Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Rekonstrukce: Zemanovi muži pomáhali zbrojaři z Vrbětic vyvážet zbraně

Evropa

  10:00
PRAHA - Ty drobné přípisy na ministerských dokumentech dokazují, že zbrojař Petr Bernatík, jehož munice už několik týdnů ohrožuje okolí skladu ve Vrběticích, vždy velmi zdatně dokázal kličkovat mezi paragrafy i zbrojními embargy. A hlavně: uměl si najít vlivné spojence mezi politiky a úředníky.

Lidovky.cz na Hradě. Zemanovi muži si právě čtou článek o tom, jak Hynek Kmoníček (vlevo) pomáhal zbrojaři z Vrbětic. foto:  Petr Topič, MAFRA

Dosud nezveřejněné materiály ministerstva zahraničí ukazují, že skandální vývoz pěchotních zbraní do válčící Afriky před lety přikryli vysoce postavení představitelé někdejší vlády Miloše Zemana. Klíčovou roli v obchodu sehrála česká diplomacie v čele s Janem Kavanem a jeho někdejším náměstkem Hynkem Kmoníčkem, jenž je dnes ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky.

Kde se vzaly dokumenty?

První text o podivném vývozu zbraní do nejkonfliktnější části Afriky vyšel před devíti lety. Tehdy ovšem redaktor serveru Lidovky.cz nemohl zveřejnit veškeré dokumenty, které ke kauze shromáždil.  Bránily tomu technické možnosti. A také zdroje novináře si nepřály  kompletní zveřejnění. Obě překážky už pominuly.

I s odstupem času může být poučné nahlédnout do útrob institucí, které rozhodují o vývozu zbraní.

Na začátku roku 2000 Petr Bernatík vlastnil firmu Arms Moravia (dnes jeho syn, rovněž Petr, vede společnost Imex group, které explodovaly sklady ve Vrběticích). Bernatík se tenkrát dohodl na prodeji tisíce protitankových vrhačů RPG 7, pěti stovek kulometů a šesti raketometů s hlavním nákupčím konžské armády Francesco Olengou. A v únoru téhož roku požádala firma o povolení k vývozu licenční správu ministerstva průmyslu. Správa požádala - tak jak jí ukládá zákon - o stanovisko ministerstvo vnitra, obrany a zahraničí.

Jenže: na Kongo bylo v té době uvaleno embargo EU a na ministerstvu zahraničí nastal rozkol. Úředníci z afrického teritoriálního odboru ministerstva zahraničí obchod doporučili, tři sekce se postavily proti.

Vývoz zbraní do Konga: povolení vývozu doporučoval v podstatě jen „africký...

Pokusit se to mediálně prodat

Konečné slovo tak musel dát tehdejší ministr Jan Kavan (nyní figuruje v seznamu Zemanových pátečníků (VÍCE ČTĚTE ZDE), tedy jakéhosi neformálního kruhu prezidentových poradců). Podřízení mu připravili soupis argumentů. Pro hovořila například skutečnost, že Olenga už složil zálohu pět set tisíc dolarů, anebo fakt, že Kongo měsíc předtím v Praze zřídilo velvyslanectví. Proti stál jediný argument - embargo.

Jak ukazují interní dokumenty, pro Kavana připravoval argumentaci jeho tehdejší náměstek Hynek Kmoníček. A sám doporučoval souhlas s vývozem do Konga. Navzdory nesouhlasu podřízených. Přípravil i únikový plán. Pro případ, že by Kavan nesouhlasil, navrhoval „pokusit se mediálně prodat neudělení licence“. Čekalo se tedy na „politické rozhodnutí“.

Vývoz zbraní do Konga: interní dokument ministerstva zahraničí s doporučením...

Kavan souhlasil i s Kongem

Kavan, který měl v čele diplomacie zaručit, že české zbrojní obchody nebudou v rozporu s mezinárodními závazky, se rozhodl dát vývozu do Konga zelenou, jak ukazuje přípis na pravé straně dokumentu.

Vývoz zbraní do Konga: náměstci předložili tehdejšímu ministru Janu Kavanovi...

Lži diplomatů

Do řízení o licenci v mezičase zasáhl ještě německý diplomat, který si vyžádal schůzku s ředitelem afrického odboru Jaroslavem Spirem. A docela důrazně se dotazoval, zda Česko nehodlá povolit vývoz pěti tisíc kusů pěchotních zbraní do Konga. „Sdělil jsem mu, že mi o tom údajném obchodu není nic známo,“ zapsal do protokolu Spiro, i když o pár týdnů dřív právě tento obchod jeho odbor schválil.

