Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Sociální demokracii platí Čína, naznačil novinář

Česko

  6:30aktualizováno  13:37
ČSSD je placena penězi čínských investorů, proto se premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tolik snažil uhasit doutnající diplomatický skandál poté, co se někteří čeští politici setkali s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Ve vysílání České televize to naznačil nestor komentátorů Petr Nováček (Český rozhlas). Rozzlobil tím ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).

Úsměv pro kamery. Bohuslav Sobotka a Si Ťin-pching. foto: Reuters

„Pokud je mi známo, odkudsi přišlo jisté varování i panu premiéru Sobotkovi, aby zmobilizoval další pány, kteří pak podepsali to prohlášení, protože v opačném případě by mu mohla vláda brzy skončit,“ uvedl Nováček.

KAMBERSKÝ: Zeman a Kellner. Aneb Česko, čtyřiadvacátá provincie Čínské lidové republiky

Hovořil o dokumentu, který podepsali Sobotka, prezident Miloš Zeman a šéfové obou komor parlamentu. V textu se distancovali od setkání vicepremiéra Pavla Bělobrádka, ministra kultury Daniela Hermana (oba KDU-ČSL) a některých poslanců a ­senátorů s dalajlamou a uznali princip jednotné Číny. Nezvyklé bylo, že prohlášení podepsali všichni čtyři nejvyšší ústavní činitelé.

Nováček uvedl, že už na jaře, kdy přiletěl čínský prezident, zaslechl o údajném příslibu čínské strany finančně podpořit jak největší vládní stranu, tak kampaň za znovuzvolení Zemana prezidentem. „Sem tam se najde nějaký drobný peníz, který by mohl jedné politické straně pomoci konkurovat hnutí Andreje Babiše, jehož rozpočtové možnosti jsou vzhledem k těm dalším stranám nekonečné,“ řekl Nováček.

Chovanec jeho slova označil za lež. „Zeptáme se Petra Nováčka, kde má důkazy pro své tvrzení,“ řekl novinářům na konferenci Stratcom summit.

Herman, jehož jméno je v souvislosti se schůzkou skloňováno nejčastěji, pro LN řekl, že setkáním s dalajlamou rozhodně neohrozil byznys s ­Čínou.

Máme na víc. Prohlášení k návštěvě dalajlamy je lokajským textem, tvrdí Horáček

Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček odmítl svá prohlášení na dotaz serveru Lidovky.cz komentovat. „Říkám jenom to, co jsem jako novinář, který se zabývá politikou odjakživa a má nějaké kontakty, z nejrůznějších zdrojů posbíral,“ uvedl v pořadu Události, komentáře na programu ČT24.

Uvedl také, že sice neví, co je na spekulacích o možném vlivu čínského kapitálu na ČSSD pravdivé, ale byl opakovaně ujištěn o tom, že tak to je.

„A může to být také důvod, proč byl obrovský zájem na tom, nějak tu záležitost, tak jak nastala kolem dalajlamy, urovnat,“ dodal.

Tvrdíkův vliv?

Společností, která v České republice masivně investuje, je čínská China Energy Company Limited (CEFC), jejímž zástupcem je bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Je to právě sociálnědemokratická vláda premiéra Bohuslava Sobotky, která sem ve spolupráci s Pražským hradem a prezidentem Milošem Zemanem energeticko finanční skupinu přivedla.

Jak LN uvedly u příležitosti březnové návštěvy prezidenta Číny Si Ťin pchinga, společnost získala podíly například v bance J&T česko slovenských miliardářů kolem Patrika Tkáče a Dušana Palcra, dále ve fotbalovém klubu SK Slavia Praha či v mediální skupině Empresa Media magnáta Jaromíra Soukupa. Z hlediska vlivu a finančních možností půjde v předvolebním období pro ČSSD o důležité potenciální spojence, kteří za čínskou injekci mohou vděčit prezidentovi Miloši Zemanovi a Sobotkově straně.

Nováček se v pořadu České televize pozastavil také nad formou prohlášení, kterým čeští představitelé hasili diplomatickou roztržku s Pekingem. Respektive nad tím, že text podepsali všichni čtyři vysocí ústavní činitelé. Podobný způsob komunikace podle něj v historii 20. století používali protektorátní politici pro dopisy do Berlína.

K výrokům komentátora Českého rozhlasu se včera Hrad nevyjádřil. Oproti zvyklostem ale pochválil premiéra Sobotku za jeho postoj k přijetí tibetského duchovního vůdce některými politiky.

„Je třeba ocenit stanovisko pana premiéra, který jednoznačně potvrdil svou politiku přátelských vztahů s Čínskou lidovou republikou,“ napsal Ovčáček na svůj oficiální Twitter.

20.října 2016 v 18:12, příspěvek archivován: 20.října 2016 v 22:30

Je třeba ocenit stanovisko pana premiéra, který jednoznačně potvrdil svou politiku přátelských vztahů s Čínskou lidovou republikou.

Podobné prohlášení je přinejmenším neobvyklé, neboť mezi prezidentem Milošem Zemanem a ministerským předsedou tradičně zeje propast chladných vztahů a vzájemného ostřelování.

Jako vítěz celé „dalajlamovské aféry“ se ukázal ministr kultury Daniel Herman (KDU ČSL), po jehož setkání s duchovním vůdcem Tibetu k roztržce došlo. Postavila se za něj řada poslanců a senátorů či univerzity. Pozitivní reakce se poněkud překvapivě dočkal i od lídra ANO a vicepremiéra Andreje Babiše. Herman spolu s šéfem lidovců Bělobrádkem včera sklidil kladný ohlas pražské buňky své strany. „Přijetím dalajlamy prokázali věrnost evropským hodnotám,“ ocenila je.

ČSSD odmítá účelové lži a poškozování ze strany médií, která vlastní Andrej Babiš

ČSSD zásadně odmítá lživé informace a snahy propojit financování sociální demokracie s čínskými investory. Dezinformace šíří média, která jsou ve vlastnictví předsedy Hnutí ANO Adreje Babiše a jejichž cílem je trvalé poškozování a dehonestování politických soupeřů ANO.

ČSSD vede zcela transparentní hospodaření. Naše financování, včetně darů, je veřejně dohledatelné a o našich sponzorech se mohl při několika posledních volbách přesvědčit každý občan a volič. Na webových stránkách ČSSD jsou od roku 2011 přístupné i kompletní výroční finanční zprávy strany.

ČSSD je demokratickou stranou, která není vlastněna, řízena ani finančně dotována žádnými miliardáři.

Sociální demokracie prosazuje ve vládě v oblasti transparentnosti důsledně program a závazky, které občanům dala. Navzdory našemu koaličnímu partnerovi Hnutí ANO jsme v Poslanecké sněmovně prosadili zákon o střetu zájmů, který má jasně vymezit podnikání členů vlády, a to včetně zákazu vlastnictví médií. Jeho cílem je nastavit korektní pravidla v politické soutěži a zabránit nejrůznějším oligarchům za pomoci peněz v kombinaci s nezodpovědnou populistickou politikou uchvátit politickou moc. Schválili jsme rovněž vládní zákon o sdružování v politických stranách a v politických hnutích, který zajišťuje transparentnost jejich financování především ze strany třetích osob a důslednou kontrolu veškerých peněžních toků.

Očekáváme, že média a novináři, kteří tyto dezinformace šířili, svá tvrzení doloží, nebo se veřejně omluví, tedy budou postupovat tak, jak je ve vyspělých demokraciích obvyklé.

Zdroj: www.cssd.cz

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Zahradník/údržbář budov

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha