Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Objasnil záhadnou smrt Jana Masaryka, teď chtějí odborníci zakázat znalci praxi

Česko

  6:00
PRAHA - Tento týden vstoupil do široké distribuce film Masaryk, jehož oficiální premiéru předcházelo 12 cen Český lev. Poté se ocitl uprostřed vášnivé debaty, která možná povede ke změně pravidel nejvýznamnější české filmové ceny. Důvodem je údajně účelové uvedení snímku v jediném kině loni v prosinci, aby se mohl lvího klání účastnit. Drama se však v současnosti odehrává i kolem soudního znalce Jiřího Strause, jenž objasnil smrt skutečného Jana Masaryka. Kvůli jeho posudkům k dalším případům mu chce odborná společnost zakázat praxi.

Jan Masaryk (1924) foto: Wikimedia

„S tímto znalcem bylo vedeno správní řízení o zániku práva k výkonu znalecké činnosti,“ potvrdila zjištění serveru Lidovky.cz Markéta Puci, mluvčí Městského soudu v Praze, u kterého je Straus jako znalec zapsaný už od roku 1999. „Znalec údajně svoji znaleckou činnost vykonával v rozporu se zákonem o znalcích a tlumočnících, když některé posudky zpracované pro soudy nebo orgány činné v trestním řízení údajně zpracoval chybně a nekvalitně,“ dodala mluvčí.

Jiří Straus.

Zbavit praxe chce Strause odborná Česká společnost pro biomechaniku. Straus je v oboru forenzní biomechanika jediným soudním znalcem v zemi. Na tomto poli na sebe nejvíc upozornil v roce 2002, když na základě posudku dospěl k závěru, že k pádu z okna Janu Masarykovi v roce 1948 někdo pomohl. Jinými slovy šlo o vraždu. Jakkoliv sice smrt Masaryka do té doby obklopovaly nejasnosti, vraždu nebyl nikdo schopen doložit. Se Strausovým zjištěním oficiálně pracoval i Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu.

Znalec od té doby opakovaně o svém objevu veřejně mluvil, platil za kriminalistickou celebritu. I po letech jeho objev budil zájem novinářů. „Podle experimentů, které provádím podle vědeckých poznatků forenzní biomechaniky, jsem dospěl k závěru, že jediná přijatelná varianta je působení vnější síly v okamžiku ztráty kontaktu. Jan Masaryk musel být vystrčen druhou osobou,“ řekl třeba v roce 2014 v rozhovoru pro server iDnes.cz.

Proti Strausovi stojí Česká společnost pro biomechaniků, napadla šest jeho posudků

Jeho odbornost však zpochybňuje Česká společnost pro biomechaniku. Právě ona podala podnět k soudu, podle ní se Straus v celkem šesti posudcích dopustil přehmatů. Šlo o analýzy z let 2004 až 2010. Zpravidla se jedná o posudky, o které se opírali kriminalisté při vyšetřování násilných trestných činů. U jakých konkrétních kauz měl znalec pochybit, nechtěl nikdo oficiálně potvrdit.

Rigórozní práce bratrů Bártů a Strausův dozor

Časopis Reflex v roce 2012 upozornil na to, že rigorózní práce Víta a Matěje Bártů, tedy někdejšího ministra dopravy za Věci veřejné a jeho mladšího sourozence, jsou z velké části plagiátem odborných prací právě znalce Jiřího Strause. Ten k pracím Bártů navíc psal posudky, v nichž obě díla vychválil.
Bártovi přitom ve svých pracích použili beze změn několik stran Strausových studií, podle Reflexu to znalec nemohl přehlédnout. Časopisu nejprve vysvětlil, že mu Bártové se studiemi, jejichž části bez citací použili, pomáhali. Později ale připustil, že při hodnocení „rigorózek“ pochybil. „Po tomhle rozhovoru si říkám, že mě asi měli lépe ocitovat,“ přiznal pak Reflexu při konfrontaci. „Asi jsem byl až příliš velkorysý.“

„Nezlobte se, nebudu se vyjadřovat,“ sdělil serveru Lidovky.cz Straus. Více než opatrně pak kolem celého sporu našlapuje i Česká společnost pro biomechaniku. „Tohle jsou citlivé věci, nechceme o tom mluvit,“ sdělil serveru Lidovky.cz její šéf Karel Jelen, který jinak vede Katedru anatomie a biomechaniky na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Nicméně podle informací serveru Lidovky.cz by se jeden z napadených posudků měl vztahovat k případu smrti mladíka, k níž došlo v roce 2008 před pražským klubem Cross.

