Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Pomohou slunečnice léčit AIDS?

Věda

  11:26
Světová lékárna. Takové označení si v průběhu posledních desetiletí vysloužily deštné pralesy. Účinné látky mnoha běžně používaných medikamentů totiž pocházejí právě z pralesních rostlin.

Slunečnice foto: www.thomashawk.comReprofoto

A řada odborníků věří, že v deštných lesích, pokud je zcela nezničíme, najdeme také nové léky proti rakovině, AIDS a dalším závažným chorobám. Jako unikátní přírodní apatyka však v budoucnu nemusí sloužit jen prales.

Jak ukazuje nový výzkum německých vědců, mohlo by podobnou roli sehrát i obyčejné pole. Badatelé z univerzity v Bonnu pracující v Centru pro molekulární biotechnologii zjistili, že slunečnice za určitých okolností vytvářejí látku, která by patrně mohla pomoci při léčbě onemocnění AIDS.

Tuto chemikálii se dosud dařilo získat jen v omezeném množství, a proto byla velice drahá. Objev německých vědců by však v budoucnu mohl její výrobu výrazně zlevnit.

Houbový útočník v roli pomocníka vědců

Češi hledají nový lék

CHemici dokáží z atomů bóru a uhlíku vytvořit zvláštní prostorové klece zvané karborany.

Když dvě takové klece „slepí“ pomocí atomu kobaltu, vznikne struktura snad trochu podobná čince. Na zkoumání vlastností těchto, poměrně bizardních sloučenin se nedávno zaměřili čeští odborníci z akademie věd a VŠCHT v Praze společně s německými a americkými kolegy.

Mezinárodní tým jako první zjistil, že tyto chemické látky mohou zabránit množení viru HIV. Své závěry vědci na konci loňského roku patentovali a zveřejnili v prestižním americkém časopise Proceedings of National Academy of Sciences.

Čekání na dohodu s firmami
Původce nemoci AIDS je velice složitý. Skládá se ze čtrnácti bílkovin a dvou molekul RNA. Vědci prozkoumali jeho životní cyklus a objevili několik kroků, po jejichž zablokování ztrácí nakažlivost. Většina preparátů blokuje některý z enzymů, jež jsou potřebné k množení viru HIV či k tomu, aby se stal plně infekčním. Několik léků působících na enzym zvaný reversní transkriptasa připravil profesor Antonín Holý z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Karborany zase blokují enzym proteasu. Tyto látky se navíc do aktivního místa enzymu vážou zcela jiným způsobem než dosud známé léky. Jsou také schopné blokovat i odolné formy viru, na které jiné preparáty nepůsobí.

„Skupinu látek chceme dále vyvíjet a testovat. Nyní čekáme, až skončí jednání s farmaceutickými firmami, které projevily o náš patent předběžný zájem a mohly by investovat do dalšího vývoje,“ říká docent Jan Konvalinka z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

Šedohnědé mokvavé skvrny se rychle šíří po celé rostlině a zároveň postupně porůstají bílým vatovitým potahem. Slunečnici právě zasáhla hlízenka obecná (Sclerotinia sclerotiorum) přezdívaná bílá hniloba. Houbové onemocnění přeruší vodivé svazky, rostlina vadne a v místě napadení se často láme. Květ může být zcela zničen už 48 hodin po útoku hlízenky. Choroba zpravidla poškodí většinu semen napadené rostliny.

Když se houbový útočník přežene po poli, poškodí jen část slunečnic. Proč některé rostliny podlehnou a jiné téměř bez poskvrny odolají, ptal se Claudio Cerboncini. Mladý vědec začal pod vedením profesora Heideho Schnabla zjišťovat, jaké chemické zbraně pomáhají slunečnicím přežít. Infikoval různé odrůdy této rostliny hlízenkou obecnou i dalšími chorobami. Díky tomu mohl izolovat obranné látky, které slunečnice po střetu s nepřítelem produkovaly.

Claudia Cerbonciniho překvapilo, že mezi nimi byla sloučenina kyseliny chinové, označovaná zkratkou DCQA. Dřívější studie čínských vědců ukazují, že by mohla zpomalovat rozvoj choroby AIDS.

„Sloučenina DCQA může minimálně v buněčné kultuře zabránit rozvoji tohoto onemocnění,“ uvedl minulý týden Cerboncini v tiskovém prohlášení univerzity v Bonnu. Blokuje totiž enzym integrasu, který virus HIV ke svému množení bezprostředně potřebuje. „Tato sloučenina by nám umožnila rozšířit arsenál zbraní proti AIDS,“ podotýká Esther Voigtová z Imunologické ambulance univerzitní kliniky v Bonnu.

Chorobou AIDS trpí na celém světě více než 40 milionů lidí. Děsivost této bilance je ještě podtržena faktem, že jen v posledním roce onemocnělo pět milionů osob. Stávající medikamenty umožňují pouze zpomalit průběh choroby. I přes veškerou snahu vědců se zatím stále nepodařilo najít lék, jehož podávaní by vedlo k úplnému uzdravení pacienta.

Sloučeninu DCQA najdeme také v artyčocích a čekance obecné, ale pouze ve velmi malých množstvích. Tržní cena této vzácné chemikálie proto momentálně kolísá kolem tisíce eur za miligram. „Chceme zkusit kultivovat buňky slunečnic nebo jiných rostlin společně s hlízenkou obecnou v živném roztoku. Následně bychom ze vzniklé kapaliny získali potřebnou látku,“ přibližuje budoucí plány botanik Ralf Theisen pracující v bonnském Centru pro molekulární biotechnologii. Když bude popsaný postup fungovat, mohla by se podle něj DCQA vyrábět s mnohem nižšími náklady než dosud.

Ralf Theisen chce zjistit, které geny se u slunečnic aktivují, když rostlina produkuje látku DCQA jako reakci na infekci houbou. Jeho poznatky by pak mohly zefektivnit průmyslovou výrobu této sloučeniny.

Autoři:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...