Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Právník: Nečasová a jehovisté? Kovanda o tom při výslechu nemluvil

Česko

  21:30
PRAHA - O tom, že by se kolem manželky premiéra Petra Nečase (ODS) pohybovali jehovisté, nepadlo při výslechu bývalého šéfa vojenského zpravodajství Milana Kovandy ani slovo. Serveru Lidovky.cz to řekl jeho právník Jiří Matzner, který zároveň uvedl, z jaké části Kovandova obvinění má obavy.

Ředitel Vojenského zpravodajství Milan Kovanda je dočasně mimo službu kvůli kauze Nagyová. foto: Ministerstvo obrany

Lidovky.cz  Dostal pan Kovanda od svého předchůdce Ondreje Páleníka instrukci, že občas přijde Jana Nagyová s nějakou žádostí, tak aby jí vyhověl?
To nikdy nebylo tak, že by ho pan Páleník nějak úkoloval. Pan Kovanda se rozhodl na základě informací, které dostal od osoby z úřadu vlády, paní Nagyové, kterou považoval za nositelku dostatečného mandátu na to, aby se rozhodl prověřit nebezpečí, které mělo hrozit premiérovi a jeho blízkému okolí. Pan Páleník tam hrál, řekl bych, vedlejší roli, jakkoli samozřejmě mohl mít na pana Kovandu vliv, protože se dlouhodobě znají. Ale myslím si, že to nebyl úkol, který dostal od pana Páleníka.

Obviněný Kovanda

Milan Kovanda je vyšetřován na svobodě, protože se doznal k činům, z nichž je obviněn.

Čelí obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby, kterého se měl dopustit tím, že na žádost vrchní ředitelky premiérova kabinetu Jany Nagyové nechal sledovat několik lidí, aniž by nejprve požádal o souhlas ministra obrany. Mezi sledovanými byla i manželka premiéra Radka Nečasová.

Ministr obrany Vlastimil Picek dočasně zprostil Kovandu výkonu služby šéfa Vojenského zpravodajství.

Lidovky.cz  Sledování osob tedy zadával výhradně na žádost bývalé pravé ruky premiéra?
Ano, paní Nagyová za ním přišla s informací, že je tu nebezpečí pro pana premiéra, které by se mohlo týkat jeho nejbližších, jeho rodiny. On neváhal a tuto informaci prověřil.

Lidovky.cz  Právník Nagyové říká, že onou hrozbou byli jehovisté. To při výslechu pan Kovanda zmínil?
Ne, to určitě nezaznělo ve výslechu pana Kovandy.

Lidovky.cz  Jak tedy to nebezpečí specifikoval?
Forma nebezpečí spočívala v tom, že by paní Nečasová mohla být ovlivňována lidmi, jejichž názory či motivy by mohly potenciálně ohrožovat i přímo premiéra, potažmo Českou republiku. Že to měli být jehovisté, jsem si přečetl v médiích, ale rozhodně to nemohu potvrdit. V jeho výslechu o nich nic nepadlo. Ani o penězích, které pro ně měla paní Nečasová údajně shánět, jak píší média.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz  Pak je tu ještě sledování řidiče úřadu vlády Jiřího Pertla a Aleny Hegrové, správkyně Hrzánského paláce...
Ano, to je druhý skutek, pro který je stíhán.

Lidovky.cz  Proč souhlasil s jejich sledováním?
Omlouvám se, ale v této části vám asi nebudu schopen odpovědět, protože se množí nejrůznější spekulace. On se k tomu vyjádřil, při výslechu to vysvětlil, ale obávám se, že právě toto by pro něj mohlo být nebezpečné. Nechme to na policii, ať to vyšetří.

Lidovky.cz  Můžete aspoň říct, zda se tato část sledování týkala osobního vztahu mezi panem Nečasem a paní Nagyovou?
Takovou informaci nemám, to mohu říct.

Lidovky.cz  Proč pan Kovanda nepožádal o souhlas se sledováním ministra, jak mu ukládá zákon?
Ano, to je jeho osobní selhání, které v celé kauze vidí. To byla věc, kterou on jako voják nezvládl. To nepopírá. Uvědomuje si, že to byla chyba.  Ale rozhodně to nedělal s motivem získat pro někoho prospěch z informací, nebo naopak někoho poškodit.

K TÉMATU:

Lidovky.cz  Budete usilovat o statut spolupracujícího obviněného, podobně jako třeba Ivana Salačová v kauze Rath? 
Ne, v tuto chvíli to nebylo ani diskutováno, ani to není na pořadu dne.

Lidovky.cz  Nebylo by to pro něj výhodné? Pokud je statut přiznán, znamená úlevu v trestní sazbě.
To je pravda, ale on co věděl, to uvedl, a nedělal to proto, že by očekával nižší trest. Jeho motiv nebyl statut spolupracujícího obviněného. On se k tomu staví s tím, že si uvědomuje, že za svou chybu bude muset nést následky.

Lidovky.cz  Ani do budoucna to tedy není vaše strategie?
Nedovedu si v tuto chvíli představit, že by to mělo zásadní význam a že by vůbec státní zastupitelství na ten návrh šlo.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat