Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Obvinění: zaplať, nebo ti to osolí, hrozil posel soudce Jelínka

Česko

  5:00
LITOMĚŘICE - Ukážou-li se policejní informace pravdivými, půjde o příběh okresního soudce, který se ocitl na šikmé ploše a z ní sklouzl až na dno. Do knajpy, kde se spojil s tamní galerkou. Za pár desítek tisíc korun – opět podle policejního spisu – pak nabízel, že ohne spravedlnost. Podle policie podvedl i ty, kteří chtěli podvádět čili korumpovat.

Soudce Ladislav Jelínek a pivnice Sparta, kde měl přebírat úplatky. foto: Koláž

Hosté litoměřické pivnice Sparta mohli získat pocit, že o vybraných případech projednávaných tamějším okresním soudem se rozhoduje odsud. Právě v hospodě poblíž zimního stadionu totiž podle obvinění z letošního května Ladislav Jelínek často „úřadoval“ a vymýšlel, jak zpeněžit své kontakty.

Pro litoměřického soudce si přišel protimafiánský útvar. Opět jde o úplatky

Pád do té doby bezproblémového soudce začal již se stíháním ve známé korupční kauze kolem soudce Josefa Knotka, kvůli níž se musel dočasně vzdát taláru a lze si jen domýšlet, že podvody popsanými v aktuálním obvinění se snažil kompenzovat výpadek 70tisícového platu.

Kriminalisté začali propletenec vztahů kolem Jelínka rozmotávat loni v prosinci. Tehdy se jim ozval Ukrajinec Volodymyr I. L., souzený za úplatky (redakce jeho celé jméno zná), jemuž měl Jelínek přes prostředníky nabízet, že místo vězení a vyhoštění mu vyjedná podmínku. Stačí maličkost: zaplatit 380 tisíc.

Litoměřická pivnice Sparta
Litoměřická pivnice Sparta

Místo do banky však Ukrajinec šel za policisty, kteří na Jelínka a jeho známé z restaurace Sparta nasadili odposlechy. Podařilo se jim tak zmapovat celkem tři případy. Sám Jelínek figuruje ve dvou, u posledního se policii jeho přímé zapojení nepodařilo zaznamenat.

Scénář byl však pokaždé stejný: Jelínek či jeho prostředníci přišli za vytipovanými lidmi, o jejichž kauzách rozhodoval soudce Okresního soudu v Litoměřicích Vlastimil Nedvěd, s jednoduchou nabídkou: dejte nám peníze, Jelínek část předá Nedvědovi a ten bude při rozhodování shovívavější.

Případ první: vrácení řidičáku za 31 tisíc

Pro Jelínka jde o nejvážnější moment kauzy. Odposlechy a výpovědi tří svědků totiž podle obvinění prokazují, že koncem roku 2013 přebral úplatek 31 tisíc korun od místního štamgasta Tomáše Šimka, jemuž soud za opakované řízení pod vlivem alkoholu na čtyři roky sebral řidičský průkaz.

„Předal Jelínkovi částku ve výši 20 tisíc korun jako úplatek určený pro soudce litoměřického soudu Vlastimila Nedvěda, který měl spis v Šimkově trestní věci na starosti. Jelínek tento finanční obnos přijal a přislíbil urychlení vyřízení žádosti vrácení Šimkova řidičského průkazu,“ píší detektivové.

Obvinění v kauze soudce Jelínka

  • Ladislav Jelínek - podvod
  • Tomáš Šimek - podplacení
  • František Froněk - podplacení, podvod
  • Petr Hladký - podplacení
  • Ota Güttner - podplacení

Zkraje loňského roku podle nich Jelínek v salonku restaurace Sparta inkasoval dalších 10 tisíc a tisíc korun měl žádat za sepsání oficiální žádosti na vrácení řidičského průkazu. Ani to však nestačilo a přes prostředníky na Šimka údajně tlačil, aby nosil peníze dál, protože „jinak se to dál nehne“. Tomu se však již platit nechtělo, jak zachytily odposlechy jeho telefonu.

„Já tam budu vozit peníze, aby se mi tady ten č**ák věčně vytlemoval, vole,“ stěžoval si v březnu 2013 známému. Podle policie ale byla jeho šance na vrácení řidičského průkazu kvůli recidivě nulová a Jelínek to dobře věděl. „Jakožto soudci mu muselo být jasné, že zkrácení trestu je vyloučeno... přijaté částky neměl v úmyslu soudci Nedvědovi předat,“ uvádí obvinění.

