Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Nejslavnější euromýty: křivé banány, Vánoce bez kapra i servírky bez výstřihu

Evropa

  12:00
PRAHA - Česko slaví 10 let v Evropské unii. Kromě dotačních skandálů či řečí o konci koruny, pobuřují Čechy také nejrůznější nařízení z per evropských úředníků. Řada z nich jsou však pouhé mýty... podívejte se na seznam nejslavnějších z nich.

Mýty o nařízeních Evropské unie. foto: KOLÁŽ Šimon / LN

„Ach bože, EU chce královně zakázat psa!“ oznamoval v létě 2002 na titulní straně britský deník Daily Mail. Článek dramaticky popisuje nejnovější bruselskou směrnici, na jejímž základě budou chovatelům odebráni domácí mazlíčci, protože zhruba stovka psích plemen se nově dostala na černou listinu. K neštěstí britské královny jsou na tapetě také velšští corgi, oblíbené plemeno Alžběty II. Text spekuluje, jestli se královna spokojí s pudly, a závěrem pokládá řečnickou otázku, co příště přinesou šílení bruselští byrokraté, kteří nemají nic jiného na práci než zasahovat Britům do života.

Pokud jste dočetli až sem, pak vězte, že jste se právě stali konzumenty jednoho z nejslavnějších britských euromýtů – výmyslů o Evropské unii, jež se pro svoji chytlavost a chytrou kombinaci faktů s fikcí rychle šíří mezi lidmi a jsou velmi populární. Zejména na stránkách euroskeptického britského tisku se zprávám ukazujícím vadnost Bruselu velmi daří, jeden nový se objeví téměř každý týden.

Česká stopa

Svoje euromýty má po deseti letech v EU i Česko. Patří mezi ně povinnost balit koblihy do igelitu, zákaz tuzemského rumu či „zkáza“ pomazánkového másla. Společné mají všechny euromýty nějaké zrnko pravdy, liší se však jeho velikost. Do skupiny téměř stoprocentních fabulací patří i domnělý zákaz oblíbených psů královny Alžběty II. Signatáři Úmluvy na ochranu domácích zvířat při Radě Evropy sestavili před dvanácti lety seznam psích plemen, která se nedoporučují k domácímu chovu. Byl mezi nimi i velšský corgi. Nešlo však o žádnou směrnici, iniciátorem nebyla EU, ale Rada Evropy. Británie navíc není signatářem zmíněné úmluvy, takže se na ni od počátku nevztahovala.

Do stejné kategorie spadá i údajný zákaz, aby kadeřnice při práci nosily podpatky. Tenhle euromýtus se před dvěma lety ujal i v Česku, kdy o němmédia s pohoršením referovala. Geneze byla podobná: evropské lazebnické odbory vydaly zprávu na ochranu kadeřnic v práci, v níž zmínily škodlivost celého dne na nohou a na podpatcích. Tisk však z nezávazného prohlášení odborů udělal směrnici EU.

SLAVNÉ EUROMÝTY:

  • Banány musí být zakřivené
  • Brusel zakáže královně psa
  • Koblihy patří do igelitu
  • Konec zabíjení vánočních kaprů
  • Konec hlubokých výstřihů v hospodách
  • Kadeřnice nesmí v práci nosit podpatky
  • Britské nemocnice musí zaměstnat lidi, kteří neumí anglicky

Není přitom vždycky zřejmé, jestli k posunu informace došlo omylem, anebo záměrně. Britští politici občas přiznávají záměr, protože s absurditami o Bruselu snáz prorazí do médií. Častější ale bývá omyl, což byl i případ euromýtu z roku 2008, že EU zakáže Česku vánoční zabíjení kaprů – takto o tom referovaly i tyto noviny. VBruselu se zrovna probíral návrh na ochranu zvířat a řešily se výjimky, například rituální porážka z náboženských důvodů.

České vánoční tradice mezi výjimkami nebyly, a tak do Prahy dorazila zkratka, že tradiční zabíjení kaprů na ulici bude mít kvůli EU utrum, protože jsme nezískali výjimku. Ve skutečnosti ochrana českých ryb nikdy nebyla v Bruselu téma, a už vůbec se nekonala debata o zdejších vánočních zvycích.

Zajímavější jsou euromýty s vyšší koncentrací pravdy. Mezi ty jednoduše vysvětlitelné patří český rum, který se musel přejmenovat, protože se vyrábí z brambor, a nikoli z cukrové třtiny, a mučedník české integrace do EU – pomazánkové máslo, jež rovněž není, čím předstírá, že je, tedy máslem.

Křivost banánů, výstřih servírek

Složitější případ je slavné zakřivení banánů, „otec“ všech euromýtů. Téměř vše je na tom totiž pravda: EU donedávna měla pravidla na přesný vzhled banánů, včetně údajů o jejich správném zakřivení. Norma ovšem nebyla výsledkem iracionálního chování bruselských úředníků, jak se psalo, ale zcela racionální obchodní konkurence. O vývoz banánů do EU usilovaly spolu s ostatními pěstiteli žlutého ovoce také bývalé francouzské kolonie a Francouzi tehdy prosadili v EU normu na vzhled banánů, aby těm „správným“ zajistili vstup na evropský trh.

Jisté vítězství euromýtu v dějinách integrace představuje případ výstřihů servírek. Návrh směrnice o optickém záření totiž obsahoval mimo jiné paragraf, že zaměstnavatelé jsou odpovědni za ochranu svých lidí před sluncem a zajistí jim například opalovací krémy. Tisk se toho chopil a napsal, že Brusel zvoní umíráčkem výstřihům servírek. Mýtus byl na světě. Později europoslanci po tvrdé kritice zprava zleva pasáž o ochraně před sluncem vyškrtli a věnovali se jen umělému záření.

Autor:

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...