Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bál se, že by zlojedi zkoušeli násilí, obhajuje Janeček Landu

Česko

  17:56
PRAHA - "Můj král králů je Karel, je to Karel Janeček," prohlásil Daniel Landa při přebírání bronzového Slavíka. "Jestli mu budete vyhrožovat, já vám ublížím," zakončil zpěvák kontroverzní projev v živém televizním vysílání. "Jsem velmi rád, že mne podpořil," říká Karel Janeček, zakladatel Nadačního fondu proti korupci a propagátor myšlenky "pozitivní evoluce".

Daniel Landa s kohoutem na předávání Českého slavíka foto: MAFRA - Dan Materna

Lidovky.cz: Proč zmínil Daniel Landa zrovna vás? Spolupracujete spolu nějak?
Nespolupracujeme v tomto smyslu nijak, nicméně Daniel Landa zmínil mne a já chápu proč. Protože, podobně jako s mnoha zajímavými lidmi, jsem se s ním setkal a hovořil jsem s ním právě o vizi cesty ke slušné a spravedlivé společnosti a o tom, co je potřeba udělat. V tomto se se mnou shodoval, proto mě chce zřejmě tímto způsobem podpořit.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Co říkáte na to, jakým způsobem to udělal?
Já jsem velmi rád, že mne podpořil a za jeho osobité vyjádření podpory mu děkuji. Samozřejmě, že to jeho vystoupení bylo kontroverzní a že nepoužil úplně nejvhodnější slova, ale zase je to jeho styl, je to Daniel Landa. Nemůžeme nikomu říkat, jaký má být.

Co řekl Daniel Landa o Karlu Janečkovi?

„Můj král králů je Karel, je to Karel Janeček, šéf protikorupčního fondu nebo co to je. Takže vá říkám, jestli budete někdo zlobit krále Karla a budete mu vyhrožovat, já vám ublížím."

Celé kontroverzní vystoupení Daniela Landy, ve kterém mimo jiné během udílení slavíků oznámil, že končí s hudbou, můžete shlédnout na Youtube.

Lidovky.cz: On ale vlastně veřejně vyhrožoval násilím.
To určitě nebylo vhodně formulováno, nicméně já jsem to pochopil tak, že on měl obavu z toho, že by někteří zlojedi na mne mohli zkoušet nějaké násilí a že v tom případě by se obrátil proti nim. Jestli to formuloval takto, tak to určitě nebyla dobrá formulace.

Karel Janeček

Lidovky.cz Jak to jde ale dohromady s pozitivní evolucí, kterou propagujete?
Rozhodně bych to nevnímal jako vyhrožování. Já to chápu tak, že se prostě postavil za to, že kdyby mi někdo chtěl vyhrožovat, tak on se o to taky bude zajímat, což je pozitivní. Ačkoliv každý člověk má jiné myšlení, jinak vnímá věci, jinak soudí věci, tak jsme schopni se shodnout. Ti lidé, kteří jsou slušní a féroví, jsou schopni se shodnout na základních principech. To souvisí s otázkou, proč si vybral Daniel Landa zrovna mne jako svého „bájného krále“. Sice svým způsobem, svými slovy, ale souzní s tou základní myšlenkou, jak by u nás měla fungovat společnost, jak bychom měli žít. Že bychom měli dělat věci, které mají smysl, které jsou správně a ne to, co dělají zlojedi, tedy korupce, okrádání, devastace státu. To znamená dělat správné věci, zbytečně nelhat a já jsem to po našich diskusích pochopil tak, že se v tomto s ním na těchto vizích velmi shodnu.

A stalo se vám už někdy, že vám někdo vyhrožoval?
Nevyhrožoval mi nikdo. Já si ani nemyslím, že bude, protože oni ví, že by se vyhrožování nesetkalo s úspěchem.

Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...