Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Potraviny bez obalu a na váhu. Za dobrý pocit se platí

Evropa

  6:17
Velké sklenice a plastové nádoby. Najdete v nich čočku, fazole, mouku, ale i ořechy. A to je jen zlomek sortimentu nového pražského obchodu, který prodává potraviny. Vážené. Bez obalu. Ten si musíte donést sami, nebo si v prodejně koupit papírový či látkový sáček. Může takový obchod v Česku fungovat? A opravdu zákazníci na potravinách ušetří?

Testovací prodejna má otevřeno každý všední den od tří do sedmi hodin. Produkty, které se v ní dají koupit jsou primárně určeny pro uvědomělé spotřebitele. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

První obchod, který v Česku prodává jídlo bez obalu, sami autoři projektu nazývají testovací prodejnou. „Cílem není nahnat davy zákazníků, ale zaměřit se na zákazníky, kteří jsou ekologicky citlivější, a proto je také zajímá, co jedí,“ říká jeden ze zakladatelů iniciativy Bezobalu Petr Hanzel.

Malý obchod v Bělehradské ulici je otevřený zhruba 14 dní. Musíte ho ale hledat, je totiž ve dvoře domu a upozorňuje na něj pouze cedule na dveřích. Abyste se dostali dovnitř, musíte zazvonit. Ve středu odpoledne byl prázdný.

Do obchodu s krabičkou

V prodejně je ve velkých nádobách rýže, mouka či luštěniny. Zákazníkům, kteří přijdou s vlastní krabičkou, obsluha nádobu naplní zbožím, které si vyberou. Pokud takovou předpřípravu zákazník nezvládne a přijde s holýma rukama, může si koupit poměrně drahé papírové (3 - 10 korun) či plátěné (30 - 60 korun) pytlíky. „Pytlíky jsou drahé záměrně, jde o to naučit zákazníka, aby přišel s vlastní nádobou, kterou mu v prodejně naplníme. Lidé se mylně domnívají, že igelitový sáček, který je k dispozici v supermarketech, je zadarmo. Tak to samozřejmě není. Ten už je v ceně potravin započítaný,“ vysvětluje Hanzel.

V prodejně je ve velkých nádobách rýže, mouka či luštěniny. Zákazníkům, kteří...
Prodejna v Bělehradské ulici na Vinohradech

Autoři projektu očekávají, že by se mohlo podařit ušetřit i několik desítek kilogramů obalů ročně. Plasty a jednorázové obaly totiž považují za naprostou zbytečnost. „Zákazníkům chceme umožnit pořídit si tolik potravin, kolik potřebují, aniž by platili zbytečné náklady - jednorázové obaly, investice do marketingu a reklamy firem, a pak jde také o to, kolik se vyprodukuje odpadků,“ vysvětluje dál Hanzel.

Ušetří zákazník?

Vyplatí se ale nákup zákazníkovi? Nejsou potraviny ve skutečnosti dražší? „Záleží na tom, jaké potraviny. Musíme vždy srovnávat stejnou kvalitativní úroveň. Většina našich produktu je v bio kvalitě. Nelze to tedy srovnávat s tím, co lidé kupují v supermarketech, tam je kvalita potravin nevalná, a nakupují tam lidé, kteří se o to, co jedí, příliš nezajímají,“ vypočítává Hanzel.

Za kilogram rýže basmati zaplatíte v obchodě 119 korun, za stejnou váhu vlašských ořechů dáte 270 korun a například sušené švestky (kilogram) zde stojí 340 korun.

V obchodě prodávají i sušené ovoce

Podle spoluzakladatele projektu je důležité si uvědomit, co lidé za nízkou cenu v supermarketech kupují. „Pokud náš sortiment srovnáte s jinými bio prodejnami, zjistíte, že naše ceny jsou nižší. Právě proto, že jsou bez obalu. To je ten náklad, kde se ušetří,“ říká Hanzel. Potraviny, které v obchodě mohou zákazníci pořídit, kupuje iniciativa Bezobalu od více dodavatelů. Například kešu a jiné oříšky odebírají ve velkoobchodě s ořechy a sušeným ovocem. Vlašské ořechy pochází od místního dodavatele. „S ním jsme se například domluvili na tom, že nám ořechy dodá ve znovupoužitelných a vymývatelných barelech,“ doplňuje Hanzel.

Obaly a dodavatelé

Podobné možnosti domlouvají autoři projektu i u velkoobchodů, aby tak zamezili nákladům za jednorázové obaly a ušetřilo se tak i v první fázi - než se produkty dostanou do obchodu. „Potraviny nakupujeme většinou po 25 či 50 kilogramech. Ty rozsypáváme do skleněných či plastových nádob, které máme v prodejně,“ říká spoluautor bez obalové myšlenky.

Zákazník si může si koupit papírové či plátěné pytlíky.
První obchod, který v Česku prodává jídlo bez obalu, sami autoři projektu...
Velké skleněné sklenice a plastové nádoby. Najdete v nich čočku, fazole, mouku,...
Malý obchod v Bělehradské ulici je otevřený zhruba 14 dní. Musíte ho ale...

Nejtěžší však podle autorů projektu bylo splnit hygienické normy, které však pečlivě dodržují. Nejdůležitější je splnit body protokolu, jak říká Hanzel, a zabránit, aby do se do potravin dostala vlhkost či škůdci. Testovací prodejna má otevřeno každý všední den od tří do sedmi hodin. Produkty, které se v ní dají koupit jsou primárně určeny pro uvědomělé spotřebitele. Tak trochu si zde totiž kupujete dobrý pocit.

Proti plýtvání

Projekty, které se zaměřují na prodej potravin bez obalů s cílem omezit plýtvání a zbytečnou produkci odpadků vznikají i v zahraničí. V Berlíně otevřeli dokonce supermarket, který téměř všechno zboží prodává na váhu.

Proti plýtvání bojuje i Evropská unie. Sestavila proto seznam potravin, které by neměly mít údaj o trvanlivosti. Na seznamu jsou například tvrdé sýry, trvanlivé rybí produkty, fermentované salámy nebo také těstoviny, rýže, kuskus či káva. Podle výživových poradců by ale spíše než vymazání údaje o minimální trvanlivosti pomohlo prodávat potraviny po menších baleních.

Autor: