Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Egypt zažil krvavé demonstrace. Zemřely tři desítky lidí

Svět

  14:30aktualizováno  20:50
Káhira - Při násilnostech během demonstrací v Egyptě zahynulo nejméně 29 lidí. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví. Velká část z nich přišla o život v hlavním městě Káhiře a na jeho předměstích, kde se shromáždily tisíce stoupenců armádou řízené vládní moci a stovky opozičních islamistů.

Zatímco policie se snažila nastolit klid v Káhiře, explodovala podle bezpečnostních zdrojů ve městě Suez bomba nastražená v autě. foto: Reuters

Země si v sobotu připomínala tři roky od lidových bouří, které vedly ke svržení tehdejšího dlouholetého prezidenta Husního Mubaraka. V Egyptě demonstrovali stoupenci i odpůrci loni svrženého prezidenta Muhammada Mursího a Muslimského bratrstva. Především tábor Mursího přívrženců slaví třetí výročí Mubarakova svržení.

V Káhiře a okolí podle ministerstva zahynulo celkem 26 lidí. Střety mezi Mursího stoupenci a bezpečnostními silami podle agentury Reuters propukly i ve městě Mínja na jihu Egypta, kde byli zabiti dva lidé. V Alexandrii byla při střetech Mursího přívrženců s policií zabita jedna žena.

Egypt zažil krvavé demonstrace. Zemřely tři desítky lidí

Tisícovky Egypťanů ale místo oslav přišly na káhirské náměstí Tahrír vyjádřit podporu náčelníkovi generálního štábu a ministrovi obrany Abdalu Fatahu Sisimu, jenž loni pomohl svrhnout Mursího. Mnoho Egypťanů totiž podle Reuters touží po tom, aby v čele země po období politické nestability stanul rozhodný muž z armády, a Sisi je kandidátem na příštího prezidenta.

Symbol protivládních protestů

Na Tahrír, který se stal symbolem protivládních protestů během povstání z roku 2011, dnes zamířili i demonstranti stavějící se proti nynější prozatímní vládě podporované armádou. Pořádkové síly použily slzný plyn a střelbu do vzduchu, aby jim v přístupu na Tahrír zabránily.

S výročím a souběžně probíhajícím dnem policie zřejmě souvisely i páteční káhirské atentáty, k nimž se dnes podle americké monitorovací služby SITE přihlásila egyptská radikální islamistická skupina Ansar Bajt Makdis (Stoupenci Jeruzaléma), která je inspirována Al-Káidou. Šest atentátů namířených zřejmě především na policejní cíle v pátek nepřežilo šest lidí a přes 70 se jich zranilo.

Skupina rovněž vyzvala muslimy, aby se drželi dál od "nepřátelských štábů a bezpečnostních centrál". "V tomto kontextu opakujeme výzvu Egypťanům: držte se dál od policejních zařízení a objektů bezpečnostních sil, protože vynakládáme velké úsilí, abychom předešli zraněním muslimů," stojí podle AFP v komuniké.

Den egyptské policie

Zatímco policie se snažila nastolit klid v Káhiře, explodovala podle bezpečnostních zdrojů ve městě Suez bomba nastražená v autě. Po výbuchu, který nastal nedaleko sídla policie, byla slyšet střelba. Incident podle Reuters naznačuje, že úřady zde mohou vést dlouhou bitvu s islamistickými ozbrojenci, jejichž síle roste.

Kromě třetího výročí revoluce proti Mubarakovi na sobotu připadá také Den egyptské policie, který je připomínkou událostí z roku 1952. Policisté se tehdy ve městě Ismáílíja odmítli vzdát a předat sídlo guvernéra britským vojákům. V následném boji 50 policistů přišlo o život a na 80 jich bylo zraněno.

Kromě třetího výročí revoluce proti Mubarakovi na sobotu připadá také Den egyptské policie, který je připomínkou událostí z roku 1952.

Jako Den policie vyhlásil 25. leden v roce 2009 právě Mubarak. Po jeho svržení Egyptu vládlo islamistické Muslimské bratrstvo a za ně zvolený prezident Mursí. Armáda jej svrhla loni v létě a bratrstvo zbavila moci.

Skupina Ansar Bajt Makdis od sesazení Mursího, jenž vzešel z Muslimského bratrstva, útočí na bezpečnostní složky. Loni v září se tato organizace přihlásila k neúspěšném pokusu o atentát na egyptského ministra vnitra Muhammada Ibráhíma.

Policie a armáda přitom za posledních sedm měsíců podle AFP zabily více než tisícovku demonstrantů podporujících Mursího.

Autoři: ,