Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Podlahy: co, kam a za kolik

Design

  15:42
Klasické metrové koberce našly rychle konkurenci v moderních podlahových krytinách. Populární se stávají například vinylové podlahy, oblíbený je i klasický dřevěný masiv. Možností je ale mnohem víc. Každá varianta má svá pro i proti.

Pokládka takové podlahy je opravdu velmi rychlá a čistá práce a prakticky ihned na ni lze ukládat povrchovou vrstvu – například parkety či dlažbu. foto: Knauf

DLAŽBA: MÓDNÍ A PRAKTICKÁ
Zatímco dřív byla dlažba výsadou sociálního zázemí a nejvýše kuchyní, dnes je plnohodnotnou variantou podlahové krytiny, často svébytnou a výraznou součástí celkového řešení prostoru. Pro vstupní místnosti, chodby a haly s velkým provozem jsou určeny dlaždice s vysokou odolností proti poškrábání.

Módním prvkem posledních let, odkazujícím ke klasice, jsou bordury - ozdobné pásky s dekorativním vzorem, které vloženy mezi jednotlivé dlaždice lemují centrální vzor a podlahu decentně člení. Zajímavého efektu lze také velice jednoduše dosáhnout kontrastním spárováním nebo kombinací různých formátů dlaždic jedné výrobní řady.
Ceny se liší nejen podle charakteru dlažby, ale také podle země původu. Nejlevnější italské dlažby lze pořídit za přibližně 300 Kč/m2, zhruba tutéž částku zaplatíme za odbornou pokládku.

MASIVNÍ DŘEVO: ŘEŠENÍ NEJEN PRO FAJNŠMEKRY
Smrková nebo borovicová prkna spojovaná na sraz a ošetřená nejčastěji bezbarvým lakem dnes nahrazují lamely spojované na perodrážku. Pro parkety se lety osvědčilo tvrdé a odolné dubové dřevo, ale nově se na trhu objevují také parkety třešňové, javorové nebo jasanové.

Podlahu lze mnohokrát renovovat, a má tedy dlouhou životnost. Spárám se však u přírodních materiálů nevyhneme. Dřevo stále pracuje, jeho objem se mění v závislosti na změnách teploty a vlhkosti. A tak mohou mezi jednotlivými palubkami vznikat větší či menší spáry. Ty se časem kvůli roztažnosti materiálu rozestupují a zanášejí, což někomu může vadit.

Dřevo má suky, různé barevné odstíny, běli. Výrobci obvykle třídí dřevo podle vzhledu, a tak si můžete vybrat barevně jednotnější podlahu s pravidelnou kresbou, či naopak podlahu pestřejší mající součky a běli. Toto třídění nemá nic společného s kvalitou, jde skutečně jen o vzhled. Za palubkovou podlahu včetně laku zaplatíme kolem 1000 Kč/m2, klasické parkety jsou o 500 až 1000 Kč dražší.

KOREK: TEPLÝ A TICHÝ
Stejně příjemné na pohled jako dřevěné podlahy jsou podlahy korkové, které však nevykazují srovnatelné užitné vlastnosti s dřevem. Kamenem úrazu je malá odolnost proti obrusu a mechanickému opotřebení. Mechanickou odolnost zvýšíte opakovaným kvalitním nátěrem.

Korek je měkký, pružný, teplý, tichý a odolný. Z výroby se dodávají dlaždice bez povrchové úpravy nebo předlakované. Přírodní korkové dlaždice s hranou dlouhou 30 cm stojí 300 až 500 Kč/m2.

LAMINO: CENA ODPOVÍDÁ KVALITĚ
Laminátové podlahy jsou ve většině případů pouhou náhražkou dřevěných podlah. S ohledem na poměr trvanlivost/cena ale jde o velmi drahou náhražku. K nevýhodám takové podlahy se vedle malé odolnosti proti vlhkosti (vyboulení podlahy, rozestoupené spáry) řadí i značná hlučnost a neopravitelnost (nelze zbrousit jako podlahu dřevěnou), která výrazně snižuje životnost. Hlučnost se zmírňuje protihlukovými podložkami pokládanými pod lamely.
 
Je zajímavé, že cena za metr běžné kvalitní laminátové podlahy bez pokládky se blíží ceně dřevěné podlahy včetně pokládky, lepidla i lakování. Lamináty se snadno udržují, postačí je vysát a občas setřít vlhkým hadrem.

Nejlevnější laminátové podlahy pořídíme už za 300 Kč/m2, na opačném pólu se snadno přehoupneme přes 1000 Kč/m2.

VINYL: ODOLNÁ KRYTINA PRO VLHKÉ PROSTORY
Vinylové krytiny jsou ideální pro místnosti, v nichž potřebujeme hygienickou a vodě odolnou podlahu. Vinylové krytiny jsou tvrzené, takže jsou odolnější než podlahy z obyčejného PVC.
 
Na výběr je mnoho barev a vzorů a nabízejí se také různé kvality podle způsobu výroby a složení jednotlivých vrstev. Cena závisí na kvalitě: na tloušťce nášlapné vrstvy, počtu vyztužujících vrstev, tloušťce a typu podkladu.

Novinkami na trhu jsou vysoce odolné krytiny s mikročásticemi v povrchové vrstvě a plastická struktura povrchu napodobující dřevo nebo kámen. Za metr čtvereční vinylové krytiny zaplatíme zhruba od 600 Kč/m2.

LINOLEUM: PRO TICHÝ KROK
Do kuchyní se vedle dlažby hodí moderní linoleum, které při pokládce z rolí (a díky hladkému povrchu) usnadňuje údržbu. Dezény s mramorováním jsou velice praktické - nečistota se na nich opticky ztrácí.

Linoleum se vyrábí z přírodních surovin: lněného oleje, pryskyřic, korkové nebo dřevité moučky, pigmentů, vápence a juty. Korkové linoleum je pružnější, měkčí, má však větší obrusnost a rychleji se prošlape.

K výhodám linolea patří absence chemikálií, dobrá odolnost proti opotřebení a hygieničnost (použitý materiál omezuje šíření bakterií a mikroorganismů). Linoleum má dlouhou životnost, protože je probarveno v celé vrstvě a zachovává si neměnný vzhled. Vyžaduje pravidelnou údržbu, ve frekventovaných prostorách se musí častěji voskovat. Ceny začínají na 500 Kč/m2.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!