Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Kostlivec za 180 milionů. Exnáměstek: Smlouvu jsem podepsal na pokyn Dobeše

Česko

  11:45aktualizováno  14:58
PRAHA - Konec tajemství. Serveru Lidovky.cz se podařilo vypátrat, kdo je podepsaný pod dokumentem, který ministerstvu školství posvětil údajně předražený pronájem kanceláří v Karlíně. Jde o Jakuba Hodináře, tehdejšího prvního náměstka ministra Josefa Dobeše. Hodinář se hájí: Můj podpis byl pod smlouvou, která hasila požár po mých předchůdcích. A také zdůrazňuje, že jednal na pokyn ministra Dobeše. Ten však podle svých slov žádnou smlouvu neschválil.

„Chci na ministerstvu školství namixovat tým, jako se to povedlo v Naganu hokejovému trenérovi Ivanu Hlinkovi,“ říkal ministr Josef Dobeš krátce po volbách. Povedlo se? foto: ©? MŠMTČeská pozice

Trestní oznámení kvůli škodě zhruba 180 milionů korun, které už má v ruce policie, podal rezort školství na neznámého pachatele - pro případ, že by lidé podepsaní pod smlouvou tvrdili, že jsou jejich podpisy zfalšované, vysvětlil ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

Jak už server Lidovky.cz informoval, pod původní smlouvou z roku 2008 je podepsaný Jan Vitula, tehdejší ředitel odboru pro eurofondy. Nyní Lidovky.cz ověřily i jméno úředníka, jehož podpis je pod druhou smlouvou. Ta znamenala rozšíření a také prodražení pronájmu. Je jím tehdejší náměstek Jakub Hodinář, u jehož podpisu je poznámka v.z. - v zastoupení. Ve smlouvě je totiž jméno Josef Dobeš.

Jakub Hodinář, tehdejší první náměstek ministra školství Josefa Dobeše

„Ano, byl,“ reagoval Hodinář na dotaz, zda byl tehdejší ministr Dobeš se smlouvou srozuměn. „Dokonce je podepsaný na spisu, tedy na dokumentaci k celé věci. Tehdy akorát nebyl na rezortu, tak mi volal, abych to podepsal,“ tvrdí Hodinář.

Tuto verzi však Dobeš nepotvrdil. Naopak. „Kategoricky odmítám, že by pan Hodinář podepisoval něco na moji žádost,“ reagoval exministr. „Můj podpis rozhodně pod žádnou smlouvu ani pod žádným spisem neexistuje, to vám mohu garantovat,“ tvrdí exministr.

Proti jeho slovům však hovoří zřetelný důkaz: jeho podpis na takzvaném referátníku ke smlouvě, který získaly Lidovky.cz. V něm je uvedeno, že do spisu před vypravením nahlédne i „pan ministr“, což Dobeš stvrdil podpisem.

‚Šanony se válely po zemi’

V budově Corso v Karlíně sídlí část úředníků rezortu školství od konce roku 2008. A právě kvůli pronájmu kanceláři pro ně, přišel podle Chládka rezort o 180 milionů korun. Cifra představuje výdaje, které školství s pronájmem budovy dosud mělo (viz tabulka). Pronájem byl totiž podle ministra od počátku nevýhodný. Jenže: smlouvu uzavřenou na osm let nebylo možné vypovědět. A nebyl to jediný problém. Tím jak sekce pro vyřizování agendy eurofondů postupem času nabobtnala, přestaly prostory stačit. „Šanony se válely po zemi, úředníci neměli kam zakládat složky a museli doufat, že se nic neztratí,“ popisoval situaci v roce 2011 Hodinář.

Přehled výdajů, které ministerstvo školství v jednotlivých letech platilo za...

Na ministerstvu proto vznikl tým, který měl kritickou situaci vyřešit. „Tvořili ho právníci rezortu, externí právníci, poradci pro oblast nemovitostí. S majiteli budovy se vyjednávalo několik měsíců,“ tvrdí nyní Hodinář, který v současnosti pracuje pro ministerstvo obrany. A závěr? Padlo rozhodnutí zůstat a pronajmout si další kanceláře. „Všichni právníci to doporučili jako ekonomicky nejvýhodnější cestu,“ řekl Hodinář.

PSALI JSME:

„Kdyby mi to neodsouhlasila porada ministra, sám ministr a kdybych tam neměl veškeré analýzy právníků, že je to v pořádku, tak bych se pod to nepodepsal. Jedná se o velké částky, to není legrace,“ dodal. Avšak Dobeš popřel, že mu dal souhlas, a stejně tak odmítl Hodinářovo tvrzení, že se smlouvy řešily na poradách ministra. „Jestli se to projednávalo, tak ať předloží bod, kdy to bylo. Garantuji vám, že nic takového není,“ uvedl Dobeš.

I toto vyjádření ale rozporuje již zmíněný referátník. V dokumentu se totiž výslovně píše: "Na poradě ministra konané 6. 9. 2011 uložil pan ministr zajistit cestou odboru K6 nezávislé posouzení konsolidované nájemní smlouvy."

Smlouva 2008 vs 2011 v číslech

Rok 2008:

  • pronajatá plocha 1500 m2
  • cena cca 12 milionů/rok

Od roku 2012:

  • pronajatá plocha 5500 m2
  • cena cca 45 milionů/rok

Exministr však trvá na tom, že o ničem nevěděl: „Kdyby byla nějaká důležitá smlouva, tak to podepisuje ministr. To si přeci protiřečí, že se něco půl roku připravovalo, a pak shodou okolností jsem nebyl v úřadě v den podpisu. Pokud by to byla zásadní věc, tak by na ministra půl dne či den počkala.“

Případný viník jen jeden

Proč exministr uvádí, že o ničem nevěděl, Hodinář vysvětlit nedokázal. Kdysi první náměstek školství je ale přesvědčený, že tak jako tak se trestní oznámení může týkat leda Jana Vituly, který podepsal původní kontrakt už v roce 2008. „Já jsem se pouze pokoušel narovnat stav, který tam byl,“ uvedl a dodal, že podle něj rezort vyjednal v nové smlouvě o tři roky později maximum, co šlo.

„Posílilo se právní postavení ministerstva, neboť v té původní smlouvě bylo nulové,“ uvedl jako příklad. Smlouvu lze podle něj nyní za určitých podmínek vypovědět a navíc z ní vypadla rozhodčí doložka, která znamenala, že veškeré případné spory budou namísto soudů řešit strany spolu. Cenu pronájmu, kterou ale ministerstvo nyní kritizuje v první řadě, posuzovat nechtěl. „Nejsem expert přes reality,“ uzavřel.

Administrativní budovy Corso v Křižíkově ulici v pražském Karlíně.

 

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!