Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Když šmíruje Moskva

USA

  12:52aktualizováno  13:07
PRAHA - Rusové odposlechli telefonát Julie Tymošenkové, který vyřizovala z Berlína, a hned ho poskytli médiím. Upřímně řečeno, ta zpráva nepůsobí až tak překvapivě. A překvapivá nejsou ani slova ukrajinské expremiérky: „Je třeba se zbraní v ruce bít do těch zatracených Rusáků včetně jejich vůdce,“ řekla mimo jiné.

Julia Tymošenková na kyjevském náměstí Majdan. foto: Reuters

Nebo je prý „sama odhodlána vzít do ruky zbraň a střelit toho vyvrhele do hlavy“. Komu to připadá šílené, neprofesionální či absurdní, ať si uvědomí pár věcí.

Za prvé. Jsou to výroky publikované v Moskvě. Tymošenková sice potvrdila fakt, že z Berlína, kde se léčí, telefonicky mluvila s bývalým místopředsedou bezpečnostní rady Ukrajiny, ale to, co bylo publikováno v Moskvě, označila za částečnou montáž. V tomhle kontextu musíme její slova vnímat.

Odposlech Tymošenkové

Za druhé. Co bychom se asi tak o Rusech dozvěděli, kdybychom měli k dispozici odposlechy českých elit ze srpna 1968? Ne všichni jen polykali slzy zklamání jako Alexandr Dubček.

Za třetí. Moskvou šířený odposlech zapadá přesně do toho rámce, který už známe z WikiLeaks či od Edwarda Snowdena. Na těchto záznamech různé osobnosti – včetně diplomatů, politiků a státníků – hovoří jazykem nevázaným, nediplomatickým („jak jim zobák narost“), ale argumentují tak, jak se dá očekávat. Říkají naplno vlastně to, co už lidé předtím znali jako interpretaci z novin.

Za čtvrté. Odposlech Tymošenkové je zajímavý z jiného důvodu. Když se po světě šíří informace z WikiLeaks či od Snowdena, v západní společnosti to vyvolává drtivou kritiku USA, jejich tajných služeb, samotného prezidenta Obamy i americké posedlosti šmírováním. Nastojte, oni šmírovali Angelu Merkelovou! Když se teď dozvídáme, že stejně šmíruje i Moskva Julii Tymošenkovou a že odposlech předá médiím, aniž by k tomu potřebovala nějaké formálně nezávislé WikiLeaks, jako by to nikomu nevadilo. Či to snad není šmírování?

Za páté. Nejzávažnější je ale jiná věc. Vztek na americké šmírování nepolevil ani během ukrajinské krize a ruské invaze na Krym, což dokládají hlavně německá média. Přitom je známo, jak byl Západ včetně Ameriky ruským postupem na Krym překvapen a zaskočen. Selský rozum napovídá, že na místě je spíše rozhořčení nad tím, že Amerika šmíruje málo, nedokonale, respektive špatné cíle.

„I když jsme cítili obecnou výstrahu, neměli jsme k dispozici informace, které by nám umožnily předvídat, co se stane,“ řekl pro Wall Street Journal vysoký státní úředník. Tohle je pevný záchytný bod v emoční debatě o americkém šmírování.

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.