Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ruští úředníci mají kratší Vánoce, vyzval je k tomu Putin

Vladimír Putin

  6:00
MOSKVA/PRAHA - Ruský prezident Vladimir Putin vzhledem k situaci v zemi letos o svátcích odpočívá velmi střídmě. I své spolupracovníky vyzval k tomu, aby byli ve střehu a vrátili se do práce dřív, než oficiálně skončí Vánoce.

Vladimir Putin na vánoční bohoslužbě ve Voroněžské oblasti. foto: Reuters

 Rusové se letos na vánoční mše nehrnuli. Do chrámů se jich podle odhadů sociologů vydalo nejméně od konce 90. let – jen zhruba 10 procent obyvatel. Experti z Levadova centra zjistili, že alespoň doma bude pravoslavné Vánoce slavit jen 58 procent Rusů.

I čtvrt století po pádu komunismu Rusové stále pokládají za mnohem významnější svátek Nový rok, kdy si také rozdávají dárky. Vánoce pravoslavní slaví 6. a 7. ledna, protože zůstali věrni juliánskému kalendáři a Štědrý den tak mají o 13 dnů později než my.

Tuleni a rybičky na sváteční tabule

Svátky v Rusku letos kazí špatná kondice domácí ekonomiky vyvolaná západními sankcemi, které byly trestem za anexi Krymu a ruské vojenské angažmá na Donbasu. Následoval i pád rublu a pokles cen ropy. Reálné příjmy Rusů se snižují v posledních měsících rekordním tempem. Jestliže vloni padlo na jídlo zhruba 31 procent rodinného rozpočtu, letos to bude nejméně 40 procent, tvrdí analytička společnosti VTB Kapital Marie Kolbinová.

Občanům proto vycházejí vstříc ruští vědci. S inovačním nápadem přišla Astracháňská technická univerzita, která vymyslela metodu výroby sýrového uzeného salámu pro chudé. Kromě sýra bude základem i hmota, která vznikne po umletí celých malých rybiček. Jinak je použít nelze a pro potravinářský průmysl nepředstavovaly doposud žádnou cenu. Na situaci zareagoval také Výzkumný institut pro rybolov a oceánografii, který zpracovává urychleně předpisy a normy na výrobky z tuleního masa. Má mj. nahradit norského lososa, jenž se stal v Rusku jednou z největších obětí sankcí. V tomto případě však bijí na poplach ochránci zvířat – varují před masivním vybíjení tuleňů, jak tomu bylo v dobách Sovětského svazu. Tyto laskominy se ale ještě na sváteční tabuli letos nedostanou. Za rok prý určitě ano.

Tuleni a rybičky na sváteční tabule

Sankce se ale letos projeví nejen na bohatosti ruské sváteční tabule, ale i na počtu Rusů, kteří vánoční prázdniny trávili v minulosti v zahraničí. Letos je pro střední třídu, která ještě nepřišla o všechny úspory, přijatelné místo Egypta spíše Soči. Zahraniční zájezdy totiž ve světle dalšího pádu rublu – včera burzovní kurz dosáhl 75 rublů za euro – dramaticky zdražily.

Že je situace skutečně vážná, dokazuje i fakt, že letos poprvé prezident Putin zrušil svým podřízeným dlouhé prázdniny – díky přenesení volných dní tak, aby bylo dosaženo dlouhého kontinuálního volna, odpočívají Rusové až dva týdny. I letos nepracují 11 dní. Podle tiskové služby Kremlu prezident sice chápe, že „dlouhé, depresivní podzimní a zimní období“ vyžaduje zmírnění pracovního tempa, ale úředníci zodpovědní za chod státu nemohou za dané situace zahálet. „Nemůžeme si to dovolit,“ prohlásil Putin.

Takový trend vítá největší ruský odborník na zdravý životní styl, bývalý hlavní hygienik Ruska Gennadij Oniščenko, který je nyní poradcem předsedy vlády. Především vládním úředníkům stačí podle něj k obnově sil pouhý týden. „Rusko čeká na jejich pracovní výkony,“ tvrdí.

„Musíme neustále kontrolovat situaci,“ doplnil svého poradce premiér Dmitrij Medveděv. „V Evropě odpočívají také dlouho jako my, ale my bychom pak měli pracovat tak, jako pracují oni,“ uvedl premiér, který také vybídl občany, aby letos během oslav více šetřili.