Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Řádění cyklonu zabilo nejméně 10 000 lidí

Svět

  18:18
RANGÚN - Barmská vláda dnes potvrdila, že počet obětí sobotního cyklonu odhaduje na 10.000. Dalších 3000 osob je pohřešováno. České ministerstvo zahraničí uvolní 2,5 milionu korun na pomoc lidem v Barmě. Finanční pomoc zemi poskytne také společnost Člověk v tísni, která uvolní půl milionu korun z vlastního humanitárního fondu. Společnost zároveň v této souvislosti vyhlásila veřejnou sbírku.

Cyklon Nargis ničil budovy a kácel stromy i v oblasti barmského Jangonu. foto: ČTK

Barma tak výrazně navýšila dosavadní bilanci katastrofy, která se pohybovala v řádu stovek obětí. Podle odborníků OSN na řešení krizových situací cyklon také připravil o střechu nad hlavou statisíce lidí. "Víme, že několik set tisíc lidí potřebuje přístřeší a pitnou vodu. Zatím ale nevíme, kolik stovek tisíc to je," uvedl zástupce OSN v Bangkoku Richard Horsey.

Podívejte se, jak to v Barmě vypadá


Cyklon zcela zničil několik vesnic
Státní sdělovací prostředky oznámily, že cyklon, který provázel vichr o rychlosti 190 kilometrů v hodině, zničil v iravadské deltě 20.000 domů. Agentura AFP s odvoláním na mluvčího Mezinárodního výboru Červeného kříže Michaela Anneara uvedla, že živel zcela zničil několik vesnic. Lidem v postižených oblastech se nedostává čistá voda a mnoho míst je bez elektřiny. Armáda zatím vyčistila několik hlavních silnic, přístup do řady vesnic však nadále komplikují trosky blokující dopravu.

Uvozovky dolníUvozovky horníKde jsou vojáci a policisté? Když šlo o potlačování loňských protestů, byli velmi rychlí a agresivní.



Do postižených oblastí začíná přicházet humanitární pomoc. "Rozdáváme tablety na čištění vody, oblečení, pokrývky, vybavení pro vaření a hygienické potřeby," řekl Annear. Zaměstnancům Červeného kříže zatím podle něj nikdo nebránil v rozdělování pomoci v iravadské deltě.

Potraviny a benzin prudce zdražily
V Rangúnu se dnes tvořily dlouhé fronty u čerpacích stanic a v obchodech s potravinami. Ceny benzinu se od soboty zdvojnásobily, ceny vajec dokonce ztrojnásobily. Obyvatelé největšího barmského města také vykoupili většinu obchodů s elektrickými bateriemi a se svíčkami. Úřadům se nicméně podařilo obnovit provoz na rangúnském letišti, kde dnes přistálo thajské letadlo s dodávkou potravin a léků.

Obyvatelé Rangúnu také kritizují vojenskou juntu za pomalou reakci na řádění živlu. "Kde jsou vojáci a policisté? Když šlo o potlačování loňských protestů, byli velmi rychlí a agresivní," uvedl bývalý vládní úředník, který si nepřál být jmenován. Postup junty po přechodu živlu kritizoval i zástupce exilového opozičního Fóra pro demokracii v Barmě Nain Aun. "Vojenský režim nebyl připraven vyrovnat se s následky cyklonu," prohlásil. Barma podle něj nutně potřebuje zahraniční pomoc.

Referendum o nové ústavě bude i navzdory katastrofě
Barmská junta i přes katastrofu trvá na uskutečnění referenda o nové ústavě v plánovaném termínu, tedy 10. května. "Dělí nás od něj jen několik dní a lidé se na hlasování těší," uvádí se ve vládním prohlášení. Podle junty je schválení ústavy důležitý předpoklad demokratických voleb, které se mají konat za dva roky. Podle opozice ale nová ústava nezaručí dodržování lidských práv a jejím hlavním cílem je ospravedlnění vojenské vlády.

V Bangkoku se dnes sešli experti OSN na řešení krizových situací, aby posoudili, jakou pomoc Barma nyní potřebuje nejnaléhavěji a jak ji poskytnout.

Autor: