Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

‚Sebevražedná‘ hra děsí Česko. Modrá velryba v otázkách a odpovědích

Česko

  15:20
PRAHA - Děsivá internetová hra s názvem Modrá velryba se podle policie dostala z rusky mluvících zemí i do českého kyberprostoru. V souvislosti s ní podle oficiálního prohlášení prověřuje několik nedávných úmrtí dětí. S nebezpečnou hrou, která děti údajně ve finální fázi donutí k sebevraždě, se však ve světě zatím věrohodně nepodařilo spojit ani jednu podezřelou smrt. Je skutečná? O co v ní údajně jde? A co by měli dělat rodiče, kteří se bojí o své děti?

Dítě. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Je hra Modrá velryba skutečná?

Policie ČR o skutečnosti hry Modrá velryba nepochybuje. „Po důkladném zmonitorování sociálních sítí můžeme potvrdit, že tato hra se opravdu vyskytuje na území České republiky a bereme ji jako velmi vážnou hrozbu pro českou mládež,“ uvádí policejní tiskové oddělení. Na základě dostupných informací však nelze s jistotou říct, zda taková hra jako činnost jasně organizované skupiny lidí skutečně v současné době existuje, případně zda se šíří pouze jako nápad mezi lidmi, který chtějí ze zvědavosti vžít do role organizátorů. Jisté je pouze to, že se v prostředí sociálních sítí šíří v podobě internetového memu. Podle policie koluje v českém prostředí hlavně na Facebooku a Instagramu.

Existuje souvislost mezi hraním hry a dětskými sebevraždami?

Sebevražedná hra Modrá velryba je v Česku. Dávejte pozor, varuje rodiče policie

Hraní hry podle dostupných informací zatím nevedlo k žádné prokázané sebevraždě. „Za posledních šest měsíců se v Rusku, Kazachstánu a Kyrgyzstánu objevily desítky sebevražd či pokusů o ně. Dočasně byly s hrou spojeny, ale při bližším zkoumání se ani u jednoho z nich přesvědčivé spojení se hrou neprokázalo,“ napsalo v únoru Rádio Svobodná Evropa. Česká policie v současné době prověřuje, zda s touto hrou mají nějakou spojitost podezřelá úmrtí dětí, která se v poslední době udála.

Je přesto hra nebezpečná?

Přestože neexistují důkazy, že by hraní hry vedlo k sebevraždě, nelze vyloučit, že hra může oslovit děti, které o sebevraždě uvažují. Podle Martina Kožíška, manažera pro internetovou bezpečnost společnosti Seznam.cz, v současnosti návod ke hře Modrá velryba vyhledává několikanásobně vyšší počet dětí než dříve. „Do poradny Seznam se bezpečně! se na nás obrací děti, které hledají způsob, jak si hru zahrát. Na druhé straně i řada vyděšených rodičů s dotazy, jak své děti ochránit,“ uvedl Kožíšek, pro Seznam Zprávy.

„Modrá velryba a podobné komunity nejsou příčinou ani důvodem, ale pouze nástroji, které dětem umožňují zastavit bolest, vyřešit rychle jejich problém a zároveň potrestat své okolí, které dítěti nepomohlo,“ napsal pro server e-bezpeci.cz Kamil Kopecký z Univerzity Palackého v Olomouci, který se orientuje na oblast rizikového chování v prostředí internetu. Dodává, že masového rožšíření tohoto fenoménu v Česku by se neobával, ve srovnání s Ruskem má se sebevraždami dětí daleko menší problém.

Jak Modrá velryba vznikla?

Poslední selfie Riny Palenkove.

Na konci roku 2015 ve městě Ussurijsk si šestnáctiletá Rina Palenkova lehla na koleje a přejel ji vlak. Těsně před smrtí publikovala na sociální síť VK (ruská obdoba Facebooku - pozn. red.) svou selfie u kolejí.

Její smrti se rozhodli využít administrátoři internetové skupiny F57 na síti VK a vytvořili fámu, že Rina poznala díky sebevraždě pravdu, ke které jí pomohla F57. Skupina byla sice velmi rychle zakázaná, ale vznikly její napodobeniny. Jednu z nich vytvořil Filip Budějkin, který je považovaný za autora hry končící sebevraždou.

