Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Senát řekl Lisabonské smlouvě ano

Evropa

  16:08
PRAHA - Senátoři dnes ve čtyři hodiny odpoledne schválili Lisabonskou smlouvu. Z přítomných 79 senátorů bylo pro 54, proti se vyslovilo 20 zákonodárců. Ukončili tím úspěšně ratifikační proces smlouvy, která má reformovat fungování rozšířené Evropské unie, v České republice.

Senátoři hlasují pro Lisabonskou smlouvu. foto: AFP

Smlouva nyní bude čekat na podpis prezidenta Václava Klause, který patří mezi její kritiky. Česko bylo poslední zemí sedmadvacítky, kde se parlament k dokumentu dosud nevyjádřil.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka vyjádřil přesvědčení, že by závěrečný proces ratifikace nemělo ovlivnit žádné zdržení. Sobotka je také prý rád, že po roce a půl, během něhož smlouva procházela ratifikačním procesem v Parlamentu ČR, se smlouva konečně schválila.

Předseda Evropské komise José Barroso věří, že lisabonskou smlouvu co nejdříve prezident Klaus podepíše. Rozhodnutí senátorů je podle Barrosa velmi dobrá zpráva.

"Vítám dnešní schválení lisabonské smlouvy Senátem Parlamentu České republiky. Výsledek hlasování je odrazem úsilí České republiky o demokratičtější, odpovědnější, efektivnější a soudržnější Evropskou unii," prohlásil šéf komise.

"Je to důležitý den pro Českou republiku, pro její vliv a postavení v Evropě," řekl po hlasování senátor a dosluhující místopředseda vlády Alexandr Vondra.

Poslankyně odešla z ODS kvůli rozhodnutí Senátu
Poslankyně Alena Páralová v reakci na rozhodnutí Senátu smlouvu ratifikovat odchází z ODS. Do konce mandátu chce zůstat nestranickým členem jejího poslaneckého klubu.

"Já jsem se tak rozhodla už před několika měsíci," poznamenala. Její krok není překvapením, svůj odchod v případě ratifikace lisabonské smlouvy reformující Evropskou unii už několikrát veřejně avizovala. Ve čtvrtek to potvrdí svému místnímu sdružení v Pardubicích oficiálním dopisem.

"Od Aleny Páralové, jejíž názory všichni známe, je to spíše pochvala," reagoval na to premiér v demisi Mirek Topolánek. Zároveň řekl, že "očekává obstrukce" v závěrečném procesu ratifikace.

Již předem řeklo 48 senátorů z téměř všech zastoupených stran, že budou pro Lisabonskou smlouvu hlasovat.

      Plné znění Lisabonské smlouvy v češtině.


Schválení smlouvy v Senátu záleželo na hlasech alespoň šesti senátorů ODS. Pro bylo nakonec 12 z nich, spolu se senátory ČSSD a KDU-ČSL, pěti členy senátorského Klubu otevřené demokracie a komunistou Vlastimilem Balínem.

Proti smlouvě se postavilo 19 občanských demokratů a Marta Bayerová (KSČM), její kolega Václav Homolka se spolu s dalšími čtyřmi senátory ODS hlasování zdrželi. Jiří Žák a Jiří Šneberger (oba ODS) se hlasování záměrně nezúčastnili.

Odpůrci smlouvy z řad ODS už ohlásili, že smlouvu znovu napadnou u Ústavního soudu. Prezidenta proto požádají, aby smlouvu nepodepisoval.

Klaus již dříve naznačil, že s podpisem vyčká až na výsledek opakovaného referenda o smlouvě v Irsku, které by mohlo být letos v říjnu.

K tomu, aby reformní smlouva vešla v Evropské unii platnost, je totiž třeba ještě souhlasu Irska. V posledním referendu ji Irové odmítli, ale očekává se, že v druhém referendu ji přijmou výměnou za záruky, jako je vojenská neutralita země nebo že EU nebude zasahovat do irské interupční politiky.

Autoři: ,