Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Soud s Nečasovou odročen po hodině a půl. Obhájce chce špiónské tajnosti

Česko

  8:09aktualizováno  18:51
PRAHA - UVNITŘ VIDEO Soud zahájil hlavní líčení v kauze Jany Nečasové, dříve Nagyové, obžalované ze zneužití Vojenského zpravodajství. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1 ji doprovodil manžel, expremiér Petr Nečas. Dorazili i ostatní obžalovaní, exšéfové rozvědky Milan Kovanda a Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek. Soudkyně Helena Králová odročila jednání na polovinu ledna.

Jana Nečasová, dříve Nagyová, s manželem, expremiérem Petrem Nečasem foto:  Michal Šula, MAFRA

Chce, aby do té doby ministerstvo obrany rozšířilo zbavení mlčenlivosti vojenským důstojníkům. Podle ministra obrany Martina Stropnického s tím nebude problém. Jednání se podle očekávání setkalo se značným zájmem veřejnosti. Na místě bylo také zhruba 20 novinářů, kteří s ostatními zájemci obsadili všechna místa k sezení v jednací síni.

Zbavení mlčenlivosti

Nečasová přišla k soudu s manželem a také obhájcem Eduardem Brunou jako první z obžalovaných zhruba 20 minut před začátkem jednání, které soudkyně Helena Králová zahájila krátce po 09:00. Fotografové a kameramani mohli pořídit záznam pouze před jednací síní, uvnitř soudkyně povolila novinářům pouze zvukové nahrávky.

ČTĚTE TAKÉ:

Soudkyně zvažovala rozhodnutí o vyloučení veřejnosti z jednání při výsleších obžalovaných, které měly následovat po přečtení obžaloby. Před 11:00 nakonec hlavní líčení odročila na polovinu ledna kvůli námitce Pohůnkova advokáta Michala Hráského, podle kterého je nutné požádat ministerstvo obrany o zbavení mlčenlivosti u vojenských důstojníků. Mělo by se týkat období již od roku 2010, tedy dva roky před tím, než se staly první skutky popisované obžalobou, u kterých jsou zpravodajci již mlčenlivosti zbavení.

Podle advokáta totiž exředitelé rozvědky a zpravodajec potřebují pro svou obhajobu mluvit také o předchozích případech a metodách práce Vojenského zpravodajství. Vzhledem k tomu, že se chtějí vyjadřovat k utajovaným skutečnostem, lze předpokládat, že veřejnost nedostane možnost sledovat jednání v síni. V lednu se má pokračovat výslechem obžalovaných a jejich vyjádřením k tvrzením státního zastupitelství.

Podle Stropnického ministerstvo, když dostalo žádost o zproštění mlčenlivosti, soud upozornilo, že takové zproštění nebude patrně stačit, že bude potřeba zpravodajce zprostit mlčenlivosti o utajovaných informacích. „Upozornili jsme, že musíme tuto žádost dostat specificky na tuto kategorii, že to nemůžeme vydat sami,“ dodal s tím, že poté už další žádost ministerstvo nedostalo. Uvedl, že je v zájmu ministerstva, aby byla záležitost co nejdříve vyšetřena a zproštění se proto nebude nijak bránit.

Před odročením se řešila i údajná škoda přes 125 tisíc korun, kterou podle obžaloby způsobil Kovanda s Pohůnkem ministerstvu obrany. Nečasová prý organizovala rovněž sledování řidiče expremiéra a zaměstnankyně Úřadu vlády, na které zpravodajci údajně najali dosud nezjištěnou detektivní agenturu. Zmocněnec ministerstva obrany Jan Půrek uvedl, že na uhrazení škody ministerstvo trvá.

Jana Nečasová dorazila k soudu
Jana Nečasová, dříve Nagyová, někdejší šéfka kabinetu expremiéra Petra Nečase,...
Janu Nečasovou doprovodil k soudu expremiér Petr Nečas
Jana Nečasová a Petr Nečas před zahájením soudního jednání

„V průběhu samotného trestního řízení jsem uvedl, že jsem připraven škodu uhradit, a na tom trvám,“ řekl Kovanda. Pohůnek naopak nevidí důvod, aby se cokoliv platilo. „Jsem přesvědčen, že k žádné škodě nedošlo,“ řekl.

Advokát Kovandy Jiří Matzner po jednání novinářům, řekl, že o zaplacení usiluje jeho klient více než rok. Obrana ale prý úhradu podmiňuje tím, že Kovanda uzná svou vinu, což generálmajor odmítá. „Rozhodně je pro něj nepřijatelné, aby se ministerstvo hlásilo s nárokem na náhradu škody a zároveň říkalo: my s vámi nemůžeme peníze vypořádat dokud neřeknete, že jste vinen,“ řekl právník.

  • Soudkyně Králová řešila kauzu již letos v červnu. Nečasové uložila roční podmínku a Kovandu s Páleníkem předala obraně kvůli případnému kázeňskému provinění. Pohůnkovo trestní stíhání zastavila. Verdikty přezkoumal v odvolacím jednání Městský soud v Praze, který případ soudkyni vrátil, aby ho projednala v hlavním líčení.

Po odročení hlavního líčení hovořili s médii pouze někteří advokáti, obžalovaní se novinářům vyhnuli, nebo se odmítli vyjádřit. Obhájce Nečasové Eduard Bruna řekl, že se jeho klientka důkladně připravovala a mrzí ho, že se nedostala ke slovu. „Myslím, že je připravená perfektně,“ řekl s tím, že její výpověď zabere zhruba hodinu a půl. Podle informací ČTK mají proslov nachystaný i ostatní obžalovaní.

Žalobce Rostislav Bajger četl obžalobu zhruba hodinu. Čtveřici viní ze zneužití VZ. Obžalovaným hrozí až pětileté vězení zejména za zneužití pravomoci. Podle státního zastupitelství Nečasová zneužila rozvědku v roce 2012, když působila jako šéfka kabinetu tehdejšího premiéra Nečase (ODS). Nechala údajně sledovat jeho manželku Radku. Kauza vedla k pádu vlády. Nečas se s Nagyovou později oženil.

Kovanda, Páleník i Pohůnek již dříve odmítli tvrzení o sledování. Podle nich byla akce tzv. kontrasledováním, kterým se prověřovalo podezření o pohybu lidí kolem tehdejší Nečasovy manželky. Zadání se prý týkalo bezpečnostního rizika pro stát a úkol prý přišel „z nejvyšších míst“.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!