Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Abeceda pro Řecko. EU i zadlužená země musí konat

Evropa

  13:12
Když to vezmeme den po dni, řecký problém se zdá jako vleklá, velmi nudná a nekonečná prokrastinace. Člověk se diví, že ty titulky vůbec ještě někdo čte. Na papíře lze ale popsat velmi jednoduše, co je potřeba udělat, jak ze strany věřitelů, tak ze strany Řecka.

Řecký premiér Tsipras na tiskové konferenci. foto: Reuters

1. Věřitelé musí uznat, že dluhy Řecka je třeba dále restrukturalizovat. Mnoho ekonomů, kteří zkoumají delší časové řady, už doložilo, že pokud by měl někdo po dvacet let vytvářet rozpočtové přebytky, není to slučitelné s demokracií. Ani nemusíme čekat dvacet let. Už teď v Řecku vládnou neokomunisti, příště vyhrají volby třeba fašisti a pak už nebudou volby vůbec.

Argument, že země jako Bulharsko, Slovensko či Litva jsou mnohem chudší, je sice pádný, ale s otázkou, koho budou v Řecku příště volit, bohužel moc nesouvisí.

Když je něco neudržitelné, prostě se to pustí. Státní dluhy se odpouštěly ve 30. letech, po druhé světové válce, v 80. letech Latinské Americe, na začátku 90. let Polsku, před patnácti lety bylo v bankrotu Rusko a Argentina, nedávno zbankrotoval Island, který tím rozhodně nezískal nálepku země rozmazlených lenochů.

2. Řecká vláda se na druhou stranu musí zavázat k reformám. Nemusí to být nutně neoliberální reformy, ani asi není třeba nutit komunistickou vládu k privatizaci.

Řecká vláda prostě musí zjednodušit penze nebo zvýšit věkovou hranici pro odchod do důchodu, ale hlavně musí zajistit elementární fungování státu, profesionální výběr daní a fungující státní správu. Skutečnost, že Řecko dosud nezavedlo pozemkový registr, přestože ho EU několikrát zaplatila, je dostatečně výmluvný.

3. Řecká vláda žádá, aby věřitelé alespoň verbálně uznali, že „fiskální přísnost“ („austerity failed“) selhala, že to byla chybná politika.

Nejprve ale bude třeba definovat, co to přesně je a byla ona „austerity“. Odhady míry řeckého ekonomického propadu a rychlosti návratu růstu byly rok co rok radikálně špatné ze strany celé trojky. Věřitelé samozřejmě budou říkat, že to je částečně kvůli neschopnosti Řecka podstoupit strukturální reformy, většinu špatných odhadů na to ale svádět nelze.

4. Leckdo se domnívá, že Řecko bude muset vyhlásit nové volby a přiznat voličům, že přijímání nových úředníků či zvyšování penzí a zároveň setrvání v eurozóně nebyly ve skutečnosti realizovatelné sliby.

5. Eurozóna bude muset stanovit pravidla pro to, jak probíhá suverénní bankrot uvnitř měnové zóny. Kypr poskytuje precedens v tom, že dočasné kapitálové kontroly zavést lze i v rámci jednotného trhu,a země reálného socialismu (Kuba dodnes) mohou poskytnout návod, jak mít více měn různé míry konvertibility (dočasně) najednou.

6. Všichni vyjednavači se musí snažit o odstup a nadhled, nelze k tomu přistupovat technokraticky, je zapotřebí uvažovat v souvislostech. Proč je třeba otázka Řecka, jehož ekonomika má vůči EU velikost statistické chyby, jednou z dominant summitu G7?

Protože Američané dobře vědí, že Řecko má strategickou polohu a je klíčovým hráčem NATO, a potřebují akceschopnou, a nikoli sebezahleděnou Evropskou unii, kterou čekají důležitější výzvy, než je stav řecké ekonomiky: Ukrajina a agresivní Rusko, hrozba odchodu Británie, dohoda TTIP či uprchlická krize.

Co o tom soudíte vy? To je také otázka do Debaty JM s ekonomy tento týden.

...

Laskavé čtenáře zvu na dnešní debatu o migraci na CERGE-EI.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS (Institut pro politiku a společnost spojený s hnutím ANO 2011).

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!