Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Připravte se na další útoky, varuje Francii odnož Al-Káidy v Jemenu

Afghánistán

  7:24aktualizováno  11:36
SANÁ - Náboženský představitel odnože teroristické sítě Al-Káida v Jemenu (AQAP) na videozáznamu zveřejněném v pátek varoval, že Francie se stane terčem dalších útoků islamistů. K jemenské Al-Káidě se hlásili bratři Kouachiovi, kteří ve středu v pařížské redakci časopisu Charlie Hebdo postříleli 12 lidí.

Připravte se na další útoky, varuje Francii odnož Al-Káidy v Jemenu. foto: ČTK

Francouzští policisté při pátečním zásahu bratry Chérifa a Saida Kouachiovy zabili, jakož i dalšího teroristu Amedyho Coulibalyho, který držel rukojmí v košer lahůdkářství na východě Paříže. Prokurátor François Molins oznámil, že policie vzala v souvislosti s útoky do vazby pět podezřelých.

K tématu

Klíčoví členové francouzské vlády se podle agentury AP mají v sobotu dopoledne sejít na mimořádném jednání, aby rozhodli o nových opatřeních, jež by měla zabránit opakování teroristických útoků z posledních dnů. Muslimští radikálové při nich usmrtili celkem 17 lidí.

Pátrání pokračuje

Agentura DPA uvedla, že po zlikvidování trojice teroristů na dvou místech v oblasti Paříže nyní vyšetřovatelé pátrají po dalších osobách, které mohly s útočníky spolupracovat. „V policejní vazbě je nyní pět lidí,“ prohlásil prokurátor François Molins v pátek pozdě večer. Agentura AP s odvoláním na Molinse napsala, že mezi dotyčnými jsou příbuzní tří teroristů. Zadržení byli předběžně obviněni.

Evakuace základní školy v obci Dammartin-en-Goële, kde policie obklíčila bratry...
Policie obklíčila dvojici mužů podezřelých z atentátu na redakci Charlie Hebdo....
Policejní vrtulník nad průmyslovou oblastí u obce Dammartin-en-Goele.
Připravte se na další útoky, varuje Francii odnož Al-Káidy v Jemenu.

Přítelkyně muže, který držel rukojmí v prodejně košer potravin, zatím nebyla dopadena. Podle některých zpráv je Hayat Boumeddieneová ozbrojená a je nebezpečná.

Policie v pátek usmrtila pachatele atentátu na Charlie Hebdo, bratry Chérifa a Saida Kouachiovy, kteří se po mnohahodinovém pronásledování policií ukryli v tiskárně v obci Dammartin-en-Goële, ležící asi 40 kilometrů severovýchodně od Paříže. Téměř ve stejnou chvíli policisté zlikvidovali také Amedyho Coulibalyho, který v pátek vnikl do prodejny košer potravin na východě francouzské metropole, čtyři lidi při tom připravil o život a dalších 15 zadržoval.

Prokurátor Molins prohlásil, že čtyři Coulibalyho oběti zahynuly krátce poté, co terorista do obchodu vtrhl, tedy dlouho před zahájením osvobozovací akce. Coulibaly také již den předtím na jiném místě u Paříže zavraždil mladou policistku.

Před vrahy se ukryl pod dřezem

O úkrytu bratří Kouachiových informoval policii údajně zaměstnanec tiskárny, který se ukryl v druhém patře budovy pod dřezem. Útočníci zajali jako rukojmího vedoucího tiskárny, později jej ale propustili, informovala agentura DPA.

Kanadská policie zadržela bratry podezřelé z terorismu

  • Kanadská policie zatkla bratry Ashtona a Carlose Larmondovy a obvinila je z několika trestných činů souvisejících s terorismem. Jeden z bratrů byl podle tiskových agentur zatčen v pátek v Ottawě, druhý pak na letišti v Montrealu. Podle policie se právě chystal opustit zemi, aby se v zahraničí podílel na teroristických aktivitách.
  • Policie se zatím zdržuje bližších podrobností, než případ předá soudu. Prozatím tedy není jasné, zda sourozenci figurují na seznamu 130 lidí podezřelých z terorismu, který si Kanada sestavila.
  • Kanadou loni v říjnu otřásl teroristický útok, kdy maskovaný střelec nejprve smrtelně zranil vojáka držícího stráž u válečného památníku v Ottawě a poté rozpoutal divokou přestřelku v nedaleké budově parlamentu, kde v té chvíli zasedala vláda. Útočníkem, kterého zabila stráž, byl mladý islamista, jemuž úřady zabránily vycestovat na Blízký východ.
  • Loni v červenci byl na deset let vězení odsouzen Kanaďan somálského původu za to, že se chtěl připojit k milicím somálských islamistů.
  • Kanada je členem mezinárodní koalice bojující proti Islámskému státu.

Podle prokurátora Molinse policisté u zabitých Kouachiových a Coulibalyho našli množství zbraní, včetně nabité těžké odstřelovací pušky M82, dvou kalašnikovů a dvou automatických pistolí. „Na těle jednoho z teroristů odhalil odminovací tým rovněž granát, který byl nastražen jako past,“ řekl Molins. Také supermarket byl plný nastražených výbušnin, dodal.