Vývoz zbraní do Konga: na obchod se ptal i zástupce německého velvyslance....

Jedeme do Zimbabwe...

Veškeré třenice tehdy vyřešil sám Bernatík. Jelikož hrozila mezinárodní aféra, požádal o vývoz stejného počtu zbraní do Zimbabwe, což ukazuje i jedna z faktur firmy. Vysvětlení: na Zimbabwe se v tu dobu nevztahovalo žádné embargo. Všichni zasvěcení nicméně věděli, že Zimbabwe s Kongem v té době úzce spolupracovalo. Zimbabwská armáda pomáhala otevřeně konžskému prezidentovi. Posílala mu vojáky i zbraně.

Vývoz zbraní do Konga: faktura, podle níž měly zbraně najednou odejít do...

... schválil to přece ministr

Další dokument dokazuje, že všichni vrcholní úředníci ministerstva zimbabwskou fintu přikryli. „Dle rozhodnutí ministra necháme vyvézt uvedený materiál do Zimbabwe. Žádosti o Kongo byly staženy,“ stojí v pravé části dokumentu z archivu ministerstva zahraničí. Jinými slovy: všichni věděli, že jde o ty samé zbraně, které měly jít do problematického Konga.

Vývoz zbraní do Konga: přípis Kavanova náměstka, podle něhož se z Konga...

Kmoníček vše popřel

O pět let později si sice Kmoníček už na nic nepamatoval, ale tvrdil, že si takové šachy s licenční žádostí nedokáže představit. „Málokterá firma by byla tak neprofesionální, aby žádala o licenci na zemi pod embargem. Z toho a ze své paměti bez možnosti zpětně vše zkontrolovat v archívu vyvozuji, že žádná firma o vývoz do Konga nežádala,“ napsal v obsáhlém vyjádření před časem (celé si jej můžete přečíst po rozkliknutí). Když se kauza provalila, ztrátu paměti utrpěl i Jan Kavan.

Vývoz zbraní do Konga: někdejší Kavanův náměstek Hynek Kmoníček si později...

Bernatík - Gross - Kavan

  •  Ostravská firma Arms Moravia získala v roce 2000 od Ministerstva obchodu licenci pro vývoz zbraní do Zimbabwe.
  • Tisíc protitankových vrhačů RPG 7 tehdy nakoupila u Ministerstva vnitra, pět set kulometů u Ministerstva obrany, šest raketometů odkoupila od soukromé zbrojní firmy. Na stejný počet zbraní ale předtím firma Arms Moravia připravila smlouvu s hlavním zbrojním nákupčím Konžské demokratické republiky generálem Francesco Olengou.
  • Generál Olenga v té době několikrát prokazatelně pobýval v Praze a jednal s českými zbrojními obchodníky. Podle údajů českých úřadů ale nikdy žádný zbrojní obchod neuzavřel.
  •  Na Kongo bylo uvaleno zbrojní embargo Evropské unie, na Zimbabwe nikoli. Obě země přitom úzce spolupracovaly. Podle komise OSN z roku 2002 mělo Zimbabwe v Konžské demokratické republice okolo desítky tisíc svých vojáků.
  • Firma Arms Moravia koupila tisíc RPG 7 od vnitra bez výběrového řízení. V prodeji se angažoval přímo tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross, který své podřízené pověřil, aby dojednali přímý prodej zbraní soukromé firmě.
  • Gross se v té době osobně setkal s ředitelem firmy Arms Moravia Petrem Bernatíkem. Schůzku domlouval Grossův podřízený Jiří Drápela, jenž byl současně kancléřem řádu Královského řádu Moravských rytířů svatého Rostislava a Kolumbana . Členem téhož spolku byl také ředitel firmy Petr Bernatík. 
  • V řádu působil i Karel Srba, nejbližší spolupracovník Jana Kavana, jenž se dostal do vězení za přípravu vraždy investigativní reportérky Sabiny Slonkové.

Fotoreportér dnes zachytil spolupracovníky Miloše Zemana zrovna v okamžiku, kdy si četli tento článek. Snímky a všechny dokumenty si můžete prohlédnout ve fotogalerii:

Právě vyšel článek s titulek Zemanovi muži pomáhali vyvážet zbraně zbrojaři z...
HRADE, MÁME PROBLÉM. Zemanův tým s Hynkem Kmoníčkem si podle fotoreportéra...
Zemanův tým s Hynkem Kmoníčkem si podle fotoreportéra právě čte článek, který o...
Hynek Kmoníček si podle fotoreportéra právě čte článek, který o zbrojaři...
Autor:

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Zahradník/údržbář budov

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha