Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

OTÁZKY A ODPOVĚDI. Zločinec, nebo reformátor? Je Raúl Castro nový Gorbačov?

Svět

  7:00
Rozhodnutí amerického prezidenta urovnat vztahy s Kubou mnohé překvapilo. Co se změní jak pro Kubánce, tak i pro Američany a proč spolu obě vlády jednají, vysvětluje ve svých Otázkách a odpovědích Ondřej Juřík, odborník na Latinskou Ameriku.

Vůdci v televizním vysílání. Americký prezident Barack Obama (vpravo) se rozhodl uvolnit vztahy s totalitní Kubou Raúla Castra (vlevo). foto: Reuters

Co se změní pro Američany?

Američané stále nemohou svobodně cestovat na Kubu, ale návštěva určitých skupin, například novinářů či profesorů, bude jednodušší. Na ostrově začnou nově fungovat v USA vydané kreditní karty a bude možno převádět peníze mezi bankovními účty obou zemí. Kubánští Američané také budou moci posílat svým příbuzným každé tři měsíce 2000 dolarů místo současných pěti set. Tento příjem už dnes tvoří hlavní část kubánské ekonomiky (3,6 miliardy dolarů ročně v roce 2013) a rovná se zhruba dvojnásobku příjmů z pro Kubu klíčového cestovního ruchu.

Jak se mění či nemění Kuba?

Žena s kubánskou vlajkou se raduje z oznámeného uvolnění vztahů mezi Spojenými...

Na Kubě se už osm let pomalu zavádějí reformy, které se týkají hlavně ekonomiky. Tisíce lidí na ostrově mohou omezeně podnikat a pozitivní změnou je i to, že od roku 2013 mohou Kubánci svobodně vycestovat. Nicméně situace v oblasti lidských práv zůstává nejhorší v regionu. I v latinskoamerických zemích se značným demokratickým deficitem, jako jsou Venezuela, Nikaragua nebo Ekvádor existují nevládní média, opoziční politické strany, lidskoprávní organizace a mohou tam pracovat inspektoři mezinárodních agentur. Na Kubě žádné nevládní médium, k němuž by měl průměrný Kubánec přístup, neexistuje. Stejně tak není možné oficiálně založit nevládní organizaci nebo politickou stranu. Ti, co kritizují uvolnění embarga, argumentují tím, že Havana neudělala dost změn v oblasti lidských práv, které by volnější režim ospravedlnily.

PSALI JSME:

Co říká kubánská opozice?

Kubánské disidenty rozhodnutí prezidenta Obamy začít normalizovat vztahy překvapilo. Mnozí nesouhlasí s uvolněním embarga a někteří, jako třeba držitel Sacharovovy ceny Guillermo Farinas, považují rozhodnutí amerického prezidenta za zradu. Většina opozice ale chápe, že se nachází v nové situaci, jíž je třeba využít. Kromě propuštění Alana Grosse vidí jako pozitivní i slib propustit 53 politických vězňů.

Je Raúl Castro nový Gorbačov?

Fidel (vpravo) a Raúl Castro na archivním snímku z roku 1979.

Raúl Castro prožil většinu života ve stínu svého staršího bratra Fidela a změna vztahů mezi USA a Kubou je první velkou událostí, ke které se Fidel Castro ihned nevyslovil. Dávalo by smysl, že by si Raúl rád vydobyl místo v historii Kuby, ale představitelé občanské společnosti upozorňují, že Raúl Castro není Michail Gorbačov. Raúl se na zločinech komunistického režimu na Kubě podílel od samého začátku. Těžko se tak na rozdíl od Gorbačova může stát skutečným reformátorem.

Jaký bude další vývoj v USA?

Zatímco místo Raúla Castra v historii zůstává otázkou, je jasné, že Obama se zapíše do učebnic jako prezident, který stál na počátku normalizace vztahů s Kubou. Přesto, aby se vztah s Kubou mohl plně obnovit, bude Obama potřebovat podporu republikány ovládaného Kongresu. Ti mu v první fázi budou mimo jiné muset potvrdit nového ambasadora v Havaně a později musejí být ochotni začít debatovat o zrušení směsice zákonů tvořících embargo. Přední republikáni jako Marco Rubio nebo Jeb Bush jsou proti oslabování embarga, ale řada republikánů se časem přikloní k názoru americké Obchodní komory, která Obamovo rozhodnutí vítá. Úplné uvolnění embarga ale bude proces, který bude trvat spíše roky než měsíce a určitě bude jedním z témat voleb v roce 2016.

Proč Kuba jedná s USA?

K TÉMATU:

Kubánský režim začal vyjednávat se Spojenými státy, protože musel. Zdravotní stav Alana Grosse byl v posledních měsících špatný a bez Grosse by Kuba ztratila eso, které jim dovolilo vyjednat návrat svých špionů, do jejichž kampaně Kuba investovala v posledním desetiletí miliony dolarů. Kubánská vláda má také velmi dobře zmapovanou situaci ve Venezuele a chápe, že země, která Kubu financuje, je na pokraji ekonomického kolapsu. Poté, co Kubánci zažili krach socialistického bloku v 90. letech, předpokládají, že ztracení klíčového partnera už by současný režim přežít nemohl. Proto se Kuba snaží diverzifikovat zdroj svých příjmů.

Mluví se o novém začátku...

Barack Obama (uprostřed) telefonuje s Raúlem Castrem.

Za několik málo let ekonomického experimentu vznikla na Kubě třída nových bohatých podnikatelů, kteří jsou napojeni na současné vládce a armádní činitele. Potkáte je v havanských luxusních restauracích a klubech, kde jídlo nebo drink stojí polovinu nebo dokonce celý průměrný kubánský plat (20 dolarů). Cílem těchto podnikatelů je importovat vietnamský nebo čínský model, který by současným elitám umožnil udržet se u moci bez nutnosti zavádění politických reforem. Před tímto scénářem varují disidenti a doufají, že svět se nenechá ošálit možností rychlého zisku ve zničené zemi plné investičních příležitostí. Upozorňují na zkušenost Číny a Vietnamu, kde otevření se turismu a investicím demokracii rozhodně nepřineslo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!