17. března 2014 13:26 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Psychologa pro Karla Janečka

Karel Janeček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Janeček | foto: David Neff

TOP 09 dnes vybírá kandidáta na primátora a šéf Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček chce, aby jím byl Tomáš Hudeček. To je zcela v pořádku. Jednak proto, že Hudeček je v situaci, že ať udělá se stavbou tunelu Blanka cokoliv, vždy narazí. Nechá-li ji zakonzervovanou, je to špatně. Nechá-li ji dokončit, je to taky špatně. Takže proč mu nevyjádřit podporu.

Janečkova podpora je v pořádku též proto, že i miliardář má právo na projevení sympatií. Ale musí je projevit tak, že zaplatí průzkum mezi členy TOP 09, který podporu pro Hudečka doloží? To už je problém. „Mám k němu osobní sympatie,“ řekl Janeček Lidovým novinám, „tedy jsem ho tímto podpořil.“

Karel Janeček je profesí matematik, ale tady ukazuje, že i racionální člověk snadno sklouzne k iracionalitě. Průzkum zaplacený sympatizantem jednoho kandidáta přece nemůže brát nikdo vážně. Lidé si spíše připomenou okřídlené výroky připisované různým osobnostem. Například: „Věřím jen těm statistikám, které jsem sám zfalšoval“ (Winston Churchill). Nebo: „Statistika musí budit nadšení“ (Joseph Goebbels). Právě z průzkumu zaplaceného na podporu Tomáše Hudečka občan získá pocit, že v tomto případě má statistika budit nadšení.

ČTĚTE TAKÉ:

V Německu existuje webová stránka Antistatistika, která poukazuje na různé demagogie a kulišárny zdánlivě podložené „tvrdými čísly“. Tu stránku dává dohromady tým tří mužů – statistik, ekonom a psycholog. Mohl by Karlu Janečkovi někdo vysvětlit, k čemu je v této branži užitečný psycholog, prostě někdo obeznámený s tím, jak racionalitu vnímá lidská přirozenost a lidská duše?

Chce-li Janeček primátora Hudečka skutečně podpořit, mohl by například rozklíčovat a veřejnosti srozumitelně vysvětlit, jakým způsobem by bylo možné rozetnout ten gordický uzel tunelu Blanka, který vylučuje jak pokračování stavby, tak její zastavení. Uzel, který Hudeček zdědil od Bémova vedení Prahy.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)