„Nebudete v bezpečí, dokud budete bojovat proti Alláhovi, jeho poslu a jeho stoupencům,“ varoval ve svém projevu zveřejněném na internetu vysoký náboženský představil Al-Káidy v Jemenu Harís bin Ghasí Nazarí. K pařížským útokům se ale jménem Al-Káidy nepřihlásil.

USA považují AQAP za nejnebezpečnější z buněk Al-Káidy

  • AQAP, která se zformovala v lednu 2009 sloučením odnoží sítě Al-Káida v Jemenu a Saúdské Arábii, je považována za jednu z nejnebezpečnějších složek teroristické sítě Al-Káida. Její hlavní činnost se soustřeďuje do Jemenu, kde útočí na vojenské a policejní cíle, aby zastavila tažení vlády proti teroristům. V minulosti provedla i několik útoků v zahraničí.
  • Skupina AQAP a jemenští islamisté během takzvaného arabského jara v roce 2011 využili politického chaosu v zemi k ovládnutí některých měst a jejich okolí na jihu Jemenu. Jemenské síly s podporou Spojených států, pro které je stabilizace Jemenu coby nejchudší země na Arabském poloostrově prioritou, sice radikály z měst částečně vytlačily, útoky na vládní a vojenské cíle ale pokračují.
  • Jemenské síly zahájily loni v květnu další rozsáhlou ofenzivu proti AQAP, se kterou Jemenu pomáhají Spojené státy, zejména nasazováním bezpilotních letadel. Díky nim se podařilo zabít několik členů vedení AQAP, v roce 2012 americké letouny například zabily druhého nejvýše postaveného člena AQAP Saída Šihrího.
  • Organizace má podle odhadů asi 1000 aktivních členů, kteří se skrývají v odlehlých hornatých částech Jemenu.
  • AQAP je na americkém seznamu teroristických organizací a na dopadení vůdce AQAP Násira Vuhajšího (38), který je současně považován za druhého nejvýše postaveného člena celé sítě Al-Káida, Washington vypsal odměnu deset milionů dolarů.
  • Jemenec Vuhajší, kterého si jako svého zástupce podle některých zdrojů vybral osobně vůdce Al-Káidy Ajmán Zavahrí, působil v minulosti jako poradce bývalého šéfa Al-Káidy Usámy bin Ládina v Afghánistánu. Pak se objevil v Íránu, který ho vydal Jemenu. Tam byl zatčen, ale roku 2006 se mu podařilo z vězení uprchnout. Novinář, který se s ním před lety setkal, o něm řekl, že je velmi bystrý, dokáže cokoli podložit citacemi z koránu a působí spíš jako mozek organizace, než jako velitel běžných operací.
  • Starší z bratrů podezřelých ze středečního útoku na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, Said Kouachi, údajně Jemen navštívil v roce 2011 a setkal se tam s radikálním duchovním a jedním z vůdců AQAP Anvarem Avlakím, kterého zabili Američané v roce 2011 pomocí bezpilotního letounu. Kouachi se připojil k AQAP a pobýval v Jemenu do roku 2012, kdy byl vyhoštěn. Napojení na Jemen potvrdil i jeho bratr Chérif. Řekl, že byl vyslán do Francie a financován odnoží sítě Al-Káida v Jemenu, která vydala po smrti teroristů prohlášení, že útok na Charlie Hebdo řídila.
  • Jemen, který se po roce 2001 připojil k americkému tažení proti terorismu, je častým dějištěm útoků proti turistům a zaznamenána byla také řada případů únosů zahraničních návštěvníků jemenskými kmeny. Většinou jsou ale propouštěni na svobodu.
  • Několik osob a organizací jemenského původu je na různých amerických seznamech nejhledanějších teroristů nebo na seznamech organizací a osob, kterým byly zmrazeny účty. Několik Jemenců bylo také zadržováno na americké vojenské základně Guantánamo.
  • V roce 2000 teroristé z jemenské Al-Káidy zaútočili v Adenu na americký torpédoborec Cole a zabili 17 amerických námořníků. O dva roky později zahynul jeden člověk při atentátu na francouzský ropný tanker Limburg v Adenském zálivu.
  • V září 2008 jemenská odnož Al-Káidy provedla teroristický útok proti areálu amerického velvyslanectví v metropoli Saná, který si vyžádal 16 mrtvých (šest policistů, šest útočníků a čtyři civilisté).
  • V roce 2009 AQAP posadila nigerijského atentátníka Umara Farouka Abdula Mutallaba do letadla na lince Amsterodam - Detroit. Mutallab se před přistáním v USA pokusil odpálit nálož, ukrytou ve spodním prádle, ta ale nevybuchla a jen začala hořet. Cestující Mutallaba přemohli a oheň uhasili. Atentátník přiznal, že celý plán vymyslel Avlakí, odsouzen byl na doživotí.
  • V roce 2010 skupina rozesílala balíčky s náložemi do USA.
  • V Jemenu AQAP spáchala nejkrvavější atentát v květnu 2012, kdy si útok sebevražedného atentátníka na jednotku nacvičující vojenskou přehlídku v Saná vyžádal kolem 100 obětí.
Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...