130 let
Mirek Topolánek v Partii TV Prima.

Mirek Topolánek v Partii TV Prima. | foto: Tomáš Krist, Lidové noviny

Topolánek: Zaorálek je extremista koketující s proruskými názory

Česko
  •   17:18
PRAHA - Předseda ODS Mirek Topolánek považuje místopředsedu ČSSD a stínového ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka za extremistu, který koketuje s proruskými a protiamerickými názory. Reagoval tak v SMS zprávě zaslané ČTK na dnešní Zaorálkovy výroky. Mimo jiné řekl, že ODS posouvá Česko na okraj EU, když se spojuje v nové frakci Evropského parlamentu s politiky s pověstí radikálů.

Zaorálek na tiskové konferenci kritizoval také dopis varující amerického prezidenta Baracka Obamu před Ruskem, který podepsali někteří čeští politici včetně bývalých členů Topolánkova kabinetu, Alexandra Vondry (ODS) a Karla Schwarzenberga (TOP 09), a bývalého prezidenta Václava Havla.

O Zaorálkových názorech na dopis Obamovi a kanadská víza si můžete přečíst zde.

Stejně jako Zaorálek také předseda ČSSD Jiří Paroubek vyzval už dříve Topolánka k tomu, aby se distancoval od "xenofobních, antisemitských a pronacistických názorů členů Evropské konzervativní a reformní frakce (ERC) a inicioval jejich vyloučení". ČSSD požaduje, aby se ODS distancovala například od lotyšské strany Za vlast a svobodu, která podporuje každoroční pochody veteránů lotyšských divizí SS.

"Já se distancuji veřejně od Zaorálka. Považuji ho totiž za skutečného extremistu. Žene nás ne na okraj, ale mimo EU: Baas, Hamas, koketování s proruskými a protiamerickými trendy," napsal Topolánek v SMS zprávě ČTK.

Narážel přitom na loňskou zahraniční cestu Paroubka a Zaorálka do Sýrie, kam odjeli na pozvání vládní Socialistické strany arabské obrody (Baas) i na nedávný výjezd šéfa sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD), při níž se někteří členové delegace setkali s lidmi z radikálního Hamasu.

Šéfem ERC se ve středu stal kontroverzní polský poslanec Michal Kamiński, který je svými kritiky označován za nacionalistu, homofoba a antisemitu.

Připomíná se například cesta Kamińského za chilským generálem Augustem Pinochetem v roce 1999 do Británie. Generál Pinochet svrhl v roce 1973 při krvavém vojenském převratu levicovou vládu a po dvě desetiletí pak stál v čele země.

Situace v nové frakci se nelíbí ani některým britským konzervativcům, kteří patří k jejím zakládajícím členům. Frakci už například opustil Edward McMillan-Scott, který proti vůli uskupení kandidoval na místopředsedu Evropského parlamentu a uspěl.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz