Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Teror pomáhá Trumpovi

USA

  12:53
Gideon Rachman v závěru textu pro Financial Times připomíná, že leckdo v minulosti zdůrazňoval, že velký teroristický útok v USA může vést k tomu, že Hillary Clintonová – která je jinak favoritkou – volby nevyhraje.

Spokojený Trump. Miliardář ovládl už patnáct amerických států, to znepokojilo jeho podobně bohaté odpůrce. foto: Reuters

Hlasování je sice až za pět měsíců a těžko říct, zda permanentně změní volební krajinu. Trump je ale kandidátem strachu a zloby a obě emoce právě teď vládnou.

Rachman dále konstatuje, že je pro Trumpa typické, že místo aby vyjádřil solidaritu rodinám obětí, jeho první tweet pravil: „Oceňuji gratulace, že jsem měl pravdu s radikálním islámským terorismem.“

Je to sice nebývalý oportunismus, ale Trump prokázal, že má politický instinkt: první princip je vždy dominovat titulkům, druhý princip je, že když hoří, je třeba ještě přilít olej.

Rachman dále konstatuje, že republikáni argumentují tím, že kontrola a restrikce prodeje zbraní v Evropě nezabránily teroristickým útokům, jako byly ty v Paříži. Ano, jistě – kontrola zbraní nezabrání všem teroristickým útokům, stále je ale zřejmé, že mnohem více lidí zahyne při masových střelbách v USA. Říkat, že to nemá nic společného s dostupností zbraní, je jednoduše bizarní.

...

Wolfgang Münchau zvolil ohledně následků případného brexitu velice smířlivý tón. Je přesvědčen o tom, že dlouhodobé negativní ekonomické následky brexitu nemusí být tak hrozné (na rozdíl od krátkodobých, které hrozné budou). Všechny předpovědi stojí na modelování, jenže ve hře je tolik neznámých, že to může být mimo mísu. Ano, libra může oslabit, ale to zase může vyrovnat obchodní schodek. Ceny domů mohou spadnout, ale i to je k něčemu dobré. Londýn může ztratit nějaký byznys, ale i to může mít své světlé stránky. Bohatství se nejvíce odvíjí od vzdělání a dovedností, zdrojů a kvality politiky.

Co se týče reakce evropských partnerů, navrhuje Münchau vstřícnost. Reputace EU je po přijetí morálně vadné dohody s Tureckem pošramocená. Kdyby se EU rozhodla penalizovat nějakou zemi za to, že odchází, získala by pověst odpudivého režimu. Německé přísloví říká, že člověk nemá zpožďovat poutníky na jejich cestě. Ať Britové dostanou dobrou dohodu a odejdou v míru. EU bude Británii stále potřebovat.

Pokud Británie zůstane, nesmí však Evropa v žádném případě akceptovat britskou výjimku ze „stále bližší unie“.

...

Pokud k brexitu dojde, bude to okamžitě znamenat naprostý chaos. V Bruselu nemají k dispozici žádný krizový scénář, experti a úředníci mají zakázáno takové scénáře psát, aby nedošlo k únikům, které by mohly spustit vlnu alarmismu.

Clintonová varuje před démonizací muslimů. Trump řekl, že v Orlandu selhali

Jediné, co se tuší, je, že Německo a Francie po prohraném referendu ihned vyhlásí úmysl další integrace eurozóny a deklarují, že „evropský sen žije“. A to ještě ten den večer.

...

George Soros sám zasedl ke kormidlu a zahájil finanční spekulace, které počítají s další globální krizí. Mohamed El-Erian na Bloombergu vyjmenovává, co by se muselo stát, aby jeho scénář vyšel.

1. Proběhne brexit.

2. Čína se kvůli předlužení podniků propadne do krize.

3. Ukáže se, že americký izolacionismus není jen rétorika.

4. Bude docházet k prudkým výkyvům měnových kurzů.

5. Obnoví se obavy o stabilitu evropských bank.

6. Vzroste averze k riziku.

Monitor Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.