Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

POHNUTÉ OSUDY: Prodali Everest. Spolu s dalšími šesti lidmi je zabila bouře

Lidé

  6:00aktualizováno  14:10
KÁTHMÁNDÚ/PRAHA - „Spi sladce miláčku a moc se prosím netrap.“ Těmito slovy se 11. května 1996 navždy rozloučil Rob Hall. On umíral pod vrcholem Mount Everestu, těhotná manželka Jan seděla doma v novozélandském městě Christchurch u satelitního telefonu. Při do té doby největší tragédii na nejvyšší hoře světa zemřelo před 20 lety celkem osm lidí.

Průkopníci komercionalizace Mt. Everest - Rob Hall (vpravo) a Scott Fischer. foto: ČTK/Wikimedia

Pro nejlepší horolezce byla vždy výzvou. Za ně všechny to už ve 20. letech minulého století shrnul George Mallory. „Proč chci vylézt na Mount Everest? Protože tam je.“ Slavný Brit zřejmě nikdy pohled z vrcholu nespatřil, zahynul na úbočí hory 8. června 1924.

Od té doby se tisíce odvážných pokoušeli zdolat 8848 metrů vysokou horu. Počátkem 90. let se začalo lezení na Everest měnit - komercializovalo se, hora se otvírala i lidem, kteří nebyli špičkovými horolezci. Nyní na ni lezou i tzv. rekreační horolezci, kteří za adrenalinový zážitek zaplatí několik desítek tisíc dolarů. Vrchol zdolali od té doby už i slepec, 80letý stařec, 13letý mladík či muž s amputovanýma nohama.

Největší podíl na „prodeji“ Everestu mají dva muži - Rob Hall a Scott Fischer. Právě oni se stali průkopníky komerčních výprav. Velezkušený Novozélanďan Hall založil v roce 1992 firmu Adventure Consultants, Američan Hall o tři roky později Mountain Madness. Na jaře 1996 obě firmy vyslaly výpravy k Everestu.

Rob Hall, šéf Adventure Consultants.

První měla 18 členů (3 průvodci, 8 klientů, 7 šerpů). Její součástí byl i známý americký spisovatel a horolezec Jon Krakauer. Mountain Madness měla stejné počty členů až na šerpy, kterých bylo o jednoho více. K prvním problémům došlo již při vynášení zásob do výškových táborů v dubnu. Jeden z Fischerových šerpů Ngawang Topche onemocněl vysokohorskou nemocí. Přes všechny snahy nenabyl vědomí a v červenci téhož roku zemřel v nemocnici na komplikace spojené s otokem plic.

Obě výpravy začátkem května bedlivě zkoumaly počasí a nejslibněji vypadala předpověď na 10. května. I když to nebylo zvykem, dohodly se oba týmy, že budou spolupracovat. Kromě nich k vrcholu ten den zamířily tři další expedice.

Scott Fischer při rozhovoru několik dní před smrtí.

Hallova a Fischerova skupina vyrazily ze 4. výškového tábora krátce po půlnoci 10. května. Přivítalo je pak krásné slunečné ráno. Jenže expedice postupovaly výrazně pomaleji, než doufaly. Hlavním důvodem se stala neupevněná fixní lana ve výšce 8350 metrů. Měli je připravit šerpové, dodnes je záhadou, proč tak neučinili.

Pak se Hallovu klientovi Beckovi Weathersovi, americkému lékaři, při výstupu začínal horšit zrak a rozhodl se, že zastaví a počká, až se ostatní vrátí z vrcholu. „Rob mi říkal, že by měl zkažený den, kdyby na cestě zpátky zjistil, že už jsem odešel,“ popsal později. Další komplikace přišly u tzv,. Hillaryho výšvihu. Vytvořila se tam fronta, horolezci postupovali pomalu.