Budějkin aktuálně sedí ve vazbě a čeká na soud v souvislosti se sebevraždou šestnácti nezletilých. Podobnou skupinu vytvořil i Filipp Čelov známý jako Moře velryb. Na základě těchto dvou skupin vzniklo mnoho podobných komunit používající podobnou mystickou tématiku a odkazy na Budějkina i Moře velryb. Jednou z nich je i Modrá velryba. Podle ruského serveru LifeNews podobné diskusní skupiny ruský cenzorní orgán Roskomnadzor opakovaně likviduje, ale se stále objevují další.

V jakých zemích byla zaznamenána?

Hra se podle tamních orgánů masově rozšířila především v Rusku. Tuzemská policie uvádí, že se hra před nedávnem objevila i na území Česka i Slovenska. Další případy nahlásily i další postsovětské státy, jako je Kazachstán, Ukrajina, Bělorusko nebo Ázerbájdžán. Podle ruského tisku byly případy zaznamenány i v Bulharsku, Itálii a Spojených státech.

O co v domnělé hře jde?

Hra je pojmenovaná podle toho, že se velryby někdy z nejasných důvodů vrhají na pláže, kde poté zahynou. Mezi úkoly, které musí účastník splnit, údajně patří sebepoškozování, sledování hororů, či vstávání v neobvykle brzké hodiny. Tradovaná hra má pevně daný systém, účastník musí během 50 dnů splnit 50 úkolů, posledním je prý spáchání sebevraždy. Klíčovou roli ve hře mají anonymní „kurátoři“, kteří na sociálních sítích dětem v předpubertálním a pubertálním věku jednotlivé úkoly přidělují a v případě odporu vyhrožují možnými vážnými důsledky pro ně ji jejich okolí.

Jak probíhá komunikace s údajnými kurátory?

Korespondent Rádia Svobodná Evropa si vytvořil na sociální síti VKontakte falešný profil, v němž se vydával za patnáctiletou dívku a kontaktoval jednoho z údajných kurátorů. „Chci si zahrát hru,“ napsal. „Jsi si jistá? Neexistuje cesta zpět,“ odepsal mu kurátor. „Ano. co znamená -- žádná cesta zpátky?“ „Jakmile začneš, nemůžeš hru opustit.“ „Jsem připravena.“ Poté mu kurátor vysvětlil pravidla: „Každý úkol budeš plnit svědomitě a nikdo se o tom nesmí dozvědět. Jakmile dokončíš úkol, pošleš mi fotografii. Na konci hry zemřeš. Jsi připravena?“ A co když to budu chtít ukončit?“ Máme všechny tvoje informace. Půjdou po tobě,“ odepsal kurátor. Prvním úkolem bylo vyřezat si na ruku symbol skupiny „F58“. Poté, co korespondent poslal digitálně upravenou fotografii, kurátor mu přestal odpovídat.

Jak se šíří?

Údajně na sociálních sítích po aktivním zveřejnění se hrou spojených hashtagů a následném kontaktování kurátory. Ruský list Novaja Gazeta informoval, že se denně na ruských sociálních sítích objevují až na čtyři tisíce hashtagů, které ilustrují zájem mladých Rusů o hru. Neznamená to však, že ji skutečně hrají, lze předpokládat, že důležitou roli hraje prostá zvědavost. Mezi „herními“ hashtagy mohou to být (v českém překladu) hesla jako „modrávelryba“, „mořeryb“, „chcizemřít“, „jsemvehře“ nebo „vzbuďměv4:20“.

Jak proti hře postupuje česká policie?

Policie prozatím koná preventivní kroky. Snaží se spojit s administrátory Facebooku a Instagramu a zamezit dalšímu šíření.

Jaký je doporučený postup pro rodiče?

Rodičům i pedagogům se doporučuje promluvit si s dětmi o hrozbách na sociálních sítích i internetu obecně. Policie rovněž poukazuje na důležitost vnímání změn v chování a vzezření dítěte, zejména upozorňuje na znaky samotářství a sebepoškozování. Zároveň rodiče nabádá, aby jakékoli podezření ohledně výskytu hry ihned nahlásili.

Autoři: , ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!