Lidovky.cz

Schwarzenberg k Haně a Antonii: S únosci se vyjednává, ale jen u nás se to provalí

USA

  15:50
PRAHA - „Naše ukecanost je hrozná,“ říká k úniku informací o výkupném v případu Hany Humpálové a Antonie Chrástecké exministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ačkoli to málokdo přizná, podle jeho názoru s únosci vyjednává každý. A pokud informace skutečně unikla z Bezpečnostní rady státu? „Nedivím se tomu,“ říká pro server Lidovky.cz.

Karel Schwarzenberg. foto:  Petr Topič, MAFRA

Za vydání Hany a Antonie z Pákistánu zaplatilo Česko 145 milionů korun

Svoboda pro Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou, které byly uneseny v roce 2013 v Pákistánu, stála Českou republiku 145 milionů korun. Částka, se kterou přišel týdeník Respekt, tak výrazně převyšuje dosavadní spekulace.

Peníze na výkupné údajně pocházely z rezervy ministerstva financí. Poté putovaly k civilní rozvědce, která je přes další prostředníky včetně turecké humanitární organizace IHH, která se na osvobození Češek podílela, až k únoscům.

V bezpečí. Přes dva roky strávily Antonie Chrástecká (vlevo) a Hana Humpálová v...

Lidovky.cz: Česko za dvě ženy unesené v pákistánském Balúčistánu zaplatilo výkupné 145 milionů korun. Uvedl to alespoň týdeník Respekt. Znamená to tedy, že tolik proklamované s „únosci/teroristy se nevyjednává“ v případě Česka neplatí tak docela?
Nedivím se tomu, že to zaplatili. Tak či onak to dělají skoro všichni, akorát v jiných zemích se to tak neprovalí. V životě jsou věci, které člověk z jistých důvodů koná, ale má dbát na to, aby se to nedostalo na veřejnost. Pokud jde o osud těch dvou nešťastných holek, naše ukecanost je hrozná. Staré pravidlo, které jsem říkal už za mého působení v Kanceláři prezidenta republiky, bylo, že utajeno zůstane jen to, co řeknu u koní.

Sobotka požaduje prošetření možného úniku informací v kauzách unesených Čechů

Lidovky.cz: S únosci se tedy zpravidla vyjednává?
S únosci se vždycky vyjednává, protože musíte ty nešťastníky dostat domů. Nemůžete pouze sedět s rukama v klíně. Tady v tom případě nebyla žádná politika. Na hranici Íránu a Pákistánu jsou lidé, kteří únosy dělají jako profesi, je to jejich živobytí. Ve středomoří to bylo zvykem ještě do 19. století, na světě nic nového. A pokud lidé v dané oblasti žijí ve středověkých poměrech a mají příležitost vydělat pořádné peníze, je to velice lákavé.

Lidovky.cz: A pokud jde o samotnou částku, tedy 145 milionů korun?
To máte 72,5 milionu za každou ženu. S odpuštěním řečeno, to není tak drahá cena. Jde o život, tak se to zaplatí.

Lidovky.cz: Když byly Češky v roce 2013 uneseny, byl jste ještě nějaký čas ministrem zahraničí, než padla vláda. Jak jste na to reagovali?
Snažili jsme se s únosci navázat spojení. Odborníci ale říkali, i s ohledem na to, že ty dívky nebyly první, kdo byl v oblasti unesen, že únosci jsou velice opatrní. Obyčejně vyčkají i několik let, než jsou všechny jejich stopy zametené. Teprve poté začnou vyjednávat. Tajné služby, ať už naše či mezinárodní, se je pokoušejí najít, proto trvá déle, než únosci vůbec připustí nějaké spojení. A to se v tomto případě potvrdilo.

Bezpečnostní rada státu ohrožuje Čechy, reaguje Fiala na informace o výkupném

Lidovky.cz: To je tedy jedna rovina příběhu. Jak ale hodnotíte fakt, že tato informace unikla od zainteresovaných osob, s největší pravděpodobností z Bezpečnostní rady státu, a dostala se na veřejnost?
Tak to chodí, ale uveřejněno to být nemělo. Dnes se každá zpráva rozšíří po celém světě během vteřin. A co se stane, když si někdo řekne, že za normální, neprominentní holky jsou Češi připraveni zaplatit tuto částku? Jistým způsobem se stabilizují ceny.

Lidovky.cz: A kdyby informace skutečně utekla od někoho z Bezpečnostní rady státu?
Nevím, netuším, kde se to projednávalo. Kdyby to platilo, je to smutné, ale nedivím se tomu. Pocit odpovědnosti není příliš vyviňující a ta osoba se chtěla třeba zavděčit nějakému novináři.

Lidovky.cz: Nepovede zveřejnění výše výkupného k často skloňovanému precedentu, že jsou nyní Češi potenciálně více v nebezpečí, když je známo, že Česká republika výkupné platí?
Myslím, že se to vždycky předpokládalo, nyní se to jen potvrdilo.

Únos v Balúčistánu

  • Antonie Chrástecká a Hana Humpálová přijely do Pákistánu ze sousedního Íránu jako turistky. Cílem jejich cesty byla Indie. Z místa únosu je skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem. Únosci s sebou vzali i policistu, jenž ženy doprovázel, později ho ale z auta vysadili a ponechali si jeho zbraň.
  • K činu se dosud nikdo veřejně nepřihlásil. V červnu 2013 se na internetu objevilo video, v němž se obě dívky přimlouvají za propuštění pákistánské neuroložky Áfíi Siddíkíové vězněné v USA. Na stovteřinovém záznamu, který údajně vznikl v polovině dubna, unesené Češky tvrdily, že jsou zdravé, ale že jejich životy jsou ohroženy.
  • Další videozáznam vznikl údajně v srpnu a působí více skličujícím dojmem - dívky mluví o zhoršujícím se zdravotním stavu, špatném přístupu k jídlu a vodě, a dokonce i o tom, jak si přejí být pohřbeny.

Zdroj: ČTK

Hana Humpálová a Antonie Chrástecká mířily v březnu 2013 do Indie.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.