Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Letiště pod mořem, kungfucianismus a americký strýček Ben. Francouzští maturanti perlí

Vzdělávání

  17:34
PAŘÍŽ/PRAHA - Francouzský týdeník Le Point přinesl ve zkratce nejzajímavější „objevy“, které letos zazněly u maturitních zkoušek na francouzských středních školách. Od hrubých chyb přes záměny až po zábavné nonsensy. Týkaly se nedostatků v oblasti historie, zeměpisu či filozofie.
Písemná maturitní zkouška - ilustrační foto.

Písemná maturitní zkouška - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Zde je tedy antologie nejzajímavějších nesmyslů, které navíc vyšly v nakladatelství Chiflet & Cie knižně, na celkem 128 stranách.

Tajemná a kritizovaná epizeuxis u maturit? Propadly dvě třetiny studentů

Podstatná část studentských pochybení je zábavnou záměnou. „V Číně známe tři náboženská vyznání: taoismus, buddhismus a kungfucianismus,“ napsal jeden z žáků, který si do konfucianismu promítl bojový sport kung-fu.

Francouzům zní nepatřičně jiná věta: „Charles de la Gaulle byl prezidentem Francie“ – kde si student k prezidentově jménu de Gaulle přidal i nesprávné „la“.

A jiný příklad: „Americký prezident se setkal se svým francouzským monologem Hollandem,“ zaměnil student podobně znějící slova monolog a kolega. Jiný žák psal, že „prezident Chirac si postěžoval, že jeho předchůdci měli laxativní vztah ke svému vládnutí“. Zde došlo k záměně slov laxní a laxativní, tedy projímavé.

‚Evropa je jako manželství‘

Jindy se jednalo o zjevné nelogismy. „Japonci mají nedostatek místa, to je nutí stavět letiště pod mořem,“ objevilo se v jedné práci. Podle jiného studenta byla „Jihoafrická republika založena v roce 1815 Nelsonem Mandelou“. Zde se asi do vědomostí žáka promítl admirál Nelson.

Sněmovna přehlasovala Zemana. Maturita z matematiky bude povinná

Zjevně nepravdivá jsou tvrzení, že „mezi největší světová města se řadí Mexiko a Čína“, stejně jako že „počet čínských obyvatel překročil 20 miliard“ či že „oblastí francouzských kolonií byla Indočína, kterou tvořila Indie i Čína“.

Jeden student pokládá omáčku Uncle Ben’s za symbol americké globální dominance – patrně přitom myslí „strýčka Sama“.

Velmi pravdivě ovšem zní věta jednoho studenta, že „Evropa je jako manželství: kdo je venku, chce být uvnitř, kdo je uvnitř, chce se dostat pryč“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!