Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Vyvěšení trenýrek na Hradě skupinou Ztohoven nebylo trestným činem. Mohlo by jít o přestupek

Česko

  10:00aktualizováno  18:38
PRAHA - Vyvěšení červených trenýrek na Hradě skupinou Ztohoven nebylo podle soudu trestným činem. Obvodní soud pro Prahu 1 chtěl případ postoupit Obvodnímu úřadu Prahy 1, aby rozhodl, zda se jednalo o přestupek. Státní zástupkyně ale na místě podala proti rozhodnutí stížnost. Případem se proto bude zabývat městský soud. Podle soudkyně obvodního soudu se umělci nedopustili ani krádeže, ani výtržnictví. Filipu Crhákovi, Matěji Hájkovi a Davidu Honsovi hrozily za krádež, poškozování cizí věci a výtržnictví až tři roky vězení. Podle Jiřího Ovčáčka zatím nepravomocné rozhodnutí lidem říká, že je možné beztrestně hanobit státní symboly.

Skupina Ztohoven u soudu. foto: MAFRA

„S ohledem na povahu jednání, na to vyjádření, kterým chtěli společnosti něco sdělit, se musí hodnotit konkrétní povaha každého případu. Z hlediska závažnosti činu a jeho společenské škodlivosti jsem dospěla k závěru, že předpoklady pro vyhodnocení trestní odpovědnosti naplněny nebyly,“ odůvodnila rozhodnutí soudkyně Šárka Šantorová

Případ skupiny Ztohoven, jejíž členové jsou souzeni za vyvěšení červených trenýrek nad Pražským hradem, byl znovu projednáván skoro po dvou měsících u Obvodního soudu pro Prahu 1.

„Co se týče standarty, obžalovaní přiznávají, že ji sundali a shodili, podle mého názoru ale neměli v úmyslu se nějak obohatit, něco odcizit, nebo někomu způsobit škodu,“ dodala Šantorová. Motivem obžalovaných byl podle ní právě soudní proces.

Filipu Crhákovi, Matěji Hájkovi a Davidu Honsovi hrozily za krádež, poškozování cizí věci a výtržnictví až tři roky vězení. Umělci vinu nepopírali, hájili se však svobodou uměleckého projevu. Žalobkyně jim navrhla podmíněné tresty. Soudkyně Šárka Šantorová je však toho názoru, že nešlo o trestný čin.

Protest proti politice

Trenýrky vyvěsili členové Ztohoven 19. září 2015 na protest proti politice. Převlečeni za kominíky tehdy po lešení vylezli na střechu Pražského hradu a obří spodní prádlo vyměnili za prezidentskou standartu. Později oznámili, že vlajku v hodnotě 33 000 korun rozstříhali a rozdali lidem.

Podle obžaloby umělci poničili střechu, nahradit by měli i ukradenou standartu. Pražský hrad také požaduje 88 000 korun jako náhradu majetkové újmy a 310 000 korun za nemajetkovou újmu.

Výše škody vyplývá podle státní zástupkyně Zuzany Baňové z nákladů, které byly vynaloženy na náhradu nákladů oprav a standarty. Podle ní si umělci museli být vědomi, že střechu mohou poškodit. Všem třem navrhla podmíněné tresty.

Podle soudkyně Šárky Šantorové však nebylo prokázáno, že by střechu poškodili právě umělci. „Co se týče standarty, obžalovaní přiznávají, že ji sundali a shodili, podle mého názoru ale neměli v úmyslu se nějak obohatit, něco odcizit, nebo někomu způsobit škodu,“ dodala Šantorová.

Obžalovaní přiznávají, že trenýrky vyměnili. Podle jejich advokáta Michala Pokorného jejich jednání nebylo trestným činem, protože šlo o způsob svobody projevu.

Hons během své závěrečné řeči prohlásil, že přijme jakýkoliv trest, který mu soud uloží. „Je to součástí příběhu,“ řekl. Čin skupiny podle něj reprezentuje boj o to, aby se lidé nebáli své názory veřejně vyjadřovat. Crhák znovu zopakoval, že obžalovaní uhradí prokázanou škodu. Požadovaná výše škody je podle něj ale neúměrná. Podle něj nebylo prokázáno, že by umělci osobně poškodili jakoukoli část střechy.

Hájek se vyjádřil k motivaci akce. Performery přirovnal k Prometheovi, který ukradl z hory Olymp oheň, aby ho mohl dát lidem, nebo k biblickému Adamovi a Evě, kteří ochutnali zakázané jablko. „Očima státních zástupců by Adam s Evou byli prvními teroristy,“ dodal obžalovaný.

Falešný Zeman se proběhl v trenýrkách po Hradě. Byla to recese, tvrdí aktér

Před vynesením rozsudku vyslechla soudkyně celkem osm svědků. Šlo o policisty či technické pracovníky Správy Pražského hradu, kteří ohledávali místo činu, tedy střechu sídla prezidenta. U soudu se proto od dopoledních hodin probíral technický stav střechy a míra poškození. A zatímco se hovořilo o odborných termínech, obžalovaní si dělali poznámky a pečlivě poslouchali svědky.

Jedním z nich byl i technik ze Správy Pražského hradu. Podle něj byla krytina na střeše poničená. Na taškách prý byly patrné praskliny. Technik střechu kontroloval asi dva dny poté, co členové Ztohoven na střeše Hradu vyměnili prezidentskou standartu za obří červené trenýrky.

U soudu vypovídal také Jan Řeháček, majitel firmy, která střechu opravovala. „Bylo rozšlapané hřebenové plechování, ohnutý hromosvod,“ řekl Řeháček soudu. Později prý zjistil, že jsou pod hřebenem prasklé kameny, firma proto musela zkontrolovat všechny kameny. „U téhle krytiny je problém, že praskliny nemusejí být viditelné,“ vysvětlil dále.

Měkká obuv? Nepomůže, říká odborník

Cesta, kterou jdou obžalovaní ke standartě na jednom z jejich videí, odpovídá podle Řeháčka rozsahu i umístění poškození. Speciální obuv s měkkou podrážkou, kterou obžalovaní podle svého tvrzení na střeše měli, by podle klempíře poškození nezabránila.

Jeho firma prováděla i výměnu lanka u stožáru standarty. Na otázku soudkyně, jak se výměna lanka provádí, odpověděl, že je potřeba sehnat horolezce, který na stožár vyleze. „Nevím, jak to pánové udělali, ale my jsme tam nedosáhli,“ řekl směrem k obžalovaným. Na dotaz soudkyně, jestli někde po cestě neviděl vlajku, řekl, že bohužel ne.

Soudkyně u soudu skupiny Ztohoven.
Skupina Ztohoven u soudu.

Našli? Nenašli

Obhajoba během středečního projednávání předložila záznam, který podle ní dokazuje, že střecha byla poškozena ještě před akcí Ztohoven. Video podle advokáta Michala Pokorného natočil člověk, který dokumentoval panorama Prahy dopoledne předtím, než skupina na střechu vstoupila. Skupině se prý ozval sám.

Celé středeční jednání probíhalo spíše neformálním způsobem. Obžalovaní přišli k soudu již tradičně v oblecích a cylindrech, které poutali silnou pozornost. Co chvíli se navíc ze soudní síně ozýval smích. Hlasitou reakce vedle projevů jednotlivých obžalovaných například vyvolala i otázka soudkyně, když zjišťovala, jaký byl primární úkol policistů po vyměně rudých trenýrek za standartu.

Ti měli najít státní symbol, případně další předměty, které měla skupina při „instalaci“ rudých trenýrek použít. „A našli?“. Svědek vrtí hlavou. „Nenašli,“ odpovídá za něj soudkyně.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...