Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cyklon v Barmě má už 351 obětí

Svět

  13:09
RANGÚN - Nejméně 351 obětí si vyžádal tropický cyklon Nargis, který se v sobotu přehnal přes Barmu. Vojenská vládnoucí junta dnes vyhlásila mimořádný stav v pěti oblastech, včetně největšího města Rangúnu. "Ještě nikdy jsem nic takového neviděl, připomnělo mi to řádění hurikánu Katrina ve Spojených státech," řekl bývalý vládní úředník.

Barma. foto: AFP

Největší škody jsou podle státních médií v Iravadské oblasti v deltě stejnojmenné řeky, kde ničivý vír udeřil poté, co nabral sílu v Bengálském zálivu. Některá města v této oblasti jsou podle prvních informací až z poloviny zničena.

Uvozovky dolníJe těžké říct, kdy budeme moci obnovit dodávky.Uvozovky horní

"Podle nejnovějších zpráv, které máme k dispozici, zahynulo 19 lidí v Rangúnu a 222 v Iravadské oblasti," řekl agentuře AFP představitel barmského ministerstva informací. Barmská státní televize navíc informovala o 109 obětech na ostrově Haing Gyi, který leží jihozápadně od barmského pobřeží. Není vyloučeno, že počet obětí ještě vzroste, až se barmským úřadům podaří získat informace i z nejodlehlejších koutů regionu. Oficiální sdělovací prostředky také oznámily, že se v rangúnském přístavu potopily čtyři lodě.

Jestli na nich byla posádka, zatím není známo. Z rangúnského letiště byly odkloněny všechny přílety do Mandalay, které leží ve vnitrozemí. Všechny odlety byly zrušeny. Tropický vír Nargis, který s sebou přinesl vítr o rychlosti 190 kilometrů v hodině, řádil několik hodin a zanechal za sebou obrovskou spoušť. V ulicích města je vidět mnoho vyvrácených stromů a zničených domů. Rangún je bez dodávek vody, elektřiny a telefonního spojení.

Cyklon se prohnal Barmou.V pětimilionové metropoli je chaos
Zatím se nedá odhadnout, kdy budou obnoveny dodávky proudu, jež kolísají i za normálních okolností. "Je těžké říct, kdy budeme moci obnovit dodávky," řekl činitel úřadu odpovědného za dodávky elektřiny, který si nepřál být jmenován. "Nejdřív musíme odklidit trosky." Vítr strhal střechy dokonce i z bytelných budov v centru Rangúnu a kolem místní univerzity, což vyvolává obavy, že škody v chudinských čtvrtích na předměstí pětimiliónové metropole budou velmi vážné.

Uvozovky dolníJeště nikdy jsem nic takového neviděl. Připomnělo mi to řádění hurikánu Katrina ve Spojených státech.Uvozovky horní

"Ještě nikdy jsem nic takového neviděl," řekl agentuře Reuters bývalý vládní úředník. "Připomnělo mi to řádění hurikánu Katrina ve Spojených státech." Cyklon Nargis nyní míří směrem na severovýchod k severnímu Thajsku, kam už přinesl prudký déšť. Podle Therjeho Skavdala, zástupce Úřadu OSN pro koordinaci humanitární pomoci (UNOCHA) v Bangkoku, potrvá několik dní, než se podaří zjistit rozsah škod, jaké cyklon v Barmě napáchal.

Barmu, zemi s 47,7 milióny obyvatel, jež patří mezi nejchudší asijské země, vede posledních 46 let vojenská junta, která se ji snaží udržet tak izolovanou, jak jen je možné. Vstup do země je vázán řadou omezujících opatření a v Barmě smí působit jen hrstka humanitárních organizací.

Autor:

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Mohlo by vás zajímat