Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hadí jed na klouby, řimbaba proti bolestem hlavy. Jak používat bylinky?

Zdraví

  6:15aktualizováno  16:15
Lyžařská sezóna je v plném proudu. Kromě lyží, běžek a teplého oblečení byste si sebou měli zabalit i lékárničku. Kromě klasických léků, ale nezapomínejte ani na bylinky. Jaké si sebou vzít a na co je používat? Server Lidovky.cz přináší několik praktických rad.

Řimbaba obecná foto: Shutterstock

Při zimních sportech a zvýšené fyzické aktivitě se často dostavuje únava, bolesti kloubů nebo i hlavy. Výjimkou není ani nachlazení, střevní potíže nebo zánět močového měchýře. Namísto klasických léků s množstvím vedlejších účinků si s uvedenými problémy tentokrát zkuste poradit čistě přírodní cestou.  Jaké byliny s sebou sbalit, abychom potlačili bolest či střevní obtíže přírodní cestou?

Řimbabou proti bolestem hlavy

V horském prostředí, zvlášť pokud se pohybujeme ve vyšších nadmořských výškách, se objevují bolesti hlavy, úzkost a závratě. „Při bolestech hlavy zvolíme tinkturu z pupenů kopretiny řimbaby, která má silné analgetické vlastnosti. Blahodárně působí také při těžších případech migrény i chronických bolestí. Dávkujeme 1 kapku na 1 kilogram tělesné hmotnosti za den. Nejlépe je celkový počet kapek rozdělit do dvou až tří dávek,“ radí nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná, která se zabývá výrobou přípravků z bylin.

Lyžař (ilustrační foto).

Bolavé klouby

Díky rychlejším vlekům a lépe upraveným sjezdovkám stojíme na lyžích i sedm hodin denně. To pro naše tělo představuje zatížení, které se projeví bolestmi kloubů, zad a namoženými svaly. Přírodní bylinnou pomocí je volba masážního krému s hadím jedem. Hadí jed obsahuje velké množství nízkomolekulárních bílkovin, enzymů, aminokyselin, minerálů a látek podobných antibiotikům. Jednotlivé složky jedu se vyznačují analgetickým účinkem a napomáhají ke vstřebávání poškozených tkání.

Česko má za sebou vrchol chřipkové epidemie, ta ale ještě nekončí

Neobvyklé nejsou v novém prostředí ani střevní potíže, které mohou být způsobeny změnou klimatu, cestováním nebo jídlem. „Pokud se nadýmání, křeče a bolesti břicha objeví, zvolíme tinkturu ze směsi bylin, která obsahuje hořec, puškvorec, čekanku, mátu a lékořici. Kombinace těchto bylin podporuje správnou činnost střev, zklidňuje trávicí systém a usnadňuje trávení,“ doporučuje Podhorná.

Sušené brusinky

Na horách bycom se také měli chránit před prochladnutím. Účinnou prevencí je  konzumace brusinek, které obsahují velké množství organických kyselin a omezují tak rozmnožování bakterií. Do lékárničky je vhodné přibalit brusinky ve formě bylinné tinktury, kterou lze užívat i preventivně. Přírodní pomoc nabízí také lichořeřišnice, která působí výrazně antibioticky a pomáhá při bakteriálních problémech u močového ústrojí.

Autor: