Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Topolánek: Zaorálek je extremista koketující s proruskými názory

Česko

  17:18
PRAHA - Předseda ODS Mirek Topolánek považuje místopředsedu ČSSD a stínového ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka za extremistu, který koketuje s proruskými a protiamerickými názory. Reagoval tak v SMS zprávě zaslané ČTK na dnešní Zaorálkovy výroky. Mimo jiné řekl, že ODS posouvá Česko na okraj EU, když se spojuje v nové frakci Evropského parlamentu s politiky s pověstí radikálů.

Mirek Topolánek v Partii TV Prima. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Zaorálek na tiskové konferenci kritizoval také dopis varující amerického prezidenta Baracka Obamu před Ruskem, který podepsali někteří čeští politici včetně bývalých členů Topolánkova kabinetu, Alexandra Vondry (ODS) a Karla Schwarzenberga (TOP 09), a bývalého prezidenta Václava Havla.

O Zaorálkových názorech na dopis Obamovi a kanadská víza si můžete přečíst zde.

Stejně jako Zaorálek také předseda ČSSD Jiří Paroubek vyzval už dříve Topolánka k tomu, aby se distancoval od "xenofobních, antisemitských a pronacistických názorů členů Evropské konzervativní a reformní frakce (ERC) a inicioval jejich vyloučení". ČSSD požaduje, aby se ODS distancovala například od lotyšské strany Za vlast a svobodu, která podporuje každoroční pochody veteránů lotyšských divizí SS.

"Já se distancuji veřejně od Zaorálka. Považuji ho totiž za skutečného extremistu. Žene nás ne na okraj, ale mimo EU: Baas, Hamas, koketování s proruskými a protiamerickými trendy," napsal Topolánek v SMS zprávě ČTK.

Narážel přitom na loňskou zahraniční cestu Paroubka a Zaorálka do Sýrie, kam odjeli na pozvání vládní Socialistické strany arabské obrody (Baas) i na nedávný výjezd šéfa sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD), při níž se někteří členové delegace setkali s lidmi z radikálního Hamasu.

Šéfem ERC se ve středu stal kontroverzní polský poslanec Michal Kamiński, který je svými kritiky označován za nacionalistu, homofoba a antisemitu.

Připomíná se například cesta Kamińského za chilským generálem Augustem Pinochetem v roce 1999 do Británie. Generál Pinochet svrhl v roce 1973 při krvavém vojenském převratu levicovou vládu a po dvě desetiletí pak stál v čele země.

Situace v nové frakci se nelíbí ani některým britským konzervativcům, kteří patří k jejím zakládajícím členům. Frakci už například opustil Edward McMillan-Scott, který proti vůli uskupení kandidoval na místopředsedu Evropského parlamentu a uspěl.

Autoři: ,