Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Studie o tání ledovců má nové trhliny. Vycházela z diplomové práce

Svět

  13:30aktualizováno  1. února 9:44
LONDÝN - Mezivládní panel pro změny klimatu, oceněný Nobelovou cenou za mír, se bude muset hájit. Jeho poslední zpráva o tání ledovců totiž vycházela z vysokoškolské práce a z článku pro časopis.

Tající ledovec foto: Shutterstock

Téma globálního oteplování patří k nejdiskutovanějším fenoménům současnosti, což dokazuje i článek, který včera zveřejnil britský týdeník The Sunday Telegraph. Zjištění, že si Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) vypůjčil závěry své poslední zprávy ze studentské diplomové práce (na úrovni českého magistra) a z článku otištěného v časopisu pro horolezce, bylo jednoznačně nejčtenější a nejrozebíranější na internetových stránkách listu.

Tatáž zpráva IPCC z roku 2007 se už jednou pod palbu kritiky dostala, a sice před několika týdny. Terčem útoků bylo tvrzení o tání himálajských ledovců, z kterého se vyklubala spekulace indického glaciologa (otištěná v časopisu New Scientist).

Sunday Telegraph napadl dva další prameny, kterými IPCC ve své zatím poslední zprávě dokazuje tání ledovců v Andách, Alpách a v Africe. První lze dohledat v archivu časopisu pro horolezce Climbing Magazine, konkrétně v ročníku 2002. Vychází z postřehů horolezců, kteří se léta vracejí na stejná místa a dosvědčují, že ledovce tají. Autora článku, horolezce Marka Bowena, překvapilo, že z něj IPCC citovala.

"Podle mě ale není důvod odmítat to jako důkaz. Horolezci tráví spoustu času na místech, kam se jiní lidé dostanou buď zřídka, nebo vůbec, a všímají si, jak se mění," řekl Bowen britskému deníku.

Globální změny klimatu - ilustrační foto
Druhým zdrojem pro zprávu IPCC byla prý vysokoškolská práce profesionálního horského vůdce Daria-Andriho Schworera, který vystudoval geografii na univerzitě v Bernu. Schworer vystavěl důkazy o tání ledovců na rozhovorech se zhruba osmdesáti horskými vůdci ze švýcarských Alp. Problém je v tom, že jde o zprávy neověřené výzkumem, nerecenzované experty. Vypadá to, že ani v samotném IPCC o tom nepanuje shoda. Dokazují to slova Richarda Tola z Irska, který je pod inkriminovanou zprávou také podepsaný, pracoval však na jiné její části.

"Proč to dělají? Je to až zarážející," podivoval se Tol. "Přestože výsledkem nejsou žádné návrhy na zpřísnění zákonů, dobře to ilustruje, jak lajdáckou práci odvedla Druhá pracovní skupina (ta, která měla na starosti zprávu o tání ledovců v Andách, Alpách a v Africe, pozn. red.). Tvrdí, že jde o změny za poslední století. To jim však dnešní horolezci a horští vůdci dosvědčí jen velmi těžko."
Deník Daily Telegraph si dal tu práci a tvrdí, že lze v závěrech zprávy z roku 2007 vystopovat celkem 16 podobně "nevědeckých" prací. Hned ve dvou případech jde o články publikované v časopisu Nature.

Minulý týden se nicméně za IPCC postavila řada vědeckých kapacit. Chyby, o kterých je řeč, to jest využívání vědecky neověřených studií atd., jsou podle nich marginální. Klíčové vyznění zprávy z roku 2007 podle nich zpochybnit nelze. A tak zatímco v táboře kritiků sílí hlasy, které volají po odvolání současného šéfa IPCC Rádžendry Pačaurího, jeho spolupracovníci stojí pevně za ním.

Tvrdí to samé, co zmiňovaní experti – klíčové závěry zprávy z roku 2007 stojí na robustních a nezpochybnitelných závěrech. Nicméně i oni připouštějí, že je třeba zásadně změnit způsob, jakým se dnes sestavují tzv. komplexní zprávy. "IPCC musí napříště zajistit, aby se citovalo jen z vědecky recenzované literatury," kál se Martin Parry, který je podepsaný pod zprávou o ledovcích v Andách, Alpách a v Africe.

Jeho kolega Roger Sedjo pak v rozhovoru s novináři zmínil ještě jeden důležitý aspekt, který má dnes na činnost Mezivládního panelu velký vliv. "IPCC je dnes bohužel navýsost politická instituce. Potřebuje si vytvořit vyváženější a vědecky skeptičtější přístup. Momentálně má sklon upřednostňovat negativní na úkor pozitivnějších zpráv."

Autor: