Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Střelec z Brodu trefil účetní šestkrát. Chyboval operační důstojník

Česko

  10:13aktualizováno  17:52
PRAHA - Při policejním zásahu u tragédie v Uherském Brodu chyboval operační důstojník. Snažil se zasahujícím policistům rozmluvit zákrok proti střelci, aby se nestalo "ještě něco horšího". Ti ho ale neposlechli a v plánování akce pokračovali. Podle vyšetřování ale policie během celého zásahu postupovala správně, řekla Michaela Hýbnerová z odboru vnitřní kontroly policejního prezidia.

Plán restaurace Družba, kde v únoru střelec Zdeněk K. zastřelil osm lidí. foto: Ministerstvo vnitra

Ve 12:36 padly v restauraci Družba první výstřely. Kolik jich bylo, není jisté, údajně mezi 20 až 25. „Nebylo to pro naši analýzu důležité,“ uvedla Michaela Hýbnerová z odboru vnitřní kontroly policejního prezidia. Podle ní měla policie jen kusé informace. 

Jedinou, kdo střelce viděl, byla účetní, která vešla do restaurace zadním vchodem.

Střelec v Brodě pálil do lidí opakovaně. Oběti neměly šanci, zemřely okamžitě

„Prošla celým zadním traktem, vešla do restaurace, zarazilo jí ticho a uviděla na zemi těla,“ popsala Hýbnerová. „Zaslechla za sebou šramot a poté jí útočník střelil. Ucítila ránu v hrudníku a na ruce, dnes už víme, že jí střelil šestkrát,“ dodala. Ženě se podařilo utéct a ihned ji začali ošetřovat záchranáři. Přítomným policistům nebyla schopná říct nic bližšího, její stav byl kritický.

Zásahové jednotky ve všech krajích nejsou třeba

Na místo postupně dorazil vedoucí zdejšího policejního oddělení, jeho zástupci a další posily. Vedoucí následně informoval operačního důstojníka o plánu provést zákrok a dostal se s ním do sporu. Operační důstojník totiž rozhodnutí zpochybnil a převzal rozhodovací pravomoc, přestože k tomu nebyl oprávněn. „Vedoucí to nerespektoval a nadále se připravoval na zákrok,“ zdůraznila Hýbnerová.

Podle interního šetření byly naopak správné ostatní postupy při zásahu. Správné bylo vyjednávání se střelcem, přesun zásahové jednotky a postup velitele zásahu.

Vlevo: výhled, který měla policie; vpravo výhled pachatele. Ten mohl od baru sledovat přímo vstup na toalety.

Policie byla také kritizována za to, že se nepokusila osvobodit muže, který se před střelcem schovával na toaletě. Podle šetření to ale nebylo možné, jelikož bylo velké riziko, že by se osvobození nepovedlo bez dalších obětí. „Probíhalo vyjednávání. I kdyby zásahová jednotka přijela na místo už ve 13. hodin, nemohla by zasáhnout. Postup byl správný,“ řekla Hýbnerová, podle které viděl střelec přímo na dveře toalety. „Nebylo možné na místo nepozorovaně vniknout. Pan Gabriel byl v tu dobu v relativně bezpečném prostředí, nehrozilo mu bezprostřední nebezpečí,“ řekla s tím, že policie prý byla připravena okamžitě zakročit.

„Nedostatečně hodnotíme komunikaci s panem Gabrielem. Pro tohoto muže byla minuta neuvěřitelně dlouhá. Byť nevidíme v postupu policie pochybení, domníváme se, že máme rezervu v tom, abychom vyčlenili policisty nebo psychologa pro komunikaci s osobami v těchto situacích,“ přiznala Hýbnerová.

Nová koncepce zásahových jednotek?

Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého není potřeba, aby každý tuzemský kraj měl svoji vlastní zásahovou jednotku. Po nedávné tragédii v Uherském Brodu ale chce posílit takzvané prvosledové hlídky, které by při podobných situacích byly na místě do deseti až patnácti minut. 

Policejní prezident chce, aby měl každý územní odbor policie dvě prvosledové hlídky. Ministr vnitra Milan Chovanec doplnil, že je potřeba, aby hlídky byly vybaveny neprůstřelnými vestami a dlouhými zbraněmi, jako jsou samopaly a brokovnice. Vyjít by to mělo na několik milionů korun.

Do policejních řad by v příštích pěti letech mělo přijít 4000 nových policistů. Nyní jich u police slouží zhruba 40 tisíc.

