Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Republikáni se zaměří na škrty a pracovní místa. A věří v Obamovu podporu

Svět

  17:40
WASHINGTON - Republikáni se po ovládnutí Sněmovny reprezentantů hodlají zaměřit zejména na rozpočtové škrty a tvorbu pracovních míst. Doufají přitom, že prezident Barack Obama bude "naslouchat americkému lidu" a bude s nimi spolupracovat. Demokraté podle nich v úterních volbách utrpěli porážku, protože během dvou let, kdy ovládali Kongres, ignorovali přání voličů.

John Boehner, budoucí předseda Sněmovny reprezentantů foto: ČTK

"Hodláme také zastavit politiku, kterou Američané odmítli," podotkl na první tiskové konferenci republikánů po volbách šéf republikánské menšiny Senátu Mitch McConnell. V této souvislosti zmínil reformu zdravotnictví, která podle něj vyjadřuje to, co všechno bylo na politice demokratů špatné. Dosud vládnoucí Demokratická strana ji prý přijala v rozporu s přáním voličů, kteří jí to u volebních uren vrátili.

John Boehner, jenž bude příštím šéfem Sněmovny reprezentantů, na tiskové konferenci jako zaklínadlo několikrát zopakoval, že republikáni nyní naopak hodlají Američanům naslouchat a zaměřit se na jejich priority. Pokud tak hodlá činit i prezident, je jejich spolupráce možná. Boehner ale dal více než dostatečně najevo, že za tyto priority považuje především snižování zadlužení Spojených států a snahu o redukci státní správy, která je podle republikánů přebujelá.

Čtěte také:

Republikáni v úterních volbách ovládli dolní parlamentní komoru Sněmovnu reprezentantů. Výrazně posílili i v Senátu, ve kterém se jim ale většinu získat nepodařilo. Obama, jenž se dosud mohl spoléhat na demokratický Kongres, bude muset v polovině svého čtyřletého mandátu výrazně přehodnotit svou politiku. Očekává se přitom, že jeho spolupráce s nepřátelsky naladěnými republikány vůbec nebude snadná a bude se odehrávat v přesně stanovených mantinelech.

Boehner již dnes ráno označil stěžejní Obamovu reformu zdravotnictví za "nestvůrnou". Republikáni sice přelomový zákon nemůžou zvrátit, mohou ale sabotovat jeho uvádění do praxe. Nemusejí na reformu, kterou chtěl Obama zejména rozšířit přístup Američanů ke zdravotní péči, například schválit potřebné prostředky. K boji proti zákonu, který je podle nich příliš nákladný a zbytečně posiluje roli státu ve zdravotnictví, jim také pomáhají zisky v úterních volbách guvernérů. Právě ti totiž budou mít na starost značnou část realizace reformy naplánované na několik let.

Obama se také podle komentátorů může rozloučit se snahou zavést ve Spojených státech systém emisních povolenek známý z Evropy. Republikáni jej dlouhodobě odmítají. Ekologická reforma, jejímž cílem je snížit vypouštění takzvaných skleníkových plynů, by podle nich podryla konkurenceschopnost amerického průmyslu. S republikánskou většinou ve Sněmovně reprezentantů se tak přijetí zákona stává nemyslitelným.

Na fotogalerii z amerických voleb se podívejte ZDE

Volby v USA

Obama se tak po volbách ocitl v nezáviděníhodné situaci. Jeho reformní plány půjdou do značné míry k ledu, ohroženy jsou i jeho dosavadní úspěchy. Kromě reformy zdravotnictví jde třeba i o reformu finančního sektoru. Republikáni ji v minulosti kritizovali kvůli tomu, že údajně nadměrně posiluje roli vlády. Dnes dali najevo, že proto dohlédnou na její realizaci. V praxi to může znamenat oslabení již tak málo ambiciózního zákona, který vznikl jako reakce na hlubokou finanční krizi.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...