Lidovky.cz

Římský kmín pomáhá proti nadýmání a zažívacím problémům

Jídlo

  6:13
Není kmín jako kmín. Římský kmín má totiž zcela jinou vůni a chuť než kmín, kterým se v českých kuchyních běžně používá. Jedná se totiž o zcela jiný druh koření pocházející z jiné rostiny.

Římský kmín foto: Shutterstock

Kmín římský je důležitou součástí indické kuchyně a jednou ze složek kari koření, dodává mu jeho charakteristickou vůni, a garam masaly. Nejvíce se využívá v indické, asijské, mexické, ale také arabské kuchyni. Výborně ladí s kuskusem, skvělý je do chilli con carne a hojně se používá při přípravě dušených mas. Používá při nakládání zeleniny, uzenin i sýrů či kysaného zelí.

Zázračné zlaté koření. Kurkuma prospívá celému organismu

Římský kmín je velmi aromatický a má hořkou chuť. Mnozí jej označují za účinný přírodní lék proti nadýmání a plynatosti. Jeho konzumace se doporučuje i při zažívacích obtížích. K masu se přidává právě kvůli tomu, že pomáhá s trávením těžkých jídel. Římský kmín má prý také protizánětlivé účinky.

Římský kmín

Římský kmín obsahuje množství zdraví prospěšných látek: minerály (vápník, železo zinek), vitamin B, cuminaldehyd, ftalidy, polyacetylény, silice a proteiny. Koření se získává ze semen rostliny Cuminum cyminum (šabrej kmínovitý). Od běžného kmínu se liší velikostí, chutí, vůní a světlejší barvou.

Indická limonáda

  • 1 citron
  • 4,5 dcl vody
  • 1 čajová lžička mletého římského kmínu
  • 1 polévková lžíce cukru
  • pár zrnek soli
  • 3 kostky ledu
  • 4 lístky máty na ozdobu

Rozpulte citron. Nalijte vodu do mísy. Do vody vymačkejte šťávu z citronu. Přidejte sůl, cukr a římský kmín. Míchejte, až se vše rozpustí. Nalijte do sklenic, přidejte led a lístky máty.

Indická limonáda
Autor:
Témata: Kmín, větry, vůně
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.