Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Lež kancléře sněmovny přikryla poslance, kteří létali z Ostravy do Prahy

Česko

  5:00
Kancléř sněmovny Petr Kynštetr si pomohl prokazatelnou lží, aby utajil jména poslanců létajících na schůze z Ostravy do Prahy za peníze eráru. Po pěti letech je to černé na bílém: padl pravomocný rozsudek, který nadto nařídil jména politiků-aviatiků zveřejnit. Čerstvý verdikt mimo jiné ukazuje, jak dlouho trvá v Česku vymoci informace, které by z principu i ze zákona měly být veřejné.

Kancléř Poslanecké sněmovny Petr Kynštetr kryl "létající" poslance foto: ČTK

Byla to léta, kdy poslanci jako své asistenty zaměstnávali manželky a děti. Regionální kanceláře si zásadně zřizovali ve vlastních domech, případně v nemovitostech stranických kolegů a sponzorů, vždy za nejvyšší taxu ve městě.

A zákonodárci ze severu Moravy do práce, do malostranských paláců, létali. A to navzdory tomu, že cesta vlakem trvala stejnou dobu, měli ji zadarmo a oni tehdy veřejně hlásali, že budou poslanecké benefity využívat šetrněji.

Když před pěti lety redaktor serveru Lidovky.cz žádal o jména létajících poslanců, kancléř Sněmovny Petr Kynštetr je odmítl vydat. V odpovědi na oficiální žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím tvrdil, že seznam létajících poslanců z předchozího volebního období smazal.

Když nic nezmohlo ani odvolání, v němž bylo hlavním argumentem, že kancelář musí data archivovat už kvůli účetnictví, padla v září 2010 žaloba u Městského soudu v Praze. Rozsudku se redakce dočkala až v lednu 2015, přesně po 1566 dnech, tedy za čtyři roky a čtyři měsíce.

Nevydáme a nevydáme

„Nelze tomu rozumět jinak, než že kancelář disponovala informacemi, na jejichž základě byla schopna jmenovitě určit, který z poslanců využil leteckou dopravu. Kanceláři technicky nic nebránilo informace poskytnout,“ stojí v dosud nepublikovaném rozsudku z letošního ledna. „Dospěli jsme k názoru, že kancelář neuvedla žádný důvod pro odmítnutí žádosti,“ uvedl soudce Městského soudu Slavomír Novák a nařídil seznam létajících poslanců vydat.

Jenže kancelář v čele s Petrem Kynštetrem odmítla pravomocný rozsudek přijmout, jím najatá advokátní kancelář požádala o odklad a podala mimořádný opravný prostředek, takzvanou kasační stížnost.

Kteří poslanci před pěti lety létali?

  • Kateřina Konečná (KSČM), europoslankyně
  • Miroslav Krajíček (ODS)
  • Petr Rafaj (ČSSD), předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže
  • Petr Wolf (ČSSD), na útěku před zákonem
  • Jaromír Chalupa (ČSSD)
  • Hana Šedivá (ČSSD), soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6
  • Libor Nowak (ODS), zastupitel Moravskoslezského kraje
  • Radim Chytka (ODS), jednatel Ostravského informačního servisu
  • Milada Halíková (KSČM), poslankyně
  • Miroslav Opálka (KSČM), poslanec
  • Dagmar Molendová (ODS), primářka onkologie Fakultní nemocnice Ostrava 
  • Břetislav Petr (ČSSD), zastupitel Havířova
  • Rudolf Kufa (ČSSD), člen kolegia NKÚ
  • Karel Sehoř (ODS), člen kolegia NKÚ
  • Pavel Hrnčíř (ODS), člen kolegia NKÚ

V druhém kole již justici stačily dva měsíce. „Doklady, jimiž jednotliví poslanci prokazovali vynaložené výdaje, jsou účetními doklady, které měla kancelář povinnost uschovávat po dobu pěti let. Jména poslanců, kteří obdrželi náhrady výdajů na tuzemskou leteckou dopravu, budou zřejmě zjistitelná i ze mzdových listů, které musí uchovávat po dobu třiceti let,“ uzavřel soudce Nejvyššího správního soudu Jan Passer a nařídil vydání informací.

Měli jsme jezdit na kole?

Po 4,5 letech tak kancelář kapitulovala a vydala soupis poslanců, kteří v roce 2009 a v první polovině roku 2010 pouštěli státní pokladně při letech z Ostravy do Prahy žilou. Z odtajněné patnáctky dnes ve sněmovně působí už jen dva, ostatní se buď z vysoké politiky stáhli, anebo se přesunuli do státní správy. Hned tři létající poslanci se v mezičase stali členy kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který má dohlížet na hospodárné nakládání s veřejnými penězi. „Co k tomu mám říct? Mohl jsem jezdit na kole, to by bylo levnější,“ reagoval ve středu Karel Sehoř, tehdy poslanec, dnes kontrolor. Jiní zas nepovažují za důležité, aby se k věci vyjádřili, když už ve sněmovně nepůsobí. „Byl to Winston Churchill, který tvrdil, že den staré zprávy už jsou staré. Nevím, co bych na to odpověděl. Asi nic,“ řekl podrážděně další z členů kolegia NKÚ Rudolf Kufa.

Jen v roce 2009 na lince Praha – Ostrava prolétali 1,5 milion korun, jedna letenka stála v průměru osm tisíc korun. Leteckou dopravu jim přitom sněmovní kancelář proplácela zvlášť, vedle toho inkasovali měsíčně 34 tisíc korun jako paušální náhradu za cestování. Nakonec však – po soustředěné veřejné kritice přebujelých benefitů – si sami poslanci odhlasovali, že tuzemská letecká doprava se jim už proplácet nebude.

Kancléř (stále) na svém místě

Jediné, co se v malostranských palácích za tu dobu nezměnilo, je vedení sněmovní kanceláře. Vede ji už pětadvacet let právě Kynštetr. Nejspíš i proto není snadné zjistit, kolik erár zaplatil za soudní spor kvůli vylhanému rozhodnutí. „Kancelář nevynaložila na právní služby ve sporu navíc žádné finanční prostředky,“ tvrdí Marie Kratochvílová z kanceláře sněmovny. Opravdu? Vážně byly služby právníků, kteří připravovali obhajobu a podávali kasační stížnost, zdarma? „Tyto služby byly poskytnuty v rámci pravidelných měsíčních plateb,“ reagovala na žádost podle infozákona Kratochvílová. Sněmovní kancelář si prý už dříve našla právníky, kteří jí poskytují servis. „Jednalo se o podlimitní zakázku. Byla vybrána advokátní kancelář na základě nejnižší nabídkové ceny,“ uvedla Kratochvílová, ale měsíční sumu neprozradila. Bude proto nutné podat další žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Pokud Kynštetrův aparát opět odmítne odpovědět, bude nutné čekat na soudní verdikt dalšího čtyři a půl roku. V případě sporu o létající poslance totiž nešlo o výjimku, tak dlouho v Praze trvají spory o informace. „Jde o obvyklou dobu vyřízení podobných věcí,“ potvrdila mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. Totiž: ve správním soudnictví mají přednost případy, které vyjmenovali zákonodárci. Například žaloby proti nečinnosti, žaloby ve věcech mezinárodní ochrany, věci správního vyhoštění,... „Počet těchto věcí neustále roste, nejen pro samotný nápad, ale i proto, že zákonodárce rozšiřuje okruh věcí přednostních. Jen a jen kvůli tomu se pak déle čeká na projednání ostatních věcí, mezi něž patří i věci podle zákona o svobodném přístupu k informacím,“ vysvětlila Puci.

Kauza v citátech

Petr Kynštetr, kancléř sněmovny, 31. srpna  2010:

„Na základě kontroly provedené Úřadem pro ochranu osobních údajů jsme museli přijmout opatření, kdy tyto osobní údaje můžeme uchovat pouze po dobu konkrétního volebního období.“

Jan Passer, soudce Nejvyššího správního soudu, 31. března 2015

„Doklady, jimiž jednotliví poslanci prokazovali vynaložené výdaje, jsou účetními doklady, které měla kancelář povinnost uschovávat po dobu pěti let.“

Marie Kratochvílová, Kancelář Poslanecké sněmovny, 20. dubna 2015:

„Jména jsme zjistili v souladu s odůvodněním rozsudku Nejvyššího správního soudu z uložených mzdových listů.“ 

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...