Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Stropnický usadil komunisty. Němci nám velet nebudou, vysvětlil sblížení armád

Česko

  6:00
PRAHA - Téma českých spojeneckých závazků v Poslanecké sněmovně chce otevřít šéf komunistů Vojtěch Filip. Nelíbí se mu přidružení jednoho z českých vojenských útvarů k části německé armády, o čemž rozhodlo ministerstvo obrany. Filip se obává, že tím část české armády bude podléhat německým politikům. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) už šéfa komunistů stačil umravnit, propojení obou útvarů totiž zapadá do obranné strategie Česka.

Ministr obrany Martin Stropnický foto:  Michal Šula, MAFRA

„Bundeswehr je jistě dobře vyzbrojená a vycvičená armáda. Podstatné ale je, že armáda je pouze vykonavatelkou politické vůle své země. Jste si této skutečnosti vědom a bral jste tuto skutečnost dostatečně v úvahu? Konzultoval jste takovou smlouvu o přidružení naší české vojenské jednotky s vrchním velitelem, tedy s prezidentem republiky?“ ptá se Filip v interpelaci určené Stropnickému (interpelace zde), již chce projednat na některé z nadcházejících schůzí sněmovny.

České ministerstvo obrany se letos v únoru dohodlo s německým resortem na přidružení 4. brigády rychlého nasazení Armády ČR k 10. k německé obrněné divizi. 4. brigáda představuje jednu ze dvou hlavních bojových pozemních sil české armády, útvar čítá 2,5 tisíce příslušníků. Smyslem sepětí obou jednotek je sdílení bojových strategií, společné aktivity útvarů či spolupráce při pořizování výzbroje.

Německo chce kvůli vojákům podezřelým z terorismu reformovat armádu

Sblížení 4. brigády s německými kolegy zapadá do iniciativy NATO s názvem Framework Nations Concept, jejímž cílem je rozvoj vojenských schopností aliančních jednotek. „Přidružení bude probíhat s cílem rychlého nastavení dynamické spolupráce, která by po praktické stránce měla být zahájena cvičeními a výcvikovými aktivitami plánovanými již na rok 2017,“ stojí ve společném prohlášení českého a německého resortu obrany (prohlášení zde).

Filip přitom v propojení obou útvarů cítí potenciální hrozbu, vyplývá to alespoň z jeho interpelace. Podle něj mají němečtí političtí představitelé potíže s vnímáním reality, a protože obrněná divize podléhá jejich zájmům, přidružení české brigády může představovat riskantní krok. „Nemyslíte si, že v přidružování našich jednotek k jednotkám německým by nebyla na místě určitá zdrženlivost?“ táže se Filip.

Je přidružení výrazem souhlasu s politikou Merkelové, ptá se Filip. Irelevantní dotaz, reague Stropnický

Předseda KSČM svou prosbu vztáhl i na uprchlíky. Chce od ministra vědět, zda je kooperace obou útvarů výrazem Stropnického souhlasu s politikou kancléřky Angely Merkelové. Narážku na Merkelovou nechal Stropnický bez reakce. Filipa ale ujistil, že kvůli prohloubení spolupráce se 4. brigáda německému velení zodpovídat nebude, povolení prezidenta nepotřeboval a že jeho rozhodnutí odpovídá oficiální české obranné strategii. „4. brigáda samozřejmě nezačala podléhat vůli německé armády,“ podotkl.

„Kromě společných cvičení se bude jednat o tvorbu doktrín, výcvik a vzdělávání personálu, harmonizaci plánů rozvoje schopností včetně společné formulace požadavků, případné akvizice vybraného materiálu důležitého pro zvyšování interoperability (spolupráce),“ píše Filipovi. Ministr současně připomíná, že zastřešující iniciativa Framework Nations Concept zahrnuje 16 zemí. Jinými slovy přidružení je v souladu s našimi aliančními závazky. Otázkou je, zda taková odpověď Filipa uspokojí. KŠCM dlouhodobě chce Česko z NATO vyvést.

V areálu kasáren vojáky pozdravili ministr obrany Martin Stropnický (na snímku...
Ministr obrany Martin Stropnický a náčelník generálního štábu Josef Bečvář...

Takto těsné sepětí je pro kteroukoliv z českých armádních jednotek novinkou, s žádným jiným útvarem NATO podobně úzkou spolupráci dosud nenavázala. Na druhou stranu společné vojenské aktivity jsou pro českou armádou součástí běžného provozu. „Velmi intenzivní je vzájemná spolupráce při výcviku i s dalšími ozbrojenými silami, ať již v rámci aktivit Visegrádské čtyřky či partnerů v NATO, nebo na bilaterální bázi,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí Generálního štábu Armády ČR Jan Šulc.

Pro české vojenské síly je přitom právě německá armáda tím nejbližším partnerem, letos mají za sebou už několik společných cvičení. „Lze zmínit zapojení příslušníků štábu 42. mechanizovaného praporu v průběhu dubna do velitelsko-štábního cvičení Stolzer Wettiner s 37. mechanizovanou brigádou či účast několika desítek německých vojáků na cvičení v ČR v rámci vyvedení 41. mechanizovaného praporu,“ vyjmenoval mluvčí generálního štábu Šulc.

Česká armáda

Armáda České republiky čítá 21 tisíc příslušníků, 518 obrněných bojových vozidel či 123 tanků, svou celkovou silou pak podle žebříčku Global Firefox Power představuje 31. nejsilnější armádu světa (9. v Evropě).
Pozemní síly se skládají ze dvou brigád (dále členěné na prapory), dále síly bojové podpory (sestávající ze čtyř pluků).
Vzdušné síly pak tvoří dvě bojové jednotky (letecké základny) a tři jednotky bojové podpory (jedna základna a dva pluky).

Autor: