Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Miliardář Janeček dřív kázal proti zlojedům. Teď varuje před levicí

Česko

  7:00
PRAHA - Pravici pro předčasné volby podpoří vlivný zastánce. Do kampaně se zapojí miliardář Karel Janeček. Muž, který na sklonku loňského roku rozjel mamutí kazatelské turné Pozitivní evoluce.

Karel Janeček foto: ČTK

 Na ideu, že i díky veřejným mítinkům vymete z politiky „zlojedy“, nalákal tisíce lidí. Přímo na kandidátku ale jejich potenciál využít nyní nechce. Jen se vymezí proti nástupu levice. A klíčové hráče politiky chce při vlastních besedách dále tlačit ke změně volebního systému.

"Pokud by komunisté, ČSSD a SPOZ získali ve volbách ústavní většinu, bylo by to ohromné riziko pro demokracii,“ varuje Janeček. Miliardář dále potvrdil, že do kampaně před volbami sice promluví, ale nechce přímo podpořit žádnou stranu či hnutí.
Vyjádří se ale k jednotlivým kandidátům, které považuje za naději pro další vývoj. "Konkrétní jména ale ještě zvažuji,“ řekl LN.

Janeček nehodlá podpořit ani TOP 09

Například před prezidentskými volbami Janeček podpořil šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga. To by mohl zopakovat i nyní. Doporučení pro celou topku ale dávat nehodlá.

Pozitivní evoluce zpomalila. Neusnula ale navždy Žádný uchazeč o hlasy veřejnosti (kandidát ani strana) prý nemůže počítat ani s jeho finanční podporou.

Více o Karlu Janečkovi:

 
Přesto chce Janeček před volbami přijít do styku se všemi lídry stran. V průběhu podzimu uspořádá seriál besed, na nichž bude politiky a volební kandidáty přesvědčovat, aby podpořili změnu volebního systému. Podle Janečka současný stav produkuje „zlojedy“ a brání v cestě do politiky lidem s vysokými morálními a profesními kvalitami.

 Proto by v budoucnu měli lidé volit v 81 volebních obvodech, do nichž by strany nominovaly maximálně dva kandidáty a volič by navíc měl právo takzvaného minusového hlasu, vyjadřujícího, koho ve sněmovně nechce.

"Tuto změnu budeme prosazovat v předvolební kampani i po volbách. Doufám, že se nám ji podaří prosadit do dvou let. Pokud se lidé spojí a budou požadovat změnu, musí politici reagovat. Či vysvětlit, proč nechtějí ve vedení státu kvalifikované a férové lidi,“ míní Janeček. Zároveň chce navázat na projekt Pozitivní evoluce. I když přiznává, že po velkolepém startu trochu usnul.

 "Hodně jsme se věnovali žalobě na prezidenta Klause kvůli amnestii,“ míní Janeček. Bojovat musel i s tím, že lidé za projektem hledali skryté zájmy. „Uznávám, projekt zpomalil. Ale fungovat bude dál,“ říká Janeček.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...