Případ druhý: 380 tisíc za podmínku

Jelínek, Šimek a další obviněný z litoměřické restaurace Sparta František Froněk měli začátkem loňského roku žádat po Ukrajinci Volodymyrovi I. L. 380 tisíc. Cizinec stál před litoměřickým soudem kvůli uplácení ve známé kauze kolem exšéfa tamější cizinecké policie Petra Hladkého, zadrženého při policejní akci Kolo. 

Hrozilo mu vězení a vyhoštění z České republiky. Jelínek měl přes prostředníky nabídnout, že za úplatek u Nedvěda zařídí „... ovlivnění rozsudku ve prospěch Volodymyra I. L., spočívajícího v uložení pouze podmíněného trestu bez uložení hrozícího trestu vyhoštění z České republiky,“ popisují vyšetřovatelé.

Akce kolo

Exšéfa cizinecké policie v Litoměřicích Petra Hladkého policisté zadrželi v roce 2010 v rámci akce Kolo, při prohlídce u něj našli milion korun v různých měnách, úplatky od cizinců za prodlužování pobytu na území České republiky, ale tehdejší šéf cizinecké policie v Litoměřicích bral podle prvoinstančního rozsudku z února 2014 i ve formě alkoholu a dalších dárků. Proti verdiktu se odvolal expolicista i žalobce.

Souzený Ukrajinec nicméně váhal, a tak na něj podle policistů Jelínek s blížícím se rozsudkem přes prostředníky začal tlačit, a to i velmi nevybíravým způsobem. „Před vyhlášením rozsudku mu bylo sděleno, že pokud nezaplatí, soudce Vlastimil Nedvěd mu to v odvolacím řízení osolí,“ zmiňují v obvinění. Jelínek a spol. měli naléhat i po vynesení rozsudku, jenž i bez zaplacení nakonec skončil podmínkou.

To už ale jejich komunikaci monitorovali policisté, jimž cizinec celou věc popsal a ukázal jim SMS zprávy týkající se úplatků. Soudci Jelínkovi opět přitěžuje i Šimkova výpověď, v níž podle obvinění žádost o úplatek přiznává. 

Případ třetí: 300 tisíc od expolicisty

Jelínek v této části kauzy přímo nefiguruje, podle kriminalistů ale podvodníci František Froněk, Petr Hladký a Ota Güttner slibovali, že přes jeho známost se soudcem Nedvědem zařídí lepší rozsudek exšéfovi litoměřické policie Petrovi Hladkému. Bývalý důstojník se před soudem zpovídal ve stejné věci jako Ukrajinec Volodymyr I. L., jen kvůli braní úplatků.

Ke Hladkého smůle cizinec policistům popsal, že když ho Jelínkův prostředník Šimek lámal na zaplacení úplatku, zmínil exdůstojníkovo jméno. „Zdůraznil, že se má obrátit na spoluobžalovaného Petra Hladkého a ověřit si u něj, že úplatek za ovlivnění rozsudku již zaplatil... Uvádí, že Hladký zaplatil úplatek 300 tisíc korun, jejž měla předat jeho manželka,“ stojí v obvinění.

Jak již server Lidovky.cz popsal, podle verze pro Hladkého si po sto tisících měli nechat Froněk s Güttnerem, zbylých sto tisíc bylo určeno pro soudce Nedvěda, jenž o případu rozhodoval. Avšak sto tisíc určených na úplatek pro soudce si nechal Froněk. „Uvedl, že soudce zná a zprostředkování a předání úplatku zařídí, přestože to neměl v úmyslu splnit a rozhodl se finanční obnos určený k úplatku soudce si ponechat,“ zní policejní verze.

Bývalý šéf cizinecké policie v Litoměřicích Petr Hladký

Tomu naznačuje i fakt, že Nedvěd nakonec šokovaného expolicistu poslal za mříže. Froněk ho poté měl následovně chlácholit: „Má v rozsudku procesní chyby a od Krajského soudu v Ústí nad Labem se mu trestní věc vrátí zpět, opět bude rozhodovat soudce Nedvěd.“ Hladký měl navíc přislíbit, že když pravomocný rozsudek pro něj dopadne dobře, doplatí dalších 700 tisíc korun.

Server Lidovky.cz oslovil advokáty všech obviněných, k příběhu popisovanému policií se ale odmítají vyjádřit. Stejně tak mlčí i litoměřický soudce Vlastimil Nedvěd, jehož případy slibovala Jelínkova skupina podle vyšetřovatelů ovlivňovat. „Já to usnesení nemám, takže to nemůžu komentovat,“ odmítl. Kriminalisté nezjistili, že by peníze u soudce opravdu skončily. V kauze je stíháno celkem pět lidí za podvod, případně podplácení.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!