1. prosince 2013 15:22, aktualizováno  17:04 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Obraz malířky Toyen byl
vydražen za 10 milionů korun

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Obraz Ztroskotání ve snu byl vydražen za 10 milionů korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obraz Ztroskotání ve snu byl vydražen za 10 milionů korun. | foto: ČTK
PRAHA Obraz malířky Toyen s názvem Ztroskotání ve snu se v nedělní aukci v Praze na Žofíně prodal za 10 milionů korun. Jeho vyvolávací cena byla 9,5 milionu korun. Odborníci rozměrné plátno s námětem levitujícího ženského torza zasazeného do snové krajiny řadí k vrcholům evropského surrealismu. I s aukční přirážkou 20 procent za obraz nový majitel zaplatí 12 milionů korun.

Odborníky vyzdvihovaný je i obraz malířčina souputníka Jindřicha Štyrského Všední probuzení, které se dnes prodalo za 10,2 milionu korun. Nejvíce se dosud za dílo Toyen, vlastním jménem Marie Čermínové v tuzemské dražbě zaplatilo v roce 2009, když se za 20 milionů korun na sále prodal její ikonický obraz Spící; včetně aukční provize majitel tehdy zaplatil 23,2 milionu korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Ztroskotání ve snu se již dříve v aukci jiné galerie objevilo, aukční síň tehdy chtěla pravděpodobně navázat na úspěch konkurence s dílem Spící a Ztroskotání ve snu nabízela měsíc poté za 16 milionů korun. Kupce ale nenašla.

Nejdražším Štyrského dílem prodaným v tuzemské aukci zůstává Maldoror vydražený před čtyřmi lety za 11 milionů korun. Dnes našel kupce také obraz s názvem Akvárium, který byl dlouho v neznámé soukromé sbírce. Dnes se z vyvolávací ceny 5,5 milionu korun dostal na 7,8 milionu korun. Obraz je ukázkou artificialismu, směru, který byl výrazným projevem evropského umění 20. let. Obraz se dochoval ještě v původním rámu.

Olej na plátně nazvaný Všední probuzení od Jindřicha Štýrského (uprostřed dole) byl dnes v aukci na Žofíně vydražen za 10,2 milionů korun.

Dnešní společná aukce Galerie Kodl a Aukční síně Vltavín nabídla 457 uměleckých děl se souhrnem vyvolávacích cen téměř 100 milionů korun. Za 5,3 milionu korun se prodal velkoformátový olej Jakuba Schikanedera Podzimní červánky, který byl také dlouho veřejnosti nepřístupný; vyvolával se za tři miliony korun. Kubistické Zátiší s kartou a dýmkou Emila Filly, které začínalo na 5,5 milionu korun, se prodalo za sedm milionů korun.

Mnoho dalších děl se prodalo za milionové sumy. Za 2,6 milionu korun se prodal rozměrný obraz Jaroslava Čermáka Židovský hřbitov v Praze, který byl doposud známý jen z přípravných studií a skic. Z 800.000 korun až na 3,2 milionu se vyšplhala cena oleje Vojtěcha Hynaise Ležící akt z roku 1912.

Obraz podle odborníků završuje epochu výtvarných záměrů 19. století a vynikajícím způsobem zachycuje nejen ženský model v malířsky obtížné poloze, ale i atmosféry a jednotlivé prvky luxusního interiéru. Malbu 19. století dnes reprezentoval i obraz Václava Brožíka Odpočívající Bretoňka vydražený za 1,3 milionu korun.

Prodal se i Filla, Lhoták a Mucha

Za cenu mírně převyšující dva miliony korun se prodala dvě další zátiší Emila Filly, na 3,7 milionu vzrostla z vyvolávací ceny 2,5 milionu korun cena obrazu Alfonse Muchy Dívka v červeném; mimořádně sugestivní olejomalba dívky zahalené v červeném hábitu a černém šálu a čapce umožní novému majiteli přemýšlet o významu role, kterou představuje.

Zájem byl dnes o díla Kamila Lhotáka, jejichž statisícové ceny rostly proti těm vyvolávacím, nejdražší jeho práce nabízená za 2,7 milionu korun ale kupce nenašla. Za 1,7 milionu korun se prodal rozměrný obraz Theodora Pištěka Pozdní odpoledne.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse

REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Potřebujete výbavičku pro dítě?

Vyberte si v dětském bazárku eMimino.cz.