Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Čínský rituál

USA

  13:11
Ministr zahraničí Zaorálek v Pekingu zdůraznil, že Česká republika nepodporuje samostatnost Tibetu. Pro jistotu ještě dodal, že Praha dodržuje politiku jedné Číny. Ne snad, že by to bylo něco nečekaného, ale stejně se nad tím člověk pozastaví. Proč to Lubomír Zaorálek tak zdůrazňuje? Proč zdůrazňuje něco, co žádný český (ani jiný západní) státník nezpochybnil?

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (vlevo) se svým čínským protějškem Wang Im. foto: ČTK

To, že Tibet se nachází pod čínskou svrchovaností, je politický fakt – přinejmenším od roku 1950, kdy čínská armáda Tibet obsadila. Akceptuje to každý relevantní politik Západu, jakkoliv se přitom pozastavuje nad praxí čínské správy Tibetu – její formou, necitlivostí, ba brutalitou. Ano, postavení Tibetu či Tibeťanů v něm je něco, co lze nezávisle hodnotit, kritizovat či srovnávat s analogickou situací menšin třeba v USA či Brazílii (indiáni), Kanadě (eskymáci alias Inuité), Indii (obyvatelé Andamanských a Nikobarských ostrovů) nebo v Austrálii (Austrálci alias Aborigini). A Tibet z toho srovnání nevychází dobře. Ale samotný fakt, že Tibet politicky náleží pod Čínu, nezpochybňuje ani dalajlama v indickém exilu. Tedy ne, že by tu situaci považoval za ideál, ale priority vidí jinde, například právě v postavení Tibeťanů.

ČTĚTE TAKÉ:

Lubomír Zaorálek přesto v Pekingu vystoupil papežštěji než papež a příslušnost Tibetu k Číně sám hujersky zdůraznil, jako by bez jeho slov nebyla zřejmá, jako by ji snad jeho předchůdci v Černínském paláci zpochybnili. Jeho slova působila ryze rituálně. A Zaorálek jimi skutečně naplnil jeden poměrně nový rituál.

Žijeme v době, která rituály pokrokářsky vytěsňuje. Stále více se pohřbívá žehem místo „do hlíny“ a stále více pohřbů probíhá úplně bez obřadu. Vyspělé západní státy zakazují rituální porážky zvířat (muslimské a židovské), nejnověji Dánsko. Ale stejná doba a stejné prostředí si přitom pěstuje rituál Tibetu, a to ve dvojím provedení.

Patří k dobrému tónu pokrokové levice horlit za samostatnost Tibetu, ač to nežádá ani dalajlama. Proč se rituálně vyvěšují vlajky Tibetu, a ne vlajky Kurdů, Palestinců, Berberů, Západní Sahary či jiných společenství prahnoucích po samostatnosti? Protože Tibet je součástí nového pokrokového rituálu. A právě tak rituální zaříkávání před úředníky v Pekingu, že Praha je proti samostanosti Tibetu, je jen druhou stranou mince téhož rituálu.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!