Rekonstrukce policejního zásahu v Uherském Brodě

  • 12:36 v restauraci Družba v Uherském Brodě padlo zhruba 20 až 25 výstřelů, přesné číslo policie neví. 
  • 12:38 policie dostává první oznámení o střelbě. Má informace o tom, že uvnitř restaurace je asi 20 osob, o zraněných informace nemá.
  • 12:36 až 12:47 do restaurace vstoupila účetní, kterou nejprve udivilo ticho. Pachatel ji šestkrát postřelil. Ženě se z místa podařilo uprchnout a ihned ji začali ošetřovat zdravotníci. V tu dobu byla jediná, kdo střelce viděl. Kvůli kritickému stavu ale nebyla schopná sdělit policii žádné informace.
  • 12:45 operační důstojník informuje Městskou policii Uherský Brod, žádá, aby kamery nasměrovala na restauraci Družba a prosí o maximální počet strážníků.
  • 12:47 na místo přijíždí první hlídka, a to dva policisté obvodního oddělení Uherský Brod. Když vnikli do budovy, začal po nich střelec také pálit. "Policista se pokusil ukrýt za pevnou překážkou, ta ale nebyla neprůstřelná. Všiml si také ležící osoby u vchodu. Nepoznal, zda byla zraněná, či se pouze kryje před střelbou," uvedla Hýbnerová s tím, že se policisté stáhli. To byl dle šetření správný postup.
  • Neúspěšná hlídka přivolala posily a byla rozhodnuta provést zákrok opětovně. 
  • 12:52 Když operační důstojník zjistil, že zákrok nebyl úspěšný, vyžádal si zásahovou jednotku. 
  • 12:53 Mezitím přijeli na místo další policisté. "Stanovili taktiku a rozdělili pokyny, jak se bude při zákroku postupovat. Operační důstojník však tento plán zpochybnil. Tento postup hodnotíme jako nesprávný, protože převzal rozhodovací pravomoc, aniž k tomu byl oprávněn," řekla Hýbnerová. Policista doporučení nerespektoval a i přes zákaz se připravoval na zásah. 
  • 13:00 druhá hlídka zahajuje další zákrok, policisté jsou vyzbrojeni dlouhými zbraněmi.
  • 13:00 pachatel volá na linku 158 s tím, že má rukojmí, a že chce na místě Televizi Prima. Podle Hýbnerové v tuto chvíli nastala tzv. barikádová situace a začíná vyjednávání. Vyjednavač už cestou na místo začal komunikovat se střelcem. Celkem s ním hovořil pětkrát, po posledním hovoru ho zkoušel kontaktovat ještě desetkrát. Střelec řekl, že má pět nezraněných rukojmí a pokud policie bude postupovat podle jeho pokynů, nikomu neublíží. "Vzhledem k této situaci nebylo možné provést zákrok, aniž by byli ohroženi rukojmí. Policisté neměli tušení, že tito lidé už byli mrtví," řekla Hýbnerová.
  • 13:06 až 14:15 vyjednávání
  • 13:36 krajský policejní ředitel dává pokyn, aby byl o situaci informován starosta.
  • 13:46 starosta byl informován.
  • 13:58 na místo přijíždí zásahová jednotka.
  • 14:15 vyjednavač konstatuje, že vyjednávání je neúspěšné. Vedoucí rozhodl o zákroku. Zásahová jednotka vtrhla dovnitř a na místě našla mrtvého pachatele.
  • 14:20 zákrok.

Tragédie se stala 24. února v uherskobrodské restauraci Družba, kde třiašedesátiletý muž zastřelil osm lidí a pak i sebe. Policie čelila kritice kvůli tomu, že údajně proti střelci zasáhla příliš pozdě. Zásahem se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů. Její vyšetřování ale potrvá déle. Výsledky by mohly být známé zhruba v řádu měsíců.

Interní šetření policie se zabývalo tím, zda byl při zásahu dodržen zákon o policii a zda se postupovalo v souladu s vnitřními předpisy. Podle výsledků šetření správně postupovala dvoučlenná hlídka, která na místo přijela jako první a snažila se proti střelci zakročit. Z místa se ale musela stáhnout, aby neohrozila lidi uvnitř restaurace. „Neměli možnost úkrytu za nějakou pevnou překážkou,“ uvedla Hýbnerová.

Účastník pohřbu oběti střelby u Uherského Brodu.
Muž v Uherském Brodě zapaluje svíčku za oběti úterní osminásobné vraždy.

Autoři: , ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.