Prvním, kdo se zpožděním dosáhl vrcholu, byl jeden z průvodců Fischerovy skupiny - zkušený Kazach Anatolij Bukrejev. Na Everestu stanul ve 13.07 - už potřetí se mu to povedlo bez použití kyslíku. Klienti ho následovali až zhruba po hodině. Druhá odpoledne je přitom považována za poslední bezpečný termín pro návrat do tábora před setměním.

Posledním, kdo na Everest vystoupil, byl v 15.45 Doug Hansen. Šestačtyřicetiletý horolezec se o vrchol pokusil neúspěšně o rok předtím. Na další pokus by už neměl peníze, proto trval na tom, že na Everest vyleze za každou cenu. V tu dobu se již rapidně zhoršilo počasí. Průvodce Bukrejev byl na vrcholu do 14:30, pak vyrazil do tábora uvařit čaj a připravit kyslík. Později byl za toto rozhodnutí kritizován, měl prý radši zůstat s klienty.

Všichni sestupující museli čelit strašným podmínkám, okolo 18.00 už řádila na Everestu bouře o síle orkánu. Tou dobou byla většina z horolezců stále v zóně smrti - tak se nazývá oblast nad 8000 metrů. Někteří ztratili cestu, jiným došly síly. Oslepený Weathers stále marně čekal na Halla. „Stíny se prodlužovaly, začala být větší zima a zhoršilo se počasí. Docházel mi kyslík, lahve s vodou, které jsme měl u hrudi, zamrzly. A já byl oslepený a v pasti,“ řekl serveru Daily Mail.

Nejvyšší hora světa v záplavě slunečních paprsků.

Na pomoc uvízlým klientům vyrazil Bukrejev a tři se mu opravdu podařilo ve strašných podmínkách zachránit. Na další výstup pak už neměl síly. Ráno 11. května se ze základního tábora spojili vysílačkami a telefony s několika horolezci včetně Halla, který chtěl při sestupu pomáhat Hansenovi. Protože byli v zóně smrti kousek pod vrcholem, neexistovala žádná možnost, jak se k nim rychle dostat.Tou dobou už byl jeden z jeho průvodců - Andy Harris - mrtvý. V noci začal blouznit a zřejmě z hory spadl, jeho tělo se nikdy nenašlo.

Hall do vysílačky řekl, že mu zamrzla kyslíková maska a nemůže se moc hýbat. Odpoledne poprosil o spojení s manželkou. Zřejmě krátce poté zemřel. Mrtev byl i jeho klient Hansen. Bouři nepřežil ani Fischer, který doprovázel japonskou klientku Yasuko Nambaovou. Kromě pěti obětí z obou výprav zahynuli ještě tři členové expedice Indicko-pákistánské pohraniční policie. Tělo jednoho z nich se stalo orientačním bodem na cestě. Nazývá se zelené boty, právě ty má mrtvé tělo oblečeno.

Jedna z obětí tragédie v roce 1996 - muž s přezdívkou Zelené boty.

Weathersovi se povedlo i přes strašné omrzliny a vyčerpání doputoval do tábora. Aby mu lékaři zachránili život, museli amputovat pravou ruku, všechny prsty na levé ruce a nos. Bukrejev dostal za záchrannou akci od amerického horolezeckého svazu cenu Davida Sowlese. O pouhý rok později Bukrejev zahynul v lavině na Annapurně.

Tragický příběh se stal loni námětem hollywoodského trháku nazvaného Everest.

Beck Weathers s omrzlinami krátce po návratu do USA.

Od Hallových a Fischerových dob komercionalizace Everestu postoupila ještě dále, fronty vznikají vcelku pravidelně. Dokázaly ji „zastavit“ jen dvě tragédie. V roce 2014 se na vrchol dostal jen jeden horolezec, při pádu laviny pak zahynulo 16 šerpů a lezecká sezona tím byla ukončena. V loňské sezoně zrušilo sezonu zemětřesení o síle 7,8. Prvním člověkem, který po dvou letech stanul na Everestu, se ve středu stal Sherra Gyalgen Šerpa. V úterý dva Slováky uvěznila ve výšce 7200 metrů lavina.