Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nelegální migranty přestaneme brát zpět, hrozí Turci Řekům po odmítnutí vrátit vojáky

Svět

  13:37
ANKARA - Turecko v pátek pohrozilo zrušením readmisní dohody s Řeckem, pokud mu Atény nevydají osm tureckých vojáků, kteří loni v červenci po pokusu o státní převrat uprchli do Řecka. Díky této dohodě může Řecko vracet nelegální migranty zpět do Turecka. Ankara také podala novou žádost o vydání osmi svých vojáků, které ve čtvrtek odmítl vydat řecký nejvyšší soud.

Dva policisté v civilu zachraňují před lynčem vojáka, který se zapojil do puče u Bosporského mostu. foto: Reuters

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu v pátek v souvislosti s podáním nové žádosti o vydání vojáků uvedl, že Ankara je připravena přijmout nezbytné kroky, včetně zrušení bilaterální readmisní dohody s Řeckem. Právě tato dohoda umožňuje vracení nelegálních migrantů, kteří přes Turecko přišli do Řecka, zpátky do Turecka, odkud pak mohou být posláni zpět do země původu. Uvedl to list Daily Sabah.

Řecko uprchlé vojáky do Turecka nevrátí. Hrozilo by jim prý mučení či smrt

Šéf turecké diplomacie tak reagoval na čtvrteční verdikt řeckého soudu, který vydání osmi tureckých vojáků zamítl s tím, že by jim v Turecku nebyl zajištěn spravedlivý soud a hrozilo by jim tam mučení či smrt.

Turecké ministerstvo zahraničí již ve čtvrtek prohlásilo, že bude dál usilovat o vydání svých vojáků a řecké rozhodnutí kritizovalo. Podle turecké strany je výrok soudu politicky motivovaný. Soud prý porušil mezinárodní pravidla a selhal v boji proti mezinárodnímu terorismu.

O tureckých vojácích rozhodovalo v Řecku několik soudů nižší instance, jejichž verdikty byly protichůdné - někteří měli být deportováni, jiní měli dostat azyl. V odvolacích řízeních se ale případy dostaly až k nejvyššímu soudu, který vydání zamítl s platností pro všech osm vojáků. Poslední slovo má řecký ministr spravedlnosti, který se ale rozhodl verdikt soudu respektovat.

Od pokusu o převrat uprchlo z Turecka mnoho vojáků, zejména do Evropy. Ankara totiž začala provádět rozsáhlé čistky, během nichž přišlo o práci či bylo propuštěno z úřadu přes 100 tisíc lidí, včetně soudců, prokurátorů, policistů nebo učitelů. Režim je viní z příslušnosti k hnutí islámského duchovního Fethullaha Gülena, které označuje za teroristickou organizaci. Přes 40 000 lidí skončilo v Turecku z téhož důvodu od července za mřížemi.

Vláda tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana viní ze zosnování pokusu o puč právě duchovního Gülena, který žije v USA. Jeho příznivce Erdoganova vláda pronásleduje dlouhodobě, od července tažení proti nim ještě zintenzivnila. Proto se někteří, včetně Gülena, domnívají, že puč mohla zosnovat sama turecká vláda, aby postup vůči svým kritikům ospravedlnila.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!