství zaplatilo agentuře za sledování dvou zaměstnanců Úřadu vlády.

Ředitel Vojenského zpravodajství Milan Kovanda je dočasně mimo službu kvůli kauze Nagyová. foto: Ministerstvo obrany

Ministrovi obrany Vlastimilu Pickovi to dopisem nabídl Kovandův advokát. Podle policie Kovanda, který je dočasně postavený mimo službu, se svým podřízeným plukovníkem Janem Pohůnkem najali agenturu na žádost bývalé šéfky vládního kabinetu Jany Nagyové, nyní Nečasové.

Podle vyšetřovacího spisu zaplatili zpravodajci za sledování 125 000 korun. Obhajoba se ale v dopise ptá přímo ministerstva, zda tyto výdaje považuje za škodu. "Za prvé zjistíme, zda samotné ministerstvo považuje klientovo jednání za něco, z čeho vznikla škoda. To je alfa a omega této věci. A za druhé zjistíme vyčíslení samotné škody. Protože pokud zpravodajství zaplatilo za informaci, nemusí to nutně znamenat, že platbou vznikla škoda," sdělil serveru Aktuálně.cz Kovandův advokát Jiří Matzner.

Schopnosti konkurence

Kovanda tvrdí, že agentura byla najata, aby zpravodajství mohlo posoudit schopnosti konkurence. Svou vinu odmítá. Podle obhájce se to nevylučuje s tím, že nyní nabídl úhradu případné škody. "Není to protimluv. Zaměstnavatel tuto situaci může vnímat jinak než zaměstnanec. Když nechcete jít do sporu a chcete morálně tu věc napravit, tak to není v rozporu. Vycházíme z toho, že jsme připraveni částku uhradit, pokud to zaměstnavatel za škodu považuje," sdělil Matzner serveru.

Nagyová také čelí spolu s Kovandou, jeho předchůdcem ve funkci Ondrejem Páleníkem a Pohůnkem obvinění i kvůli sledování bývalé manželky expremiéra Petra Nečase Radky. Nezákonné sledování údajně zosnovala a usměrňovala Nagyová, jež se za bývalého premiéra nedávno vdala.

Autoři: ,