Strausova analýza ukázala na Tomáše T., podle znalce mladíka ubil pěstmi. Kriminalisté vzali závěry znalce zasvé, Tomáše T. obvinili a soud ho pak poslal za vraždu na 12 let do vězení. Jenže loni se po šesti letech dostal na svobodu, pachatel totiž úspěšně požádal o obnovu řízení. Soud mu vyšel vstříc kvůli posudku ČVUT, podle kterého se vše seběhlo úplně jinak: na oběť spadla dekorativní kovová konstrukce.

Soud řízení se znalcem zastavil, biomechanici nedoložili svá tvrzení

K podobně mylným zjištěním měl dojít Straus podle tvrzení České společnosti pro biomechaniku i v dalších napadených posudcích. Podnět na znalce podala loni předchozí předsedkyně společnosti Svatava Konvičková, princip údajných Strausových pochybení popsala následovně: „V posudcích neuváděl podstatné skutečnosti, které jsou potřeba pro výpočet. Jako matematik má rovnice sestavené asi dobře, ale neumí je sestavit jako biomechanik tak, aby odpovídaly tomu, co se ve skutečnosti odehrálo.“

Společnost však svého nedosáhla, Městský soud v Praze loni v listopadu řízení se znalcem zastavil. Konvičková totiž na výzvu soudu nedodala další podklady, jimiž měla doložit své tvrzení o znalcových pochybeních. „Žádné další podněty či důkazy svědčící o skutečnosti, že znalec svoji znaleckou činnost vykonával nekvalifikovaně, bez potřebných znalostí a zkušeností s chybnými či zavádějícími závěry, tak nebyly zjištěny,“ citovala závěry řízení mluvčí soudu Puci. Soud navíc Strausovu kvalifikaci potvrdil.

Jan Masaryk (1924)
Jan Masaryk a jeho přítel, velvyslanec USA v Československu Laurence Steinhardt

Rozhodnutí je pravomocné, biomechanici se proti němu ani neodvolali. Pro server Lidovky.cz však bývalá předsedkyně společnosti uvedla, že svou výzvu k doplnění podnětu nejprve poslal soud na špatnou adresu, navíc na to údajně dostala málo času. Výstup řízení tak společnost odmítá. „To snad není pravda, to je neuvěřitelné,“ uvedla k tomu Konvičková, kterou na výsledek řízení upozornil server Lidovky.cz.

Straus kvůli posudkům skončil na Policejní akademii, nyní pracuje na soukromé škole

Stávající předseda České společnosti pro biomechaniku Karel Jelen celý spor za uzavřený nepovažuje. Jak ale hodlá postupovat dál, neuvedl. „Uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Nechci to komentovat, dokud to nebudeme vědět definitivně,“ sdělil jen serveru Lidovky.cz předseda Jelen. Společnost přitom může postupovat jednoduše, stačí jí podat nový a tentokrát řádně podložený podnět.

Anabáze u Městského soudu v Praze představovala vyvrcholení pochybností, jež se nad odbornou zdatností Strause vznáší už delší dobu. Roky vedl Katedru kriminalistiky na bezpečnostně právní fakultě Policejní akademie, ale rektor ho v roce 2013 odvolal. Důvod? Údajné chyby v posudcích. I v tomto sehrála svou roli Česká společnost pro biomechaniku, akademii poslala dopis. „Tam se podepsalo asi 15 profesorů a docentů, kteří kritizují některé posudky pana profesora,“ sdělil Českému rozhlasu tehdejší děkan Marián Brzybohatý.

Ačkoliv znalec v řízení před pražským městským soudem obstál, praxi už se stejně nevěnuje. „Své odborné činnosti orientuji jiným směrem, který je pro mě ekonomicky mnohem zajímavější,“ sdělil serveru Lidovky.cz. Svou kauzu u soudu považuje za účelovou. „Náš klient tuto záležitost vnímal jako velmi neférové jednání ze strany některých svých kolegů a že v této věci zvažuje činit právní kroky,“ sdělila serveru Lidovky.cz Michaela Tejnorová z právní kanceláře, která znalce zastupuje. Straus nyní řídí Katedru kriminalistiky a forenzních disciplín na Fakultě právních a správních studií na soukromé Vysoké škole finanční a